Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık Yağ Analizleri

Konu, 'ARŞİV' kısmında Aykut Gökçay tarafından paylaşıldı.

 1. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  Arkadaşlar atık yağ analizi periyot aralıkları nasıl olacak. Mesela 1 yıl sonunda ben biriken atık yağımı bertaraf tesisine gönderdikten sonra oluşacak yeni atık yağlar için yeni analiz yaptırmam gerekiyormu. Yoksa yağ tipimi veya prosesimi değiştirmediğim sürece o analiz devamlı geçerlimi? Bilgisi olanlar yardımcı olurlarsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
   
 2. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Bildiğim kadarıyla proses veya kullanılan yağ tipi değişmediği sürece 1 defa yaptırılıyor.
   
 3. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  Çok teşekkür ederim.
   
 4. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  Farklı yönde bilgisi olan arkadaşlar varsa bilgilerini lütfen paylaşabilirlermi?
   
 5. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Evet aynen böyle, bir değişiklik olmadığı sürece yalnızca 1 kez yaptırmak yeterli.
   
 6. zuhall

  zuhall CMNet Üyesi

  benim de bir konu da fikre ihtiyacım var. Tesiste trafoların altında daha doğrusu zemin kotunun altında yaklaşık 10 tonluk altına yağ deposu var. Depoların doluluk oranları değişiyor. Depoların içine girmek olanaklı olmadığından derinlik ve boyunu da ne t bilemiyorum. Sorun şu ki, bu depodaki yağların bertarfını yapmam lazım ancak depoların alt kısmında suolduğuna dair bir rivayet var. Yani yağ üst kısmında alt da su olabilir ne deniliyor. buradaki yağları analize göndermek istiyorum ancak. Tank dibinde su olup olmadığını nasıl anlayacağım? Ayrıca analiz için firmanın mı yoksa bizim mi numune almamız daha sağlıklı olur?

  Bilgisi ve katkısı olacabilecek arkadaşlar varsa çok memnun olurum.
   
 7. Okan Öztürk

  Okan Öztürk CMNet Üyesi

  Cevap: Atık Yağ Analizleri

  Tabiki içeriğine göre değişebilir belki ama yağ üstte kalacağından yüzeye yakın bir yerden numune alabilirsiniz bence.Numune su analizi numuneleri gibi meşakatli bir şekilde alınmıyor. Siz alabilirsiniz. Bence bu deponun en altından bir numune almaya çalışın ortalardan alın sonrada üstten alın ... renkleri değişikmi olacak bence görmek lazım. partükül varsa çökelmeler de olabileceği düşünülmelidir. Aklıma gelenler ilk etapda bunlar oldu kolay gelsin.
   
 8. Okan Öztürk

  Okan Öztürk CMNet Üyesi

  Cevap: Atık Yağ Analizleri

  Birde pratik olarak verebileceğim birkaç fikir...
  1 ) tankın drene si varsa oradan açıp bakılabilir
  2 ) İskandilmetre nin ucuna su macunu koyup aşağıya sarkıtablirsin. Su macunu yeşilimsi bir malzeme suyu görünce patlıcan moruna döner... ( totalde 60 tl ye malolur... )
  3 ) hortumla vakum yapmayı deneyebilirsiniz... fakat viskoziteye yenik düşüp acıların seda sayanı gibi büzüşedebilir. eğer büzüşmezse şayet hortumun vakum ucunu daha düşük bir kota indirmelisin ki vakumla su varsa gelsin...

  Saygılar
   
 9. zuhall

  zuhall CMNet Üyesi

  Cevap: Atık Yağ Analizleri

  Okan Bey teşekkür ederim.Tankların drenesi yok betonarme olduğundan. Vakumla çektirmeyi deneyeceğim artık su gelene kadar çekeceğiz
   
 10. Yasin Aslan

  Yasin Aslan CMNet Üyesi

  Cevap: Atık Yağ Analizleri

  Çok basit bir hortum düzeneği ile önceleikle derinliğini bulabilirsin ordan, çapını trespit emeye çalışabilir ortamala ve yaklaşık bir değer bulabilirsin zaten tanklar genelde standartttır küsüratlı değildir yani, numune konusunda hortumun kaç cm de oldugunu bilir ve oradan numune alırsan manu el olarak gelen maddeden içinde o seviyede ne olduğunu bilirsin, bu şekilde yabkın bir kaç değişik seviyesinden su7YAĞ ÇEKTİRİSEN ANLARSIN AYRICA BENDE BUNLARIN HEPSİ TEHLİKELİ ATIK OLDUĞUNDNA HEP,İSNİ PET DERE YADA KİM ALACAKSA ONLARA TESLİMN ETMELİSİN.
   
 11. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  Cevap: Atık Yağ Analizleri

  deponun yüksekliğini arkadaşlarımın dediği gibi çok basit bir şekilde hesaplamanız mümkün. yüksekliği hesapladıkdan sonra toplam yüksekliğe oranlayıp o oranı toplam hacimle çarparak tank içi yağ miktarını hesaplamış olursunuz. yaptığınız bu hesaptan sonra uygun hacimde başka bir depoya pompa ile tamamını aktarım yaparak su olup olmadığına emin olursunuz.
  bunu yapıp tankın içerisinde su olmadığına emin olmak gerekir.
  bu arada trafonun altında yağ deposu bulunması iş güvenliği açısından uygun değildir. biran önce onunla ilgili bir uygulama yapın işletmenizde bence.
   
 12. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Cevap: Atık Yağ Analizleri

  'yüksekliği hesapladıkdan sonra toplam yüksekliğe oranlayıp..' Burada yükseklikten kastın nedir Serhat?
   
 13. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  Cevap: Atık Yağ Analizleri

  tank içerisindeki sıvı yüksekliği
   
 14. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Cevap: Atık Yağ Analizleri

  Peki burada oluşan formül bize yağın hacmini mi veriyor?Tam kafama oturmadı;eğer doğru anladıysam yağ ve suyun toplam yüksekliğini,tankın yüksekliğine bölüp,tankın hacmi ile çarparak yağın hacmini buluyoruz?
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.