• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık yağ piyasası

Şuan için net birşey söyleyemiyorum ama
1. Kategori 13 02 08 Diğer Motor, Şanzıman ve diğer yağlama yağları için 2014 yılında 1000 TL/ton , 2015 yılı için de 800 TL/ton den anlaşma imzalamıştım, 2015 yılında daha yüksek fiyat veren firmalar da vardı.

13 01 13* kodlu Hidrolik yağı (Hidrolik kaldırıcılar ve sistemler, inşaat makinaları), amortisör yağları fiyatları nedir?

1250 tl / ton.Siyah yağlarda fiyat pek değişmez de sarı yağlarda (hidrolik. şanzıman) temizliğine göre fiyat dahada yükselebilir.

Firmalar hidrolik yağda analiz istiyor analiz sonucuna göre yağın kullanım durumuna göre fiyat veriyor sanırım litre başına 70-80 krş verdikleri ya da üzerine 40 kuruş aldıkları da oluyormuş bu firmalar Ankara'da Ankara içi ise nakliye ücreti de çok olmuyormuş.

Bence firmaları arayabilirsiniz kesin bilgi için

Engin Geri Kazanım ve Ardam Diye iki firma ismi verebilirim..

Bahsettiğiniz atık yağları PETDER'e ücretsiz olarak vermek gerekmiyor mu? Bildiğim kadarıyla tek yetkilendirilmiş kuruluş. Hatta ilk seferinde miktar az diye Engin geri kazanıma vermiştik ücretsiz, sonrasında kendileri alamayacaklarını ve petdere vermemiz gerektiğini söylediler.

Bu işin piyasası mı varmış yani?

Ücretsiz vermeyin beyler bayanlar alıp ya mazot, biyo-dizel veya 2. kalite yağ yapılıyor

Evet normalde PETDER' e verilmesi gerekiyor ancak lisanslı firmalar para ile aldıkları için daha çok tercih ediliyor. Atıkyağ oluşumuna göre yılda 1 defa PETDER' e vermen yeterli oluyor geriye kalanı satılabiliyor piyasada

o işin çakallığı da 13 01 13 kodu işte arkadaşlar. elinizde hangi yağ olursa olsun 13 01 13 kodu ile çıkış yaparsanız satabilirsiniz. :)
çünkü 13 01 13 dışında petder e verilmek zorunda.

peki yıllık beyanlarda hacı sizin dünya kadar jeneratörünüz kompresörünüz var nerde bu 13 02 08 demiyorlar mı yani?

Valla bize gelince baya iyi denetliyorlar nedense. O yüzden doğrusu neyse onu yapmak zorundayım. Ama dediğim gibi bana da böyle olması gerektiğini yağları ücretsiz olarak verdiğim Engin Geri Kazanım söyledi. Adamlar bedava yağı gelip almaya üşenmiş olamazlar diye düşünüyorum. Ne bileyim.

demek ki sizin yağlar baya kalitesiz çıkıyormuş :)
ayrıca ülkemizde açık bulmak isteyelim yeter ki, hele konu para olunca en basiti o

Yağlarımız 1. kategori hatta bunlar tekrar kullanılır diyenler bile oluyor. 6 ayda 1 yeniliyoruz. Daha temiz yağ veren yoktur heralde. İş veren tabi işin parasına bakar da çevre mühendisi olarak biz de doğrusunu yapmazsak kim yapacak?

eğer işvereni yağ işini biliyor ise yazdığım o rakamlar ortadayken sattırmayıp petdere verdiririm diyebilen meslektaşım varsa ellerinden öpüyorum.

Şunu da eklemek isterim, 13 01 13 kodu bakanlığın belirlediği uatf ile çıkış yapılan kodlardan biri sonuçta yani mesleğe aykırı bir durum söz konusu değil, sattığın yağ da ya mazot olacak ya yeniden kullanılacak vs.

arkadaşlar ;
jeneratörlerden motor yağı çıkar, kompresörlerden hidrolik yağ çıkar , yani jeneratörü olan petder e çıkacak, ama hidrolik atık yağı çıkan 130113 ile madeni atık yağ alıcılarına satabilir. Ben hiç bir denetimimde "senin jeneratörün var, öyleyse motor yağın petder e çıkman lazım" diyen denetimci duymadım. O denetimciler de baya iyimiş, kafa açarlar onlar , sahip çıkmak lazım :))))

Peki bu yağlarını satan arkadaşlara samimiyetle sormak istiyorum, endüstriyel atık yönetim planınızda bu kodu ve atığı verdiğiniz firmayı da yazıyor musunuz? O kafa açan denetimciler endüstriyel atık yönetim planının virgülüne kadar kontrol ediyorlar da onay vermeden önce.