• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık yağ beyanı

t.ozcan

Kayıtlı Kullanıcı
30 Temmuz 2008 tarih ve 26952 sayılı Atık Yağların Kontrolü Yön. 9.maddesinde atık yağ üreticilerinin "atık yağ beyan formları"nı Şubat Ayı sonuna kadar doldurup Çevre ve Şehircilik İl Müd.'ne gönderilmesi istenmiş. Bu beyanı zaten tehlikeli atık beyan sisteminde online olarak gerçekleştiriyoruz, Bu durumda soft ortamda atık yağ beyan formunun hazırlanıp yetkili idareye sunulması gerekli mi? Teşekkürler...

:) senin tesis nerede? alabilecek arkadaş var mı bakayım... bu arada mazot değil başka kimyasallar bile atabilirler personellerin sağı solu belli olmaz :)

Arkadaşlar merhaba. Geçen sene atık madeni yağ vermedim atık oluşmadığı için dolayısıyle ay sonuna kadar beyan edecek bir yağım yok TABS'da belirtmem yeterli olur mu ? Teşekkür ederimm.

Merhabalar,
Ambalaj atığı toplama ayırma firmasıyız. Çevre il müd. birleşik denetime geldi. Evrak kontrolü sırasında atık yağ beyanı istedi. daha önceki yıllarda bir beyan yapılmamış.
Tesiste bitkisel atık yağ ve madeni yağ oluşmamaktadır. bununla ilgili beyanı nasıl yapmam gerekiyor. teşekkür ederim.

@çvrmüh. ilgili beyan formunu doldururken, atık yağ oluşmadığını yazıp aynı şekilde il müdürlüğüne teslim edebilirsiniz. Ben bu şekilde yapıyorum.

@çvrmüh. Atık yağ beyan formu olanı doldurup göndermeniz yeterli. Ek-2 miydi adı tam hatırlayamadım. Atık yağ ile ilgili soruların olduğu kısımlara 2015 yılında oluşmamıştır oluştuğu takdirde şöyle şöyle depolanıp ilgili firmaya verilecektir gibi şeyler yazabilirsiniz. Geçen yıl da bu şekilde yapmıştım sorun çıkmadı.

@Gizem Sunar Tamam teşekkür ediyorum:)

@Gizem Sunar tekrar merhabalar, Atık yağ beyanını için ek2 formunu çevre il müdürlüğüne verdikten sonra sistemden de bildirim yapmamız gerekiyor mu? Eğer yapılacaksa bu işlem nasıl oluyor benim sistemimde atık yağ için bir sekme görünmüyor. TABS ın içinde de yok.

@çvrmüh. atık yağ için ayrı bi beyan sistemi yok. Mart sonuna kadar yapacağınız tehlikeli atık beyanında varsa atık yağınızı yeniden yazacaksınız. Yoksa başka bir şey yapmanıza gerek yok.

@g_kılıc atık yağ beyanını atık yağınız oluşmasa da yapmanızda fayda var. burada bahsedilen yağ bitkisel atık yağ değil bu arada. genelde denetimlerde beyanı soruyolar. yoktu ondan yapmadık demektense, yoktu biz de yine de olmadığına dair beyan yaptık demek daha mantıklı. onun dışında tehlikeli atık beyanını boş da olsa yapmışsınız geriye bir şey kalmıyor.

arkadaşlar merhaba yukarıda bir kaç kez aynı soru konuşulmuş ama net bir cevap çıkmamış tam olarak.

TABS üzerinden atık yağlarının bildirimini her sene yapıyorum.

bunun haricinde ek2 formu olan atık yağ beyanını elden yazılı olarak çevre il müdürlüğüne bildirmek zorunda mıyım?

bugüne kadar hiç böyle bir bildirimde bulunmadım. bir sıkıntı yaşanmadı.

@onur urçum Merhaba,
TABS haricinde yazılı olarak da her yıl Şubat ayı içerisinde bildirim zorunluluğunuz bulunmaktadır:
Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği Madde 9,
e) (Değişik:RG-5/11/2013-28812) 26 ncı maddeye göre kayıt tutmakla ve EK-2’de yer alan Atık Yağ Beyan Formunu doldurarak takip eden bir sonraki yılın Şubat ayı sonuna kadar çevre ve şehircilik il müdürlüğüne göndermekle,

@Melis Kara ne kadar saçma sapan bir şey. devletin aynı kurumuna 10 tane yerden bildirim yap.
3 senedir ben hiç yapmadım. geriye dönük nasıl yapacağım?
bunun cezası olur mu ki?
teşekkürler melis hanım.

@onur urçum 2017 Şubat ayında geriye dönük diğer yılları da sunabilirsiniz.
Sonuçta yapılması gereken bir bildirim yapılmamış zamanında, ceza yazılmak istenirse yazılır.
Ama tespit edilme durumuna göre değişir.

@Melis Kara il müdürlüğünü aradım.
bakanlığa bununla ilgili sürekli olarak görüş sorduk ama bir cevap alamadık yani çok önemli değil tabs üzerinden yapıyorsanız ama yinede siz ocak ayında bildirim yapın denildi.
geriye dönük istemediler sıkıntı olmaması için ocak ayında 2016 yılının beyanını elden de vereceğim.