• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık yağ beyanı

t.ozcan

Kayıtlı Kullanıcı
30 Temmuz 2008 tarih ve 26952 sayılı Atık Yağların Kontrolü Yön. 9.maddesinde atık yağ üreticilerinin "atık yağ beyan formları"nı Şubat Ayı sonuna kadar doldurup Çevre ve Şehircilik İl Müd.'ne gönderilmesi istenmiş. Bu beyanı zaten tehlikeli atık beyan sisteminde online olarak gerçekleştiriyoruz, Bu durumda soft ortamda atık yağ beyan formunun hazırlanıp yetkili idareye sunulması gerekli mi? Teşekkürler...

Atık (madeni) yağlar için temel problem ülkemiz mevzuatında 2 adet yönetmelikle yönetilmesidir. Bunlar; AB mevzuatı kapsamında hazırlanmış olan Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği (AYKY-30.07.2008) ve Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik (AYGEIY-05.07.2008)'tir. Atık yağ kodlarını AYGEIY'den alıp, AYKY ve TABS'a göre 2 adet beyan yapmamız gerekiyor. Çünkü atık yağlar tehlikeli atık olmasına rağmen, Bakanlıkta "Atık Yağların, PCB ve PCT'lerin Yönetimi Şube Müdürlüğü (Müdür: Kemal Kurusakız)" tarafından yönetiliyor ve bunlar sadece AYKY'e göre yapılmış beyanları dikkate alıyor. Tehlikeli Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü (Müdür: Betül Doğru) ise sadece AYGEIY kapsamında yapılan beyanları dikkate alıyor.

Yani mevzuata göre ben AYGEIY'e göre beyan yaptım zaten, AYKY'e göre beyan yapmama gerek yok diyemiyoruz. Çünkü o zaman AYKY'e göre atık yağ üreticisi olarak yükümlülüklerimizi yerine getirmemiş oluyoruz ki buda min 8.000 TL olan cezalara maruz kalmamıza neden olabiliyor.

EPDK'dan madeni yağ üretim lisansı almış tüm firmaların (OPET, Petrol Ofisi, Castrol, Mobil, Belgin Oil ...vb.) o yıl piyasaya sürdükleri yeni yağları AYKY'da beyan etmesi gerekiyor. Bunun sebebi o yıl piyasaya hangi miktarda yeni yağ girdiğinin bilinmek istenmesidir. Böylece piyasaya giren miktarlardan yola çıkarak teorik açıdan oluşması gereken atık yağ miktarı hesaplanabiliyor.

Diğer taraftan AYKY beyanı yapan atık yağ üreticilerinin de o yıl içerisinde kullandıkları yeni yağ ile stokta bulunan yağ miktarlarını beyan etmesi gerekiyor.

Bu arada Bakanlıkta Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliğinin revizyonu için çalışmalar devam ediyor. Revizyonun amacı yönetmeliğin etkin biçimde uygulanarak, izleme ve denetlemenin daha doğru yapılması. Bu kapsamda atık yağ kategorilerinin kaldırılması ya da kategori belirleme analizlerinin azaltılması planlanıyor.

Atık yağ üretimi olmayan endüstri kuruluşu ya da oto servislerininde (tamirhane) mutlaka atık yağ oluşumu olmadığına dair AYKY'e göre beyan yapması gerekiyor. Bu beyanda o yıl kullanılan yeni yağ miktarı ve stokta bulunan yağ miktarıda belirtilmeli.

Mrb arkadaşlar,ben ilk defa atık yağ beyanı yapacağım.ticari isim kısmına motor yağlama,şanzıman yağı vs. gbi atığımın türünü mü yazmalıyım yoksa opet, shell gibi nereden aldıysak onumu yazmalıyım??

Arkadaşlar atık yağ beyanı için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile yaptığım görüşmede atık yağ beyanın "TESİSTE KULLANILAN YAĞ" kısmının eğer kullanılan yağ miktarı, vb.den emin olunamıyorsa doldurmayın şeklinden uyarı geldi. Acaba bu şekilde beyan yapıp beyanı kabul edilen oldu mu aranızda? Yardımınız için teşekkürler...

ben beyanlarımı yaptım. her bildirimde tabiki de doğru datalar yazılmalıdır. o nedenle emin ve doğru bilgileri girerek beyanı gönderiniz. aksi durumda ispatı neticesinden cezai yükümlülüğü var.

Çoğu tesiste atık yağları makinenin değiştiriyor ve değiştirme sonrası atık yağı beraberlerinde götürüyorlar. bu durumda atık üreticisi tesis olmasına rağmen elinde atık yağ bulunmuyor. bu durumda atık üreticisinin beyan açısından sorumluluğu nedir? yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Tuba hanımın sorusunu ben de merak ediyorum. Bir çok tesiste bakım yapan firma atık yağı da götürüyor.

Öte yandan bilgisi olan arkadaşlara bir - iki sorum olacak:

1. Atık yağ çıkan bir tesisim var. Ancak bu atık yağların analizi yaptırılmadı geçen sene ve bertarafa gönderilmedi. Bu durumda Atık Yağların Kontorlü Yönetmeliği'ne göre beyan yapılacağı zaman ( Ek-2 nin doldurulup İl Çevre'ye gönderilmesi yani ) burada atık yağ çıkmadığı ve/veya stokta olduğu mu yazılmalı yoksa herhangi bir şey yapmaya gerek yok mudur ?

2. Yine bir tesiste PCB li materyal verildiğine dair UATF düzenlenmiş ancak tesisin verdiği kondansatörler kuruymuş. Yağlı kondansatör vermedik diyorlar. Açıkçası PCB bildirimi ben daha önce yapmadım. PCB envanteri girişi var fakat tıkladığımda sistem kullanılamıyor gibi bir hata veriyor. Bunun bildirimi nasıl yapılmalıdır ve son tarihi var mıdır ?

Bu soruları yarın İl Çevre'ye de soracağım ancak cevapları burada da olsun istiyorum. Neticede paylaşım amaçlı bir forum burası.
İlgilenen arkadaşlara teşekkürler.

Arkadaşlar, tehlikeli atık beyan sisteminde herhangibir sorun bulunmamaktadır. sadece giriş linki yenilerek
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
bilgi sistemine aktarıldı. Tesis ile ilgili bilgileri güncellemeden atık beyan formuna erişemezsiniz. Önce güncellemeleri yapın.. sistem içersinde kullanıcı açın.. sonrasında sağ yukarıda yer alan ana sayfa butonunu tıklayarak atık beyan formuna erişebilirsiniz.

Arkadaşlar soruma cevap alamayınca yineleme ihtiyacı duydum:
1."Çoğu tesiste atık yağları makinenin değiştiriyor ve değiştirme sonrası atık yağı beraberlerinde götürüyorlar. bu durumda atık üreticisi tesis olmasına rağmen elinde atık yağ bulunmuyor. Bu durumda atık üreticisinin beyan açısından sorumluluğu nedir? "
Ek olarak iki soru daha :)
2. Atık yağ çıkışı olmayan tesis için beyan yapılması gerekiyor mu?
3. Asansör vb. eksilen yağın tamamlanması şeklinde çalışan makinelerde kullanılan yağları da atık yağ beyan formunun 2. bölümü olan "kullanılan yağ kısmı"na ekleyecek miyiz?
Teşekkürler...

Atık yağ beyanında süreç nasıl işliyor kaba hatlarıyla anlatabilecek arkadaş var mı? İş akım şeması gibi, basit bir yöntemle

atık yağ çıkışı yoksa atık yağ çıkışı olmadığına dair dilekçe yazılması gerekiyor. bakım yapn servis yağları alıyorsa dilekçenizde bunu belirtmeniz gerekiyor.
"tesiste mevcut makinelerin yağ değişimleri bakım yapan firma tarafından gerçekleştirildiğinden dolayı 2011 yılına ait atık yağ çıkışı söz konusu değildir" şeklinde bir ifade yeterli olacaktır.

Gülfem hanım, benim cevap aradığım bir soru var bu konuda. Peki bu yağ değişiminin bakım yapan firma tarafından alınması yasal mıdır ? Yani yönetmelik sonuçta biriktir, analize gönder, bertarafa gönder diyor. Ancak bakım yapan firmanın alması ile ilgili bir şey okumadım. Yine de bir çok yerde bu şekilde yapıldığını biliyorum.

2 taraf arasında yapılan sözleşme bağlayıcıdır bu durumda. nasıl bitkisel atık yağlarımızı yemek pişiren firma alıp göürüyor ve bertaraf ettiriyorsa atık yağlarımızı da bakım yapan yer alır ve bertaraf ettırır. bertarafa yollayıp yollamadığını kontrol etmek bizim vazifemiz eğer yollamıyorsa o zaman anlaşma fesh edilip başka bir yerle anlaşılır ya da atık yağ bertarafı bızım tarafımızdan gerçekleştirilir