Atık yiyecekler

Prometheus 76

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Arkadaşlar, bir meslek lisesinde öğretmenim. Öğrencilerimizle bir eğitim Vakfı yarışması için proje hazırlamaya çalışıyoruz. Atık yiyeceklerden metan gazı ve bu gazdan elektrik ile gaz kullanımı sağlanabilirmi. Bu konuda yardımcı olursanız seviniriz

Sefa Selcuk

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Öncelikle öğrencilerinizle proje yapmak için araştırma yaptığınız için tebrik ederim. Bahsettiğiniz konu organik atıklardan biyogaz üretimi. Bu şekilde arama yaparsanız verimli kaynaklara rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Alibey

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Merhaba benim bitirme tez projemdi 2 Prof. 4 Doç 3.Araştırma görevlisi 2 uzman ve 1 öğrenci olarak çalışmıştık. Söylediğiniz projeyi hayta geçirmiştik Yemekhane Atıklarından Biyogaz Eldesi hatta yapmış olduğumuz reaktörden almış olduğumuz metan ile yıkama işlemi sonunda yemekhanede bulunan ocaklarda kullanabiliyorduk. İsterseniz size yardımcı olabilirim.
tarihi olarak mesaj birleştirildi.

Anaerobik reaktör yapını kolaylıkla yapabilirsiniz fakat metan yakma ve elektrik enerjisi için motorlar almanız gerekmekte bütçe durumunuza bağlı olarak yapabilirsiniz veya teorik olarak açıklama yapabilirsiniz sizin tercihiniz.

Aydın Demirel

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi

Dosyalar

dyg

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
@Sefa Selcuk, @Aydın Demirel size sormak istediğim bir şeyler var ama duvarınıza yazamıyorum, veya özelden mesaj atamıyorum, sistemden kaynaklı birşey sanırım. Ben bir konu başlığı açtım depo gazından enerji üretimi adında. yorumlarınızı beklerim.

Aydın Demirel

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
sayın dyg, konuyu ne için açtınız bilemiyorum. size bilgimi gerekli acaba? internette bolca makale var. ama sahadaki uygulamaları soruyorsanız şöyle: depolama alanı rehabilite edilecekken veya öncesinde firmalar gelip gaz borularını döşeyerek birde elektriği aktaracak bir sitem kuruyorlar. forumda bu işle ilgilenen arkadaşlar vardır. burada önemli olan sahada bakterilerin yiyebileceği organiklerin çok fazla eski olmaması ve hala o sahaya organik ağırlıklı çöp geliyor olması. firmalar için önemli olan bu.

dyg

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
sayın dyg, konuyu ne için açtınız bilemiyorum. size bilgimi gerekli acaba? internette bolca makale var. ama sahadaki uygulamaları soruyorsanız şöyle: depolama alanı rehabilite edilecekken veya öncesinde firmalar gelip gaz borularını döşeyerek birde elektriği aktaracak bir sitem kuruyorlar. forumda bu işle ilgilenen arkadaşlar vardır. burada önemli olan sahada bakterilerin yiyebileceği organiklerin çok fazla eski olmaması ve hala o sahaya organik ağırlıklı çöp geliyor olması. firmalar için önemli olan bu.
Aydın Bey; hangi mevzuatlar kapsamındadır, nelere tabiidir vs... bunları öğrenmek istemiştim. Genel hatlarını biliyorum, detaya ihtiyacım var biraz. Mevzuat açısından vs... @Aydın Demirel

Aydın Demirel

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi

Yukarı Alt