• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık yağ kategori analizi

malix

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
E P
Arkadaşlar,
Çalıştığım firmada 2008 yılında atık yağ kategori analizi yaptırılmış kategori 1 sonucu çıkmış. ancak atık yağ numunesi alınan tankerde 5 farklı firmanın atık yağı mevcutmuş. yani çıkan rapor 5 firmanın ortak raporu. bu durum ilerde bana ıkıntı yaratır mı? analizi yenilemem gerekir mi ? ve önerebileceğiniz bir analiz firması var mı?

Diğer işetmeler aynı mı? Faaliyet konuları aynıysa sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum. Aynı bölgede yer alan otellerde atık yağlarını birleştirip aynı raporu alıyorlar ve ortak raporu kullanıyorlar. raporun üzerinde bütün işletmelerin isimleri de yazıyor. Şimdiye kadar hiçbir denetimde sıkıntı çıkarmadılar.

@cigdem_
Maalesef aynı bölge değil bursa hatay ve manisa üçgeninde yer alıyor firmalar ve aynı sektörderden de değiller tekstil, boya, demir çelik ve iş makinaları sektöründe yer alan firmalar...
Teşekkür ederim...

Merhabalar,
Öncelikle rapor üzerinde bahsettiğiniz şekilde farklı firmalarında yağlarının olduğu ibaresi geçiyorsa kabul edilmez çünkü diğer yağlar içerisinde sizin ki diğer kategorilerde ise seyreltildiği düşünülebilir. Zaten toplayıcı firma da buna dikkat edecektir. Ayrıca "Atık Yönetimi Yönetmeliği madde 12 6. paragrafta da
Atıkların tehlikelilik özelliklerinin belirlenmesi için yapılan analiz çalışmalarının sonuçları üretim prosesi, hammadde veya katkı maddelerinde bir değişiklik olmaması halinde 5 yıl süre ile geçerlidir. Ancak, Bakanlığın gerekli gördüğü hallerde analiz çalışması yenilenir. Üretim prosesi, hammadde veya katkı maddelerinde bir değişiklik olması halinde analiz, değişiklikten itibaren 3 ay içerisinde yenilenir. ibaresi yer almakta olup analiz tarihiniz de 5 yılı geçmiş durumdadır.
Özellikle PETDER bu şekilde analiz yapmaktadır. Bizde bunu kullanıyruz ama o sadece Motor Yağlarını topladığı için sıkıntı olmuyor.
Tavsiyem önce atıkyağ toplayıcınıza danışmanız, daha sonra Atık Yönetim planını sunduğunuzda onay verecek kurum olan Çevre İl Müdürlüğüne yazılı yada sözlü sormanızda fayda var.