• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık yağ geri kazanımını bitiren karar

Fuat KILIÇ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
MFK ÇEVRE MÜHENDİSLİK DANIŞMANLIK İNŞ. İTH. İHR. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ
EPDK'nın bu kararı atık yağ geri kazanım firmalarını bitirecek nitelikte ve merdiven altı faaliyete teşvik edici

bu da karar gereği alınacak TS 13541 standardına uygun belge alınmasında istenen şartlar

Ekli dosyalar

• Ppd_Krl_5612_1.docx
    15.7 KB · Görüntüleme: 152
  • ts 13541.doc
    198 KB · Görüntüleme: 168
Neden bu karar atık yağ geri kazanım firmalarını bitirecek nitelikte anlamadım. Niye öyle bir düşünceye girdiniz?

çünkü EPDK lisans verirken TS 13541 standardına uygun Hizmet Yeri Yeterlik Belgesi isteyecek bu standarda göre de 10.000 m2 alan şartı ve 17025 e göre akredite olmuş labaratuvar şartı var bu da şu an faaliyette olan natık yağ geri kazanım firmalarının %90 ının karşılamadığı ve karşılayamayacağı bir durum. Dolayısıyla bu firmaların lisans yenileme imkanları bulunmuyor

Ben baz yağ olarak kararı eleştiriyorsunuz sandım. TSE standartları biraz ağır ama şöylede bir gerçek var atık geri kazanımı konusunda türü ne olursa olsun her firma yapmasın diyor bakanlık. Eskiden beri böyle bir tutumları var. İyi mi kötü mü bilmiyorum ama bir miktar sayınında düşmesi lazım. Bir şekilde elenmeli.

şartlar ağırlaştırıldıkça kayıt dışılık artar. Şu an bile geri kazanıma giden atık yağ oranı %15 lerde

Şartlar ağırlaşıyor ama şöylede bir gerçek var devlet gerekazanım ile ilgilenen firmaları desteklemiyor ya da geri kazanımı arttırmak için atık üreticilerine hiç teşvik vermiyor. İşin birde bu boyutu var.

teşvik etmeyi veya desteklemeyi bir yana bırak önlerini kesmesin yeter

Devlet herkes yapmasın diyorsa önlerini illaki bir şekilde kesecektir. Şartları sermaye yönünden zorlaştırıyor. Sermaye ile yeni kurulum sayısını düşürmeye çalışıyor. Her ne kadar atık geri kazanım sektöründe olsam da geri kazanım ya da geri dönüşüm firması açmak biraz zorlaşmalı. Ama bu kadar abartıda değil.

ne geri kazanımı yapıyorsunuz

tehlikesiz atık ve ambalaj atığı toplama ayırma yapıyordum şimdi plastik granüle geçtim. plastik hattının lisansıyla ilgileniyorum. O lisanstan sonrada varil ve ibc ile plastik yıkama hattına geçeceğim.

allah kolaylık versin

makine ekipman lazımsa elimde ikinci el kırma makinesi, agromer, ekstruder, granatör, bant ve helezonlar var

500 kg/saat ama parça parça satmıyorum komple hatı satıyorum

maalesef o şekilde satmıyorum 2 hat mevcut elimde biri 500 kg/saat biri 600 kg/saat ikisini de satıyorum

Bence tam tersi gerçek atık yağ gerikazanım tesislerinin ortaya çıkmasını ve merdiven altı faaliyetleri elemek için yapılmış.

ibrahim beye selam söyle eminim seninle aynı fikirde değildir akın bey