Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık yağlar

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında cilgincevreci tarafından paylaşıldı.

 1. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Arkadaşlar atık yağların yakılması yasak mıdır?
   
 2. Berrak Ören

  Berrak Ören CMNet Üyesi

  bildiğim kadarıyla 1. kategori kesinlikle geri kazanım olması gerekiyor. 2. kategori yağlar parametrelerine göre bertaraflıkta olabilir yakıladabilir. ama 3. kategori yağlar ağır metal içeriğinden dolayı yakılmalıdır. ve bunu İZAYDAŞ yapıyor sanırım. ve tabikide bunların belirlenmesi içinde analiz yapılması gerekir:)
   
 3. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Atık yağların tesis içerisinde bertaraf edilmesi yasaktır. Lisanslı bertaraf veya geri kazanım firmalarına göndermek zorundasınız.
   
 4. Berrak Ören

  Berrak Ören CMNet Üyesi

  benim yazım yanlış anlaşıldıysa kusura bakmayın. tesis içerisinde tabi ki de yasak. ama bunu yapan firmalar var. kategorisine göre işlem yapılıyor.
   
  sdagtekin ve Melih Coşar bunu beğendi.
 5. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  ATIK YAĞLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ
  MADDE 5 –

  (1) Atık motor yağları dahila tık yağlar ile bu yağların işlenmesi sonucu çıkan atıkların insan ve çevreye zarar verecek şekilde sahada boşaltılması veya yenisi ile değiştirilmesi, depolanması,doğrudan veya dolaylı bir biçimde yüzeysel sular ile yeraltı suyuna, denizlere, drenaj sistemleri ile toprağa verilmesi, fuel-oil veya diğer sıvı yakıtlara karıştırılması ve mevcut düzenlemeler ile belirlenen limitleri aşarak hava kirliliğine neden olacak şekilde işlenmesi veya yakılması yasaktır.
  Bilgilerinize...
   
  cilgincevreci bunu beğendi.
 6. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Bizim patron enerji santralleri bakanlıktan lisans alırsa atık yağları yardımcı yakıt olarak kullanır yazıyor böyle bişi var mı?
   
 7. Özgür Anaç

  Özgür Anaç CMNet Üyesi

  "ATIK YAĞLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ
  Genel ilkeler

  MADDE 5 – (1) Atık motor yağları dahil atık yağlar ile bu yağların işlenmesi sonucu çıkan atıkların insan ve çevreye zarar verecek şekilde sahada boşaltılması veya yenisi ile değiştirilmesi, depolanması, doğrudan veya dolaylı bir biçimde yüzeysel sular ile yeraltı suyuna, denizlere, drenaj sistemleri ile toprağa verilmesi, fuel-oil veya diğer sıvı yakıtlara karıştırılması ve mevcut düzenlemeler ile belirlenen limitleri aşarak hava kirliliğine neden olacak şekilde işlenmesi veya yakılması yasaktır."

  Peki bu ilgili madde de belirtilen mevcut düzenlemeler nelerdir acaba? Ve cümlenin tamamından da sözü geçen düzenlemeler ile belirlenen limitleri aşmamak kaydıyla yakılabilir gibi bir sonuç çıkmıyor mu arkadaşlar?
   
 8. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Konu hakkında bilgim yok fakat 3. sınıf atık yağlar çimento fabrikalarında yakılıyor diye biliyorum. Tesisinizde atık yağ oluşuyorsa bunun kategorisinin belirlenip lisanslı firmalara vermeniz gerekiyor. PETDER yetkilendirilmiş kuruluş onlara verebilirisiniz.
   
 9. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  II. KATEGORİ ATIK YAĞ: Bu kategorideki atık yağlar Bakanlıktan (Değişik ibare:R.G-30/3/2010-27537)çevre lisansı almış tesislerde enerji geri kazanımı amacıyla kullanıma uygun atık yağlardır. Ancak klorür, toplam halojen ve PCB parametreleri aşılmayan endüstriyel atık yağların rejenerasyon ve rafinasyon yoluyla geri kazanımı mümkündür. bu madde ne demek? enerji geri kazanımı amacıyla kullanmak ne demek.
   
 10. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Şimdi;

  Enerji geri kazanımı için atık yağı bir tür prosesle(yakma,rafinasyon,rejenerasyon) kullanarak enerji eldesi sağlayacaksınız. Bunun için prosesi değiştirmeniz gerekmekte, kapasite raporunuzu da yenileteceksiniz. Tabi atık yağ geri kazanım için istenen fiziki şartları bunlar ile dolaylı olarak alakalı bilgi ve belge değişikliklerini, yapılacak harcamaları, yatırımları saymama gerek yok sanırım.

  Patronunuz 3-5 teneke atık yağ için enerji geri kazanım tesisi kurmasın bence direkt göndersin lisanslı firmalara hem daha ucuz hem uğraşı az :D
   
  İpekszksn ve cilgincevreci bunu beğendi.
 11. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi


  Peki bunun için çed gerekiyor mu
   
 12. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  E haliyle:D
   
  İpekszksn bunu beğendi.
 13. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  Arkadaşlar bitkisel atık yağların beyanı ile ilgili bilgisi olan varmı nereden nasıl yapılacak .
   
 14. Hüseyin Özçelik

  Hüseyin Özçelik CMNet Üyesi

  Atık yağ beyanı, beyan formu doldurulması il müd. sunulması hakkında bilgi verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
   
 15. Abdulkerim Doğam

  Abdulkerim Doğam CMNet Üyesi

  belediyenin temizlik işlerini yapan bir firmada çalışıyorum. sürekli olarak sanayilerden atık yağ ( motor yağı) alan firma soruyolar. istanbulda bu işi yapan firmalar var mı acaba bilgilerini bu sanayilere ulaştıracağım.
   
 16. Ayşegül Yılmaz

  Ayşegül Yılmaz CMNet Üyesi

  Hüseyin Bey ,
  Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliğinin eki olan Ek-2 formunu doldurun , ekine atık yağ kategori analiz raporlarını ekleyerek bir dilekçe ile bulunduğunuz il Çevre Müdürlüğüne Şubat ayı sonuna kadar teslim edin. Atık yağ beyanını ise online olarak TABS ta (Tehlikeli atık beyan sisteminde ) yaparak çıktısını alın ve saklayın.
  İyi çalışmalar.
   
  Hüseyin Özçelik bunu beğendi.
 17. Hüseyin Özçelik

  Hüseyin Özçelik CMNet Üyesi

  Teşekkürler Ayşegül Hanım
  İyi Çalışmalar.
   
 18. duygud

  duygud CMNet Üyesi

  ulusal atık taşıma formlarının fotokopilerinide koyabilirsiniz eke
   
 19. Hüseyin Özçelik

  Hüseyin Özçelik CMNet Üyesi

  Teşekkürler Duygu Hanım dediğiniz gibi ekte olmasında fayda var.
   
 20. duygud

  duygud CMNet Üyesi

  rica ederim :)
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.