Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık yağ kategori analizi

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında malix tarafından paylaşıldı.

 1. malix

  malix CMNet Üyesi

  Arkadaşlar,
  Çalıştığım firmada 2008 yılında atık yağ kategori analizi yaptırılmış kategori 1 sonucu çıkmış. ancak atık yağ numunesi alınan tankerde 5 farklı firmanın atık yağı mevcutmuş. yani çıkan rapor 5 firmanın ortak raporu. bu durum ilerde bana ıkıntı yaratır mı? analizi yenilemem gerekir mi ? ve önerebileceğiniz bir analiz firması var mı?
   
 2. cgdm

  cgdm CMNet Üyesi

  Diğer işetmeler aynı mı? Faaliyet konuları aynıysa sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum. Aynı bölgede yer alan otellerde atık yağlarını birleştirip aynı raporu alıyorlar ve ortak raporu kullanıyorlar. raporun üzerinde bütün işletmelerin isimleri de yazıyor. Şimdiye kadar hiçbir denetimde sıkıntı çıkarmadılar.
   
  malix bunu beğendi.
 3. malix

  malix CMNet Üyesi

  Maalesef aynı bölge değil bursa hatay ve manisa üçgeninde yer alıyor firmalar ve aynı sektörderden de değiller tekstil, boya, demir çelik ve iş makinaları sektöründe yer alan firmalar...
  Teşekkür ederim...
   
 4. fatih boztepe

  fatih boztepe CMNet Üyesi

  Merhabalar,
  Öncelikle rapor üzerinde bahsettiğiniz şekilde farklı firmalarında yağlarının olduğu ibaresi geçiyorsa kabul edilmez çünkü diğer yağlar içerisinde sizin ki diğer kategorilerde ise seyreltildiği düşünülebilir. Zaten toplayıcı firma da buna dikkat edecektir. Ayrıca "Atık Yönetimi Yönetmeliği madde 12 6. paragrafta da
  Atıkların tehlikelilik özelliklerinin belirlenmesi için yapılan analiz çalışmalarının sonuçları üretim prosesi, hammadde veya katkı maddelerinde bir değişiklik olmaması halinde 5 yıl süre ile geçerlidir. Ancak, Bakanlığın gerekli gördüğü hallerde analiz çalışması yenilenir. Üretim prosesi, hammadde veya katkı maddelerinde bir değişiklik olması halinde analiz, değişiklikten itibaren 3 ay içerisinde yenilenir. ibaresi yer almakta olup analiz tarihiniz de 5 yılı geçmiş durumdadır.
  Özellikle PETDER bu şekilde analiz yapmaktadır. Bizde bunu kullanıyruz ama o sadece Motor Yağlarını topladığı için sıkıntı olmuyor.
  Tavsiyem önce atıkyağ toplayıcınıza danışmanız, daha sonra Atık Yönetim planını sunduğunuzda onay verecek kurum olan Çevre İl Müdürlüğüne yazılı yada sözlü sormanızda fayda var.
   
  malix bunu beğendi.
 5. malix

  malix CMNet Üyesi

  Teşekkürler ilginiz için. analizi Kesinlikle Yenilemem gerekiyor.
   
 6. Nuri Kartal

  Nuri Kartal CMNet Üyesi

  Atık yağ kategori analizi için yardımcı olabilirim. teklif almak için info@aemcevlab.com adresine mail atmanız yeterli
   
 7. fatih boztepe

  fatih boztepe CMNet Üyesi

  Ozelden yazarsanız bende size analiz konusunda yardımcı olabilirim.
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...