• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık yağ beyanı

t.ozcan

Kayıtlı Kullanıcı
30 Temmuz 2008 tarih ve 26952 sayılı Atık Yağların Kontrolü Yön. 9.maddesinde atık yağ üreticilerinin "atık yağ beyan formları"nı Şubat Ayı sonuna kadar doldurup Çevre ve Şehircilik İl Müd.'ne gönderilmesi istenmiş. Bu beyanı zaten tehlikeli atık beyan sisteminde online olarak gerçekleştiriyoruz, Bu durumda soft ortamda atık yağ beyan formunun hazırlanıp yetkili idareye sunulması gerekli mi? Teşekkürler...

@oknt anladım. peki aklıma takılan birşey daha var. tesiste motor yağı vs çıkmıyor sadece bitkisel atık yağ. bunun için ek 2 formuna ben yine atık yağ oluşmamaktadır yazıp il müdürlüğüne vermem gerekir mi?

@Büşra Arık
@Büşra Arık Peki kullanım var mı? Kullanım var ama oluşmuyor ise konuyla ilgili boş beyan yapanlar veya sadece dilekçe yazıp atık yağ oluşmamıştır diyenler var. Net bilgi için bağlı olduğunuz İl Müdürlüğü Atık Yönetimi Bölümünü aramanız daha iyi olacaktır.

@oknt şöyle söyliyim araçların bakımı tesis dışında serviste yapılıyor o yüzden teçhizattan vs oluşan bi yağ yok.
ama bide bitkisel atık yağ olayı çıkınca ek 2 formuna atık yağ yoktur demek doğru olur mu emin olamadım

@Büşra Arık
@Büşra Arık bitkisel atık yağları hiç karıştırma. EK-2 formuyla ilgisi yok. Araç bakımları serviste yapılıyor ise servis faturalarını saklayın. Atık Yönetim Planında da eklersiniz daha iyi olur. Benim içinde oluşmayan atık yağ için boş beyan yapmak mantıksız. Ancak net bilgi için İl Müdürlüğünü arayın daha iyi. Konuyla ilgili resmi yazı var mı bilmiyorum.

merhaba,

Atık yağ beyanı dışında TABS sistemine pil atıklarını da giriyor muyuz?
teşekkürler

Yanlis
@sdagtekin
Yanlis Anlasildim beyan yapacaksinizm

Yanlis
@sdagtekin

Yanlis
@sdagtekin

yok. atık piller asıl prosesimiz sonucunda oluşmuyor, yani tesisteki genel kullanımdan oluşuyor.

yanlış mı anlamışım:)

ambalaj atıklarını gönderdiğimiz TAT firmasının kayıt bilgisi TABS sisteminde bulunmuyor, ambalaj atıklarını beyan ediyorsunuz değil mi TABS sistemine:)

@sdagtekin
tamam oluşan pil proses sonucu sayılır siz yine beyan yapacaksınız. Ambalaj atıkları beyan edilecek tekrar deneyin bazen çıkamayabiliyor:D

Arkadaşlar merhaba,
tat firmasında gelen atıklar içinde çıkan atık pillerin de tabs atık beyan sistemine beyanı yapılmalı mıdır?

Merhaba benim anlamaya çalıstığım şey atık yağın neyden kaynaklı olduğuna göre mi atık kodu belirleniyor.
Yoksa (örneğin; atık analizi yaptırdım 1.yada 2. kategori çıktı.) kategori sınıfına göremi belirleniyor.

@Celal Mahmut Kurt
kardeşim çıkan yağı lisanslı firma aldığı zaman analiz yaptırma zorunda ya da sizde yaptırabilir kategori analize göre belirlenir.

ama hidrolik atık yağlar 130110 atık koduyla veriliyor. Atık kodu analize göre belirlenmez