Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık yağ beyanı gerekenler

Konu, 'ARŞİV' kısmında Nuri Ünal tarafından paylaşıldı.

 1. Nuri Ünal

  Nuri Ünal CMNet Üyesi

  Arkadaşlar atık yağ beyanı yapıcam firmanın 2012 yılı aldığı yağların markalarını miktarlarını topladım gönderimini yaptığım atık yağlarında miktarını belirledim 2011 yılında yapılmışta atık yağ analizim var ve 2. kategoride bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğim hakkında yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler.
   
 2. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Bildiğim kadarıyla Atık Yağ Beyan Formu (Ek2)' yi bu ulaşmış olduğunuz bilgiler doğrultusunda doldurup İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'ne bir dilekçe ile teslim edeceksiniz.
   
 3. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Dilekçenizin ekine atık yağ analizi koyarsanız da faydalı olur.
   
 4. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Evet mutlaka konması isteniyor.Beyan formunda yazıyor zaten ama kusura bakmayın ben atlamışım bu konuyu. :)
   
 5. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Estf. unutabilir insan, gayet doğal Hayri Bey :)
   
 6. Nuri Ünal

  Nuri Ünal CMNet Üyesi

  atık yağ analizimiz 2011 yılından ama kullandığımız yağ markaları değiişmedi bu analizin geçerliliği devam edermi
   
 7. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Geçerlidir.
   
 8. Atık yağların kontrol yönetmeliği
  Atık yağ analizi
  MADDE 15 – (1) Kullanılan yağ türünde değişiklik yapılmaması durumunda atık yağ kategori analizleri atık üreticisi tarafından bir kez yaptırılarak EK-2’de yer alan Atık Yağ Beyan Formuyla Bakanlığa beyanda bulunulur. Atık yağ kategori analizleri yetkilendirilmiş kuruluşlar, işleme veya bertaraf tesisleri tarafından yaptırılmış olan atık yağ üreticileri, tekrar bir analiz yaptırmaya gerek olmadan bu analizleri kullanabilir. Atık yağ kategorisini etkileyecek koşulların oluşması durumunda atık yağ analizi yenilenerek Bakanlığa bilgi verilmesi zorunludur.
  (2) Atık yağ analizleri, EK-1’de yer alan Atık Yağ Kategorileri ve Müsaade Edilen Kirletici Parametre Sınır Değerlerinde belirtilen parametrelere göre Bakanlıkça yetki verilen özel veya kamu kurum ve kuruluşlarına ait laboratuarlarda yaptırılır.
  (3) Atık motor yağlarının toplanması aşamasında motor yağı üreticileri veya bunların yetkilendirilmiş kuruluşlarınca kategori analizleri aylık olarak yaptırılarak Ulusal Atık Taşıma Formlarıyla birlikte Bakanlığa gönderilir.
  (4) İşleme ve bertaraf tesislerinin atık yağ kabul analizleri bu tesisler tarafından yaptırılarak ilgili Ulusal Atık Taşıma Formuna eklenerek aylık olarak Bakanlığa gönderilir. Yetkilendirilmiş kuruluşlardan atık motor yağı tedarik eden tesisler ikinci kez atık yağ analizi yaptırmakla yükümlü değildir. Ancak bu tesisler işletme güvenliği için bu analizleri tekrarlayabilir.
   
 9. Nuri Ünal

  Nuri Ünal CMNet Üyesi

  Kullandığımız Yağlarda Sadece 1 tane Yağ Eklenmiş Alımı Yapılmış Fakat Bu Alınan Yağ yine diğerleri gibi hidrolik yağı değişik değil yani bunun için tekrar analize gerek varmıdır.
   
 10. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Yağın cinsi aynı marka farkliysa sorun olmaz. :)
   
 11. Nuri Ünal

  Nuri Ünal CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim zeynep hanım dediğiniz gibi yağ hidrolik yağı ama biri BP mesela biri Opet isimler farklı
   
 12. Kenan Atalar

  Kenan Atalar CMNet Üyesi

  Yağın türü ve proses değişirse analiz gerekir. Diğer şartlar için gerekli değil
   
 13. Nuri Ünal

  Nuri Ünal CMNet Üyesi

  Teşekkürler Kenan Bey.
   
 14. Batuhan Aşcı

  Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

  Arkadaşlar bende atık yağ beyanı yapacağım. Fakat tehlikeli atık beyanı yaparken (ilk kez yapıyorum) bir şey dikkatimi çekti. Sistemde atık seçerken atık yağlarla ilgili seçenekler olduğunu fark ettim. Acaba artık atık yağ beyanı da sistem üzerinden yapılacak?
   
 15. evet tehlikeli tüm atıkların beyanı bu sistem üzerinden yapılacak atık yağlarda dahil. İyi çalışmlar
   
 16. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Atık yağ beyanı ek-2 formuyla beraber şubat ayı sonuna kadar bi beyan yapıyorsunuz. Ayrıca tehlikeli atıklarla ilgili çevre bilgi sistemin- atık beyan formu üzerinden de yapmanız gerekiyor (mart ayı). Bu sistemde tüm tehlikeli atıklar yer almaktadır. aman dikkat miktarlar hatalı olmasın ;)
   
 17. oseflek

  oseflek Misafir

  ben gene bişey mi kaçıtrdım? :confused: atık yağ beyanı ile tehlikeli atık beyanı ayrı ayrı mı yapılacak? ben motor ve şanzıman yağlarını, tehlikeli atık beyan sisteminden yapcam die düşünüyordum. yıl içinde ne kadar yağ aldığımızda mı önemlio_O benim o bilgiye ulaşmam neredeyse imkansız ama
   
 18. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Atık yağ üreticisinin yükümlülükleri
  MADDE 9 – (1) Atık yağ üreticileri,

  e) 26 ncı maddeye göre kayıt tutmakla ve EK-2’de yer alan Atık Yağ Beyan Formunu doldurarak takip eden bir sonraki yılın Şubat ayı sonuna kadar il çevre ve orman müdürlüğüne göndermekle,
  yükümlüdür.
   

  Ekli Dosyalar:

 19. ben gene bişey mi kaçıtrdım? :confused: Sanmıyorum:) atık yağ beyanı ile tehlikeli atık beyanı ayrı ayrı mı yapılacak?sistemden yaptığınız tehlikeli atık beyanıdır bu kısıma tüm tehlikeli atıkları yazarsınız atık yağlarda dahil:harika: ben motor ve şanzıman yağlarını, tehlikeli atık beyan sisteminden yapcam die düşünüyordum. evet doğru düşünmüşsünüz:harika: yıl içinde ne kadar yağ aldığımızda mı önemlio_Omalesef önemli bizde çoğu zamn bu veriye tam ulaşamıyoruz tesis yetkilisinin beyanı doğrultusunda yapıyoruz çok sorun olmadı;) bu kısım kaldırılacak bu yıl son zaten benim o bilgiye ulaşmam neredeyse imkansız ama tesiste bunu muhasebeciler biliyor genelde
  Not: atık yağ beyan formunda sadece atık yağların bildirimini yapacaksınız,Atık yağ. kont. yön eklerinde mevcut form. kolay gelsin
   
 20. oseflek

  oseflek Misafir

  zaman kaybetmeden şu beyanı yapmalıyım yoksa yoğun şikayetler sebebi ile forumdan atılacam :)
   
  cevreci_gokhan bunu beğendi.