• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık yağ beyanı

t.ozcan

Kayıtlı Kullanıcı
30 Temmuz 2008 tarih ve 26952 sayılı Atık Yağların Kontrolü Yön. 9.maddesinde atık yağ üreticilerinin "atık yağ beyan formları"nı Şubat Ayı sonuna kadar doldurup Çevre ve Şehircilik İl Müd.'ne gönderilmesi istenmiş. Bu beyanı zaten tehlikeli atık beyan sisteminde online olarak gerçekleştiriyoruz, Bu durumda soft ortamda atık yağ beyan formunun hazırlanıp yetkili idareye sunulması gerekli mi? Teşekkürler...

Bor yağının atık yağ olarak beyan vereni duymadım Olcay Bey. Fakat güvenlik bilgi formunda tehlikeli olarak belirtilmediği için bence beyan edilmesine gerek yoktur derim.

Ben de aynı mantıkta hareket ediyorum. Ki zaten bor yağı su ile karıştırılarak soğutma sıvısı olarak kullanıyor ve diğer yağlara göre atık kod grubu ayrı olarak belirtilmekte. Teyit ettiğim iyi oldu, bilgi için teşekkür ederim...

@metin dursun
Bana kalırsa atığı oluşturabilecek kaynaklar üzerinden gidilmeli.

Aslında yeni taslak yönetmeliğe göre Ek-2 formu kaldırılmış gözüküyor. Yürürlüğe girdiğinde atık yağları TABS üzerinden online beyan etmek yeterli olacak. Nihayet kağıt israfından başka bir işe yaramayan bu uygulama sonlanmış olur böylece.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

@tuba-ak

hayır çünkü UATF düzenlenmediği yada atık gönderimi olmadığı durumlarda elden dilekçe ile beyan etmeniz gerekir.

Arkadaşlar, yanlışım varsa düzeltin lütfen atık bor yağını 12 01 09 koduyla veriyoruz, atık yağların kontrolü yönetmeliğinde atık yağ tanımında 'metal kesme ve işleme' diye bir tanım var buda bor yağını anlatıyor, beyan edilmesi gerekmez mi?

@Şahin Kartal
aynen öyle baktıkları da yok zaten :) peki atık yağ kategori analiz raporunun olması şart mı? yani rapor olmadan formu versek sıkıntı olur mu? :confused:

evet rapor olmadan bertaraf tesisine kabul edilmiyor fakat rapor şu an için yok elimde ve analizi için yeni görüşme yaptık.. beyan formunu da şubat sonuna kadar vermek gerek. Ne yapmalıyım?

analiz raporu olmadan kategori belirleyemezsin bu yüzden de geri kazanıma mı bertarafa mı göndereceğini bilemezsin. eğer analizsiz göndermişsen formdaki gönderme tarihi analiz tarihinden önce olacağı için sıkıntı yaşarsın

Arkadaşlar birşey sormak istedim. Tehlikeli atık beyanında atıkyağları Litre biriminde beyan verdim fakat Atık yağ Beyanında ton/yıl olarak verilmesi gerekiyor. Bunun üzerine Litreyi 0,88 le çarpıp ton olarak yazmam mı gerekiyor? Atık yağ beyanını litre/yıl olarak yapsam sorun olur mu?

2014 yılı için bertaraf yok ise, yazılı beyan yapmak zorunda mıyız ?

yeni başladığım bir şantiye de bir anda kucağımda buldum. şimdiye kadar yapılmamış. anladığım kadarı ile uatf ile bertaraf / geri dönüşüm yapılmadı ise, online bildirime ilaveten çevre il müdürlüğüne bir önyazı ve ek 2 ile başvurmam gerekiyor. ek 2 ile başvurmam için de atık yağ analizi. e bu saatten sonra analiz yaptıramayacağıma göre ek 2 veremiyorum.

sadece önyazı / dilekçe ile bu işi erteleme şansım var mıdır ?

arkadaşlar bir şey sormak istiyorum. ilk defa atık yağ beyanı yapacağım. atık yönetim planını hazırlarken yağ aldığımız firmadan msds istedim. hidrolik ve ısı transfer yağlarını mineral esaslı olarak belirtiyordu. bende atık yönetim planında mineral esaslı klor içermeyen hidrolik yağlar-130110 ve mineral esaslı klor içermeyen yalıtım ve ısı ,iletim yağları-130307 olarak belirttim.
iki yağa kategori analizi yaptırdık. hidrolik yağ 3. kategori, ısı transfer yağı 2. kategori çıktı.
hidrolik yağ da pcb oranı 50 ppm den fazla, klorür 200 ppm den küçük
ısı transfer yağında pcb oranı 58 ppm, klorür oranı 1015 ppm
şimdi sormak istediğim analize göre ben atık yönetim planında atık kodlarını yanlış belirtmiş oluyorum değil mi?
atık yağ beyanını analize göre hangi kod ile vermeliyim?
atık yönetim planında bu kodları il müdürlüğüne başvurarak değiştirmeliyim sizce? :(
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Atık kodu yağ analizine göre verilmez. Yağ analiz sonucu senin bertaraf şeklini belirler. 1. ve 2. kategori yağları lisanslı firmaya verirsin herhangi bir bedel ödemeden ama 3. kategori yağı izaydaş firması gibi firmaya gönderip üzerine para ödersin. Ama şunu da söyleyim hidrolik yağın 3. kategori çıkması enteresan onda bir yanlışlık var ya analiz firması yanlış yaptı yada çalışanlarınız hidrolik yağa mazot vs karıştırmış

yani atık kodunu değiştirmene gerek yok :)

@serdaralkan

peki mineral esaslı ısı transfer yağı içerisinde,pcb oranı 58 ppm, klorür oranı 1015 ppm çıkması sizce normal mi? pcb siz yağ olarak alıyoruz, buna da mı bizim arkadaşlar mazot katmışlardır sizce :)

2. kategoriyi de alan yok ki. ısı transfer yağı deyince % 90 nu sudur deyip kimse almıyor:(