Atık yağ beyanı

Celal Mahmut Kurt

Daimi üye
Konu
2
Tepki
2
Merhaba benim anlamaya çalıstığım şey atık yağın neyden kaynaklı olduğuna göre mi atık kodu belirleniyor.
Yoksa (örneğin; atık analizi yaptırdım 1.yada 2. kategori çıktı.) kategori sınıfına göremi belirleniyor.

Olgaç Sürmelihindi

Genel yönetici
Genel yönetici
Konu
106
Tepki
4.066
@Celal Mahmut Kurt
kardeşim çıkan yağı lisanslı firma aldığı zaman analiz yaptırma zorunda ya da sizde yaptırabilir kategori analize göre belirlenir.

ama hidrolik atık yağlar 130110 atık koduyla veriliyor. Atık kodu analize göre belirlenmez

Bora Yerlikaya

Daimi üye
Konu
8
Tepki
63
Atık yağlar Genel olarak 3 kod başlığı altında değerlendirilir.13 01 ?? kod başlığı altında hidrolik yağları , 13 02 ?? kod başlığı altında motor şanzıman ve yağlama yağlarını (Motor yağları , diferansiyel ve şanzıman , kompresör , jeneratör , dişli vs.) 13 03 ?? kod başlığı altında ise ısı iletim ve yalıtım yağlarını ( Isı transfer , Trafo vs.) olarak belirlenmiştir.Biz firmalarımızın kod belirlenmesi için yardım talep edildiğinde alınan yağın içeriğine ulaşmak adına Malzeme güvenlik formlarından çeşidine , mineral esaslı olup olmadığına(su bazlı veya sentetik olabilir) atık yağ kategori analizlerinden ise PCB veya Klorür içerip içermediğine göre kodu tamamlıyoruz.Eğer atık yağınız emülsiye halde ise kodu ona göre değiştirebilirsiniz.

Beril Çataltepe

Daimi üye
Konu
3
Tepki
202
Mezuniyet
2016—17
Merhabalar,

Geçen seneye ait oluşan atık yağımızın beyanını yapacağım. Ancak EK-2 atık yağ beyan formunda 2. bölümdeki "Tesiste kullanılan yağların türleri, ticari isimleri ve miktarları (ton/yıl)" kısmını anlayamadım. Firmamızda sadece kompresör, jeneratör vb. gibi teçhizatlarda yağ kullanılmaktadır. Bunların ticari adını ne olarak yazacağım ve miktar derken ne şekilde hesaplayıp belirteceğim? Geçen sene gönderdiğimiz atık yağın kodu 13 01 13 idi, bu sene 13 01 10 koduyla gönderdik. Atık yağ beyanını ilk kez yapacağım için siz değerli tecrübeli arkadaşlara danışmadan yapmak istemedim. :)

Olgaç Sürmelihindi

Genel yönetici
Genel yönetici
Konu
106
Tepki
4.066
@Beril Çataltepe
Beril Hanım Merhaba, ticari isimden kastı; shell omala 46 veya shell tellus 68 gibi yağların isimleri bulunmaktadır. atık yağ beyan formuna bu tür isimleri yazacaksınız. Jeneratör ve kompresörden atık yağ çıkıyor mu? Bennim çalıştığım tesislerde jeneratörün motor kısmından yağ çıkıyor ve ben 13 02 08 atık kodu ile veriyorum.

Beril Çataltepe

Daimi üye
Konu
3
Tepki
202
Mezuniyet
2016—17
@Olgaç Sürmelihindi

Yağın markasını acaba nasıl öğreneceğim :(

Jeneratörden ve kompresörden kaynaklanan yağlar hidrolik yağlardır diye düşünüyorum, 2 senedir 13 01 koduyla gönderiyoruz, atık yağımızı alan firmanın yönlendirmesi ile. Ama açıkcası yağ türleri ve isimleri konusunda pek bilgim yok :-/

Olgaç Sürmelihindi

Genel yönetici
Genel yönetici
Konu
106
Tepki
4.066
@Beril Çataltepe
Muhasebe veya satın alma departmanı bilir. En kötüsü yağ aldığınız firmayı arayabilirsiniz. Jeneratörün motorundan çıkan yağları 13 02 başlığı altında vermiştim. Ben de yanlış biliyor olabilirim.

hasan140715

Daimi üye
Konu
17
Tepki
12
Peki tesiste oluşan her atık yağı analiz yaptırmak zorunda mıyız? Ya da hangi yağ türlrini analiz yaptırmamız gereklidir?

serdaralkan

Daimi üye
Konu
4
Tepki
119
Hidrolik yağları yaptır yeter bence şanzıman yağlarını PETDER analizsiz alıyor.. Nazlı olsalar da :p .....

hilol kartal

Daimi üye
Konu
18
Tepki
4
Merhabalar,Atık Yağ Beyanında sisteme geçirilmesi gereken birşey yok değil mi?
Formu doldurup Müdürlüğe teslim edeceğiz.

Fatih Koçak

Daimi üye
Konu
7
Tepki
640
Mezuniyet
2015—16
Merhaba ,
Sisteme ekleyeceğiniz herhangi bir madde veya bildirim yok.
Dilekçe ve formu (doldurulmuş bir şekilde ) Müdürlüğe iletmeniz yeterlidir.

Boranss

Daimi üye
Konu
15
Tepki
84
Arkadaşalr merhaba bir firmam atık yağlarını
12 01 09 Halojen içermeyen işleme emülsiyon ve solüsyonları- atık kodu ile bertaraf firmasına vermiş
atık yağ beyanında bunu kodu gösterebiliyormuyuz?

Fatih Koçak

Daimi üye
Konu
7
Tepki
640
Mezuniyet
2015—16
12 01 09 atığı boryağ atığıdır.
Formda gönderile atıklar kısmına yazmanız gerekir. Ancak boryağ için analize gerek yoktur.

Boranss

Daimi üye
Konu
15
Tepki
84
ama gönderdikleri hidrolik atık yağ, firma bu kodla alabilirim yazmış.
formda kullanılan atıklaar olarak hidrolik yağ, gönderilen kısma bunu yazmamız biraz tezat olur.

Fatih Koçak

Daimi üye
Konu
7
Tepki
640
Mezuniyet
2015—16
Tam anlayamadım kusura bakmayın.
Boryağı hidrolik olarak gönderdiniz galiba ?

Boranss

Daimi üye
Konu
15
Tepki
84
hidrolik yağı, bor yağı kodu ile gönderilmiş

Önceki cevapları görüntüle…

deryanil

Daimi üye
Konu
7
Tepki
69
Mezuniyet
2008—09
merhaba arkadaşlar,
Çevre Müdürlüğü-Ankara atık yağ beyan formu göndermenize gerek yok diyor. Sistemden giriş yapıldığı için. ben işimi garantiye almak için yine de ilettim. böyle bir durumla karşılaşan var mı?

Okan Türe

Daimi üye
Konu
1
Tepki
456
Mezuniyet
2011—12
Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği'ne göre her yıl şubat ayının sonuna kadar bir önceki yıla ait Atık Yağ Beyan Formu gönderilmeli. Siz yine de gönderin. Resmi bir yazı göndermedilerse size gönderin derim.

Yukarı Alt