• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık yağ beyanı gerekenler

Nuri Ünal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Gölpazarı Belediyesi
Arkadaşlar atık yağ beyanı yapıcam firmanın 2012 yılı aldığı yağların markalarını miktarlarını topladım gönderimini yaptığım atık yağlarında miktarını belirledim 2011 yılında yapılmışta atık yağ analizim var ve 2. kategoride bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğim hakkında yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler.

Bildiğim kadarıyla Atık Yağ Beyan Formu (Ek2)' yi bu ulaşmış olduğunuz bilgiler doğrultusunda doldurup İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'ne bir dilekçe ile teslim edeceksiniz.

@CMNet Okuru
Evet mutlaka konması isteniyor.Beyan formunda yazıyor zaten ama kusura bakmayın ben atlamışım bu konuyu. :)

atık yağ analizimiz 2011 yılından ama kullandığımız yağ markaları değiişmedi bu analizin geçerliliği devam edermi

Atık yağların kontrol yönetmeliği
Atık yağ analizi
MADDE 15 – (1) Kullanılan yağ türünde değişiklik yapılmaması durumunda atık yağ kategori analizleri atık üreticisi tarafından bir kez yaptırılarak EK-2’de yer alan Atık Yağ Beyan Formuyla Bakanlığa beyanda bulunulur. Atık yağ kategori analizleri yetkilendirilmiş kuruluşlar, işleme veya bertaraf tesisleri tarafından yaptırılmış olan atık yağ üreticileri, tekrar bir analiz yaptırmaya gerek olmadan bu analizleri kullanabilir. Atık yağ kategorisini etkileyecek koşulların oluşması durumunda atık yağ analizi yenilenerek Bakanlığa bilgi verilmesi zorunludur.
(2) Atık yağ analizleri, EK-1’de yer alan Atık Yağ Kategorileri ve Müsaade Edilen Kirletici Parametre Sınır Değerlerinde belirtilen parametrelere göre Bakanlıkça yetki verilen özel veya kamu kurum ve kuruluşlarına ait laboratuarlarda yaptırılır.
(3) Atık motor yağlarının toplanması aşamasında motor yağı üreticileri veya bunların yetkilendirilmiş kuruluşlarınca kategori analizleri aylık olarak yaptırılarak Ulusal Atık Taşıma Formlarıyla birlikte Bakanlığa gönderilir.
(4) İşleme ve bertaraf tesislerinin atık yağ kabul analizleri bu tesisler tarafından yaptırılarak ilgili Ulusal Atık Taşıma Formuna eklenerek aylık olarak Bakanlığa gönderilir. Yetkilendirilmiş kuruluşlardan atık motor yağı tedarik eden tesisler ikinci kez atık yağ analizi yaptırmakla yükümlü değildir. Ancak bu tesisler işletme güvenliği için bu analizleri tekrarlayabilir.

Kullandığımız Yağlarda Sadece 1 tane Yağ Eklenmiş Alımı Yapılmış Fakat Bu Alınan Yağ yine diğerleri gibi hidrolik yağı değişik değil yani bunun için tekrar analize gerek varmıdır.

Teşekkür ederim zeynep hanım dediğiniz gibi yağ hidrolik yağı ama biri BP mesela biri Opet isimler farklı

Arkadaşlar bende atık yağ beyanı yapacağım. Fakat tehlikeli atık beyanı yaparken (ilk kez yapıyorum) bir şey dikkatimi çekti. Sistemde atık seçerken atık yağlarla ilgili seçenekler olduğunu fark ettim. Acaba artık atık yağ beyanı da sistem üzerinden yapılacak?

@Batuhan AŞCI
Atık yağ beyanı ek-2 formuyla beraber şubat ayı sonuna kadar bi beyan yapıyorsunuz. Ayrıca tehlikeli atıklarla ilgili çevre bilgi sistemin- atık beyan formu üzerinden de yapmanız gerekiyor (mart ayı). Bu sistemde tüm tehlikeli atıklar yer almaktadır. aman dikkat miktarlar hatalı olmasın ;)

ben gene bişey mi kaçıtrdım? :confused: atık yağ beyanı ile tehlikeli atık beyanı ayrı ayrı mı yapılacak? ben motor ve şanzıman yağlarını, tehlikeli atık beyan sisteminden yapcam die düşünüyordum. yıl içinde ne kadar yağ aldığımızda mı önemlio_O benim o bilgiye ulaşmam neredeyse imkansız ama

@oseflek
Atık yağ üreticisinin yükümlülükleri
MADDE 9 – (1) Atık yağ üreticileri,

e) 26 ncı maddeye göre kayıt tutmakla ve EK-2’de yer alan Atık Yağ Beyan Formunu doldurarak takip eden bir sonraki yılın Şubat ayı sonuna kadar il çevre ve orman müdürlüğüne göndermekle,
yükümlüdür.

Ekli dosyalar

• Atık Yağ Beyan Formu.docx
    13.4 KB · Görüntüleme: 147
ben gene bişey mi kaçıtrdım? :confused: Sanmıyorum:) atık yağ beyanı ile tehlikeli atık beyanı ayrı ayrı mı yapılacak?sistemden yaptığınız tehlikeli atık beyanıdır bu kısıma tüm tehlikeli atıkları yazarsınız atık yağlarda dahil:harika: ben motor ve şanzıman yağlarını, tehlikeli atık beyan sisteminden yapcam die düşünüyordum. evet doğru düşünmüşsünüz:harika: yıl içinde ne kadar yağ aldığımızda mı önemlio_Omalesef önemli bizde çoğu zamn bu veriye tam ulaşamıyoruz tesis yetkilisinin beyanı doğrultusunda yapıyoruz çok sorun olmadı;) bu kısım kaldırılacak bu yıl son zaten benim o bilgiye ulaşmam neredeyse imkansız ama tesiste bunu muhasebeciler biliyor genelde
Not: atık yağ beyan formunda sadece atık yağların bildirimini yapacaksınız,Atık yağ. kont. yön eklerinde mevcut form. kolay gelsin