Atık Yağların Bertaraf İşlemleri

Bora Yerlikaya

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Selma Hanım ;

Firmanız bakım / servis istasyonu mudur ? Hangi proses sonucu atık yağları oluşmaktadır ? Atık yönetim yönetmeliği taslağında tehlikeli madde içeren atıklarının analizlerinin 5 sene geçerliliği olması ile ilgili bir madde eklendi.Firmanızın analizi yeniletmesi ilerleyen süreçte gerekebilir.(Petdere verilmeyecek ise ).

sdagtekin

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Teşekkürler Bora Bey, maden ocağında iş ekipmanlarının kullanımından ve filtrelerden kaynaklanan atık madeni yağlar bunlar. Taslak yönetmelik çıktığında analizlerimiz 5 yıllık olacak bu hali ile geçerli yani daha önce sormuştum atığın oluştuğu proses değişmiyorsa analiz geçerlidir dönüşü almıştım.

130208 kodu ile petder' e veriyorduk bu zamana kadar

Hatice Özbir

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
arkadaşlar bu atık yağlar konusunda kafam cok karıştı.

mesela metal sektöründe kesme yağları,yarı sentetik işleme sıvıları ,taşlama -honlama yağı oluyor tezgahlarda kullanılan yada kompresör ve jeneratör yağları.bunların atık kodlarını nasıl tayin etmeliyim.üretici firma bilgisi dahilinde mi acaba yada 13 01 -13 02- 13 03 atık kodlarından hangisi karar veremiyorum. yanlış da olsun istemiyorum.analiz yapılması gerek her bırınden ayrı ayrı mı olacak sonrasında mı atık kodunu tayyın edeceğim..mesela kesme yağı diyelim 2-3 tane farklı kesme yağı kullanılıyor...

Birde depolama yapılırken de sorun oluyor tabi...lütfen biraz detaylı bilgisi olan arkadaşlar paylaşım yaparlarsa çok sevinirim...