• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık Yağ Rafinasyonu Deneme Üretimi hk.

Burcuergun

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Aken Çevre Dan. Müh. San. Tic. Ltd. Şti.
Merhabalar,

Danışmanlık hizmeti verdiğim bir firmam adına atık yağ rafinasyon konulu çevre izni için deneme üretimi planını hazırlamaya çalışıyorum, açıkçası işin içerisinden çıkamadım. Firmam Ek-4'teki formun üretim kısmını doldurdu fakat yeteri kadar kapsamlı değil, firmanın üretim birimi de destek olmadı, topu biraz bana attı gibi. Deneme üretim planının hazırlanmasında çevre danışmanı olarak sorumluluğumuz nedir? Deneme üretimi planı hazırlayanlardan örnek plan paylaşabilecek veya kapsamı açısından bilgi verebilecek olanlar yardımcı olabilirse çok sevinirim. Herkese sağlıklı günler dilerim.

Çözüm
Yönetmeliğin içeriğinde çevre danışmanlık yada danışman vb. gibi kelimeler, cümleler bulunmamaktadır.
Bütün herşey yağ rafinasyon firması,4 kurum ( TSE,TÜBİTAK,ÇEVRE BAKANLIĞI, İL ÇEVRE) arasında olacaktır. Danışmanlık yapan firmalar yada danışmanlar sadece para karşılığında firmaya yardımcı olur...
Deneme üretiminden firma sorumludur. İstenilen standartlarda baz yağ (TS 13369) üretimi gerçekleştirmesi gerekiyor. Artık eski usul kalktı firmalar ciddi yatırım yapması gerekiyor. Deneme üretim ile ilgili planı , üretim sürecini , ürün üretimine kadar yapılacak olan bütün adımları firmanın üretim alanında çalışan mühendis arkadaşlar yada firma yetkilisi bilmesi gerekiyor bu konuyla da kendileri işin içerisinde olması lazım.
Bu konuda topu...
Yönetmeliğin içeriğinde çevre danışmanlık yada danışman vb. gibi kelimeler, cümleler bulunmamaktadır.
Bütün herşey yağ rafinasyon firması,4 kurum ( TSE,TÜBİTAK,ÇEVRE BAKANLIĞI, İL ÇEVRE) arasında olacaktır. Danışmanlık yapan firmalar yada danışmanlar sadece para karşılığında firmaya yardımcı olur...
Deneme üretiminden firma sorumludur. İstenilen standartlarda baz yağ (TS 13369) üretimi gerçekleştirmesi gerekiyor. Artık eski usul kalktı firmalar ciddi yatırım yapması gerekiyor. Deneme üretim ile ilgili planı , üretim sürecini , ürün üretimine kadar yapılacak olan bütün adımları firmanın üretim alanında çalışan mühendis arkadaşlar yada firma yetkilisi bilmesi gerekiyor bu konuyla da kendileri işin içerisinde olması lazım.
Bu konuda topu size atmaları saçma olmuş.
Firma deneme üretimi planını dolduracak sizinle doldurması gerekiyor ise de gerekli bütün bilgileri vermek zorunda sonuçta istenilen standart ürün baz yağ ve bu baz yağın TS 13369 standartına uygun üretilmesi gerekiyor. Üretim esnasında da 4 kurum ( TSE,TÜBİTAK,ÇEVRE BAKANLIĞI, İL ÇEVRE) bulunur.

Çözüm
Merhaba arkadaşlar,
Danışmanlığını yapmış olduğum bir tesis Atık yağ geri kazanım faaliyetini gerçekleştirmektedir. Tesisin deneme üretim planı geçen yıl Bakanlığa sunuldu. Fakat tesise ziyaret gerçekleştirilmedi daha. Ne zaman gelecekleri konusunda net bir bilgi yok. Tesisin ayrıca kapasite artışından dolayı Çed dosyası hazırlanmış olup süreç devam etmektedir. Tesisin mevcut çevre izni ve lisansına rafinasyon eklenmesi ve kapasite artışından dolayı yenileme yapmam gerekli. Bu durumda deneme üretim plan onayı olmadan başvuru yapabiliyor muyum? Yapabiliyorsam hangi aşamadan başlamam lazım? Yapamıyorsam da nasıl bir yol izlemem lazım? Konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.