Atık Yağ Beyanı Hk.

Fecriati

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Arkadaşlar veri girişi yapabilen oldu mu?

MasterMind

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Cuma günü denedik, sistem hata veriyordu. Bu hafta tekrar deneyeceğim.

MasterMind

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Yalnız pardon, benim söylediğim Çevre Bilgi Sistemi, Atık Beyanı hakkında.

Adnan Çalışkan

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
atık yağ oluşmayan bir tesis boş beyan da mı bulunuyor yoksa hiç bir şey yapmıyor mu?

vpelitli

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Atık (madeni) yağlar için temel problem ülkemiz mevzuatında 2 adet yönetmelikle yönetilmesidir. Bunlar; AB mevzuatı kapsamında hazırlanmış olan Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği (AYKY-30.07.2008) ve Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik (AYGEIY-05.07.2008)'tir. Atık yağ kodlarını AYGEIY'den alıp, AYKY ve TABS'a göre 2 adet beyan yapmamız gerekiyor. Çünkü atık yağlar tehlikeli atık olmasına rağmen, Bakanlıkta "Atık Yağların, PCB ve PCT'lerin Yönetimi Şube Müdürlüğü (Müdür: Kemal Kurusakız)" tarafından yönetiliyor ve bunlar sadece AYKY'e göre yapılmış beyanları dikkate alıyor. Tehlikeli Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü (Müdür: Betül Doğru) ise sadece AYGEIY kapsamında yapılan beyanları dikkate alıyor.

Yani mevzuata göre ben AYGEIY'e göre beyan yaptım zaten, AYKY'e göre beyan yapmama gerek yok diyemiyoruz. Çünkü o zaman AYKY'e göre atık yağ üreticisi olarak yükümlülüklerimizi yerine getirmemiş oluyoruz ki buda min 8.000 TL olan cezalara maruz kalmamıza neden olabiliyor.

EPDK'dan madeni yağ üretim lisansı almış tüm firmaların (OPET, Petrol Ofisi, Castrol, Mobil, Belgin Oil ...vb.) o yıl piyasaya sürdükleri yeni yağları AYKY'da beyan etmesi gerekiyor. Bunun sebebi o yıl piyasaya hangi miktarda yeni yağ girdiğinin bilinmek istenmesidir. Böylece piyasaya giren miktarlardan yola çıkarak teorik açıdan oluşması gereken atık yağ miktarı hesaplanabiliyor.

Diğer taraftan AYKY beyanı yapan atık yağ üreticilerinin de o yıl içerisinde kullandıkları yeni yağ ile stokta bulunan yağ miktarlarını beyan etmesi gerekiyor.

vpelitli

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Bu arada Bakanlıkta Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliğinin revizyonu için çalışmalar devam ediyor. Revizyonun amacı yönetmeliğin etkin biçimde uygulanarak, izleme ve denetlemenin daha doğru yapılması. Bu kapsamda atık yağ kategorilerinin kaldırılması ya da kategori belirleme analizlerinin azaltılması planlanıyor.

vpelitli

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Atık yağ üretimi olmayan endüstri kuruluşu ya da oto servislerininde (tamirhane) mutlaka atık yağ oluşumu olmadığına dair AYKY'e göre beyan yapması gerekiyor. Bu beyanda o yıl kullanılan yeni yağ miktarı ve stokta bulunan yağ miktarıda belirtilmeli.

Meril San

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
PCB atık yağları için de tabs üzerinden beyan yapıyormuyuz yoksa sadece pcb envanteri bölümünden mi giriş yapıyoruz?

merve_09

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Mrb arkadaşlar,ben ilk defa atık yağ beyanı yapacağım.ticari isim kısmına motor yağlama,şanzıman yağı vs. gbi atığımın türünü mü yazmalıyım yoksa opet, shell gibi nereden aldıysak onumu yazmalıyım??

tuba-ak

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Arkadaşlar atık yağ beyanı için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile yaptığım görüşmede atık yağ beyanın "TESİSTE KULLANILAN YAĞ" kısmının eğer kullanılan yağ miktarı, vb.den emin olunamıyorsa doldurmayın şeklinden uyarı geldi. Acaba bu şekilde beyan yapıp beyanı kabul edilen oldu mu aranızda? Yardımınız için teşekkürler...

hanvey1105

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
ben beyanlarımı yaptım. her bildirimde tabiki de doğru datalar yazılmalıdır. o nedenle emin ve doğru bilgileri girerek beyanı gönderiniz. aksi durumda ispatı neticesinden cezai yükümlülüğü var.

hanvey1105

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
alınan yağın ambalajının üzerinde yazan TİCARİ İSMİ ni yazmalıısnız

tuba-ak

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Çoğu tesiste atık yağları makinenin değiştiriyor ve değiştirme sonrası atık yağı beraberlerinde götürüyorlar. bu durumda atık üreticisi tesis olmasına rağmen elinde atık yağ bulunmuyor. bu durumda atık üreticisinin beyan açısından sorumluluğu nedir? yardımcı olabilirseniz sevinirim.

MasterMind

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Tuba hanımın sorusunu ben de merak ediyorum. Bir çok tesiste bakım yapan firma atık yağı da götürüyor.

Öte yandan bilgisi olan arkadaşlara bir - iki sorum olacak:

1. Atık yağ çıkan bir tesisim var. Ancak bu atık yağların analizi yaptırılmadı geçen sene ve bertarafa gönderilmedi. Bu durumda Atık Yağların Kontorlü Yönetmeliği'ne göre beyan yapılacağı zaman ( Ek-2 nin doldurulup İl Çevre'ye gönderilmesi yani ) burada atık yağ çıkmadığı ve/veya stokta olduğu mu yazılmalı yoksa herhangi bir şey yapmaya gerek yok mudur ?

2. Yine bir tesiste PCB li materyal verildiğine dair UATF düzenlenmiş ancak tesisin verdiği kondansatörler kuruymuş. Yağlı kondansatör vermedik diyorlar. Açıkçası PCB bildirimi ben daha önce yapmadım. PCB envanteri girişi var fakat tıkladığımda sistem kullanılamıyor gibi bir hata veriyor. Bunun bildirimi nasıl yapılmalıdır ve son tarihi var mıdır ?

Bu soruları yarın İl Çevre'ye de soracağım ancak cevapları burada da olsun istiyorum. Neticede paylaşım amaçlı bir forum burası.
İlgilenen arkadaşlara teşekkürler.

Can Avşar

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Arkadaşlar, tehlikeli atık beyan sisteminde herhangibir sorun bulunmamaktadır. sadece giriş linki yenilerek
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
bilgi sistemine aktarıldı. Tesis ile ilgili bilgileri güncellemeden atık beyan formuna erişemezsiniz. Önce güncellemeleri yapın.. sistem içersinde kullanıcı açın.. sonrasında sağ yukarıda yer alan ana sayfa butonunu tıklayarak atık beyan formuna erişebilirsiniz.

Meltem Mermeroluk

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
arkadaşlar merhaba... soğutma sıvısı ve delme kesme yağları tehlikeli atık kodu nedir acaba??

tuba-ak

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Arkadaşlar soruma cevap alamayınca yineleme ihtiyacı duydum:
1."Çoğu tesiste atık yağları makinenin değiştiriyor ve değiştirme sonrası atık yağı beraberlerinde götürüyorlar. bu durumda atık üreticisi tesis olmasına rağmen elinde atık yağ bulunmuyor. Bu durumda atık üreticisinin beyan açısından sorumluluğu nedir? "
Ek olarak iki soru daha :)
2. Atık yağ çıkışı olmayan tesis için beyan yapılması gerekiyor mu?
3. Asansör vb. eksilen yağın tamamlanması şeklinde çalışan makinelerde kullanılan yağları da atık yağ beyan formunun 2. bölümü olan "kullanılan yağ kısmı"na ekleyecek miyiz?
Teşekkürler...

S.Gönenç Çalıcı

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Atık yağ beyanında süreç nasıl işliyor kaba hatlarıyla anlatabilecek arkadaş var mı? İş akım şeması gibi, basit bir yöntemle

Gülfem Polat

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
atık yağ çıkışı yoksa atık yağ çıkışı olmadığına dair dilekçe yazılması gerekiyor. bakım yapn servis yağları alıyorsa dilekçenizde bunu belirtmeniz gerekiyor.
"tesiste mevcut makinelerin yağ değişimleri bakım yapan firma tarafından gerçekleştirildiğinden dolayı 2011 yılına ait atık yağ çıkışı söz konusu değildir" şeklinde bir ifade yeterli olacaktır.

MasterMind

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Gülfem hanım, benim cevap aradığım bir soru var bu konuda. Peki bu yağ değişiminin bakım yapan firma tarafından alınması yasal mıdır ? Yani yönetmelik sonuçta biriktir, analize gönder, bertarafa gönder diyor. Ancak bakım yapan firmanın alması ile ilgili bir şey okumadım. Yine de bir çok yerde bu şekilde yapıldığını biliyorum.

Yukarı