Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık yağların sudan ayrılması

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında cecey712 tarafından paylaşıldı.

 1. cecey712

  cecey712 CMNet Üyesi

  Merhaba,

  Bizim firmamızda prosesten çıkan atık yağlarımızın içinde %80 oranında su var ve biz bu suyu yağdan arındırıp olabildiğince susuz hale getirmek istiyoruz. Bu konuda yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
   
  Emrah Çakılkaya bunu beğendi.
 2. Mahmut Cimşit

  Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

  su ayırıcı separatörler mevcut. piyasadan temin edebilirsiniz.
   
 3. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Aynı sorun bizde de mevcut. Daha bugün atık yağ aracı geldi varillerden yağ çekiyorlar, büyük bi kısmı su olduğu için almadılar....Ben şimdi varil içerisindeki atık yağı sudan nasıl ayıracağım?:(Konu hakkında yardıma ihtiyacım var arkadaşlar.
   
 4. Nur G.

  Nur G. CMNet Üyesi

  Peki bu su ayırıcı separatörlerin ortalama fiyatları hakkında bilginiz var mı? Pahalı bir sistem/makina mı?
   
 5. Mahmut Cimşit

  Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

  Basit sistemler mevcut. Uzun vadede düşündüğünüzde karlı oluyor.
  ayrılmamış atık yağı sulu ile geri kazanıma gönderemezsiniz sizin için maliyet.
  ayrılmış atık yağı geri kazanıma gönderirseniz para kazanırsınız.
   
  Nur G. bunu beğendi.
 6. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Bazı enzimler veya bakteriler var, atık sudaki yağ ile beslenerek yok ediyorlar. O tür maddeleri araştırabilirsiniz. Bioturka diye bir firma vardı, bir ara bana tanıtıma gelmişlerdi, onların sitesini de inceleyip fikir elde edebilirsiniz. Bununla ilgili çalışan çeşitli firmalar da mevcut.
   
  Nur G. bunu beğendi.
 7. cecey712

  cecey712 CMNet Üyesi

  Herhangi bir firma ile çalşıp sonuç alan arkadaşların yorumlarını da bekliyorum , çünkü biz bunu seperatorlerle temizlemeye çalıştık ancak seperatörler çabuk tıkandısonuç vermedi..
   
 8. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  seperatörün kapasitesi yetersiz kalmıştır. otomatik yağ pompalı seviye sensörlü modeller dahi mevcut. ilk yatırım maliyetinden kaçınmayın. ayrıca "kazancıoğlu " yazıp aratın diye bir de ufak tavsiyede bulunayım.
   
 9. Mahmut Cimşit

  Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

  @cecey712 arkadaşım lafım sana değil. Şimdiden yanlış anlaşılmasın diye söylüyorum.
  bu forumdakiler neredeyse hepsi mühendis veya mühendis adayı. Biz bu üniversitelerde farklı hocalar ile farklı dersler gördük. Ama yetiştirilmemizdeki ana gaye, çözüm noktası olmamız. Bunun için araştırma yapmayı ve bu araştırmalar ile çözüm yoluna gitmeyi öğrenmiş olmamız gerekli değil mi ?
   
 10. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  buna katılıyorum. ayrıca piyasa araştırması yapmaktan çekinmememiz de gerekiyor. yani telefonun başına geçip 1-2 saati ayırıp bütün ilgili firmaları arayıp fikir almak lazım. kısa yoldan bir teklif alıp hemen mukayese etmeli. bu konudaki sistemlerden bağımsız olarak, hangi soruna hangi çözümü getiriyorlar, hangi malzemeler ve kimyasallar kullanılıyor, maliyeti ne, istenene çalışma ortamında ne kadar emniyetli çalışır vs.. böyle uzayıp giden soruları en kısa sürede cevaplandırmak gerekiyor.

  ayrıca, mesela diyelim su yağ karışımını ayırmalıyız. diyelim sorun bu. yağ zaten suya karışmıyor normal şartlarda, çok nadir durumlarda ekstra bir kimyasal falan gerekir. bundan hareketle kısa bir internet aramasıyla envai çeşit standarda ulaşıp, isteğimize uygun makineyi boyutlandırıp imalat için misal, çalıştığımız osbdeki bir metal imalatçısına projesiyle ve çizimiyle gidebilmeliyiz. bu aslında hiç zor değil. konuyla ilgili çalışan mühendis arkadaşlarla bağlantıyı sıkı tutmak da bir çözüm. bu vesileyle belirteyim, "kendim imal ederim"diyen herkese yağ tutucu sistem projesi hazırlayabilirim. maksat işiniz görülsün.
   
 11. cecey712

  cecey712 CMNet Üyesi

  Arkadaşlar dediklerinize bende katılıyorum biz konuyu çok araştırdık ama bir türlü olmadı uygun bir sistem bulamadık ben de forumda problemi paylaşmak istedim çünkü forumlar bilgi paylaşımı için gereklidir diye düşünüyorum bu konu size çok basit gelebilir haklısınız :)
   
 12. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  Şayet elinizde yağ - su karışımı olan bir varilvarsa varili sabit bir yere koyup 30 dk kıpırdamadan bekletin su altta yağ üstte kalacaktır. Varilinizin alttan tahliyesi var ise alttan yağ gelene kadar tahliye yapın. Şayet alttan tahliye yoksa varilin içine bir hortum atın ama ucu dipte olsun sonra pompa veya vakumlu tahliye yapınız. :) umarım işinize yarar.
   
 13. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Şafak Bey, varillerin alttan tahliyesi yok ama dediğiniz yöntemi deneyebilirim. Ben de varillerin ağzını actırıp emici ped ve bezlerle yağı çektirmeyi düşünmüştüm ama oda biraz zaman alacak bi iş bakalım deneyip göreceğiz:kötü:
   
 14. Emre Efe

  Emre Efe CMNet Üyesi

  Şafak Bey'in önerisine bende katılıyorum. Biz atık madeni yağ geri dönüşümü yapıyoruz. Bu bahsedilen tekniği sık sık kullanıyoruz. Gayet de işe yarar bir teknik :)
   
 15. mehmet küçük

  mehmet küçük CMNet Üyesi

  Dağ sistemlerle kolayca cozebilirsini
   
 16. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  su ve yağı seperatörlerle ayırsanız dahi su için ayrı arıtma yapmanız gerekir ve yağ için de bertaraf gereklidir.
   
 17. mehmet küçük

  mehmet küçük CMNet Üyesi

  Ben gecen hafta İskenderun da iki tane yağ ayirici tesis kurdum onalem tesisi ve gayette verimli calistiriyorum fotalarda ki 10 m3 gün mavi olanda 20 m3 gun
   

  Ekli Dosyalar:

 18. Akın Y.

  Akın Y. CMNet Üyesi

  Aynı problem ile bende uğraşıyorum. Şu an uyguladığımız sistemin çizimi ekli dosyada olduğu gibi. Ama bizim sistemimizde yağ girişi yukarıdan sağlanıyor. Tanklar 1'er tonluk. Tank büyük seçildiğinde bekleme süresi uzuyor ve ayrışma daha verimli oluyor. Şimdilik yapabildiğimiz bu.
   

  Ekli Dosyalar:

  Emre Efe bunu beğendi.
 19. bll_2081

  bll_2081 CMNet Üyesi

   

  Ekli Dosyalar:

 20. m.secim

  m.secim CMNet Üyesi

  @Pınar Pelit Demir

  şirket çok zengin galiba :D

  o şekilde, seperasyon maliyetleriniz tavan yapar.

  yağın yoğunluğu 0.9. suyun 1. yeterince bekletildiğinde yağın üste çıkıp, suyun altta kalacağı, eğer ıbc tank gibi dışarıdan gözleme müsait bir depolama ünitesi kullanılır ise, nereye kadar yağ nereye kadar su olacağı gözlemlenebileceğinden, yoğunluk farkı kullanarak rahatça çözülebilecek bu sorun hakkında ki yorumlar enteresan geldi.

  debiniz çok yüksek ise seperatör tasarlarsınız. üstte ki video da ki kadar basit bir şeydir. adının cafcaflı olmasına aldırmayın
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.