Atık yağların bertaraf işlemleri

Bora Yerlikaya

Daimi üye
Kayıt
5 Ağustos 2011
Konu
8
Mesaj
82
Tepki
63
Şehir
Pendik/İstanbul
Selma Hanım ;

Firmanız bakım / servis istasyonu mudur ? Hangi proses sonucu atık yağları oluşmaktadır ? Atık yönetim yönetmeliği taslağında tehlikeli madde içeren atıklarının analizlerinin 5 sene geçerliliği olması ile ilgili bir madde eklendi.Firmanızın analizi yeniletmesi ilerleyen süreçte gerekebilir.(Petdere verilmeyecek ise ).
 

sdagtekin

Daimi üye
Kayıt
31 Ocak 2012
Konu
66
Mesaj
906
Tepki
188
Şehir
İstanbul
Teşekkürler Bora Bey, maden ocağında iş ekipmanlarının kullanımından ve filtrelerden kaynaklanan atık madeni yağlar bunlar. Taslak yönetmelik çıktığında analizlerimiz 5 yıllık olacak bu hali ile geçerli yani daha önce sormuştum atığın oluştuğu proses değişmiyorsa analiz geçerlidir dönüşü almıştım.

130208 kodu ile petder' e veriyorduk bu zamana kadar
 

Hatice Özbir

Daimi üye
Kayıt
5 Şubat 2011
Konu
1
Mesaj
50
Tepki
4
Şehir
Ankara
arkadaşlar bu atık yağlar konusunda kafam cok karıştı.

mesela metal sektöründe kesme yağları,yarı sentetik işleme sıvıları ,taşlama -honlama yağı oluyor tezgahlarda kullanılan yada kompresör ve jeneratör yağları.bunların atık kodlarını nasıl tayin etmeliyim.üretici firma bilgisi dahilinde mi acaba yada 13 01 -13 02- 13 03 atık kodlarından hangisi karar veremiyorum. yanlış da olsun istemiyorum.analiz yapılması gerek her bırınden ayrı ayrı mı olacak sonrasında mı atık kodunu tayyın edeceğim..mesela kesme yağı diyelim 2-3 tane farklı kesme yağı kullanılıyor...

Birde depolama yapılırken de sorun oluyor tabi...lütfen biraz detaylı bilgisi olan arkadaşlar paylaşım yaparlarsa çok sevinirim...
 

m3r61

Üye
Kayıt
16 Şubat 2019
Konu
0
Mesaj
1
Tepki
0
Şehir
Trabzon
Mezuniyet
2015—16
Merhaba Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. de görev yapmaktayım. Trafo merkezlerimizde oluşan atık trafo yağları ile ilgili çalışma yürütmekteyiz ancak bu yağların geri dönüşümünü sağlayan bir firma bulamadım konu hakkında yardımcı olur musunuz?
 
Yukarı Alt