• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık Yönetim Planı (Güncel)

Arkadaşlar merhaba,

Benim çalıştığım holdinge bağlı bir firmamız var, oranın atık yönetim planını hazırlıyorum şuan. "İşletmemiz faaliyetleri sonucu oluşan Tehlikeli ve Tehlikesiz Atıkların 2019/2020/2021 yıllarına yönelik yönetimi bilgilerinin beyanı amacı ile Çevre Görevlisi Beril ÇATALTEPE tarafından hazırlanmıştır. " diye bir ibare yazıyorum plana. Ama o firmanın sicilinde değilim yani orda çalışmıyorum normalde, bu sıkıntı yaratır mı?

@Beril Çataltepe
Sıkıntı yaratmaz. Kapsamdışı bakılan firmalarda, resmi atama olmayan firmalarda bizler de yazıyoruz. Sonuçta bu iş için sizinle tek seferlik paket anlaşmaya gidilmiş olabilir. Kocaeli de sıkıntı yaşamamıştım.

EAYP Eklerinde "Vaziyet Planı" da isteniyor. İstedikleri, fabrikanın dışından ölçekli olarak çizilen ve açık alanları gösteren (geçici depolama alanı ve konteynerlerı) plan mı, yoksa üretim alanlarının içini de gösteren bir vaziyet planı mı?

Bir sorum olacak :(
2018'in 4. ayında EAYP güncelleyerek göndermiştim.Ama hiçbir dönüş olmadı. Onay-Red veya eksiklik bildirilmedi. Sonra ilgili kişiyle görüştüğümde öğrendim ki, evrağın kaydı yapılmamış, barkod numarası vs hiçbir şey veremiyorlar, ama elimde "17.04.2018 tarihinde teslim aldım" diye evrak kayıt ofisinde çalışan kişinin imzası var. İadeli taahhütlü gönderdiğim için.

Sorum şu ki, ben şimdi yeni EAYP hazırlıyorum, göndereceğim. Ancak 2018'de gönderdiğim EAYP işleme alınmadığı için, geç kaldığımdan dolayı ceza yazılır mı?

Elimde en son onaylı EAYP'nin onay yazısını ekte iletiyorum, bir baksanız, geçerlilik süresinin tam anlayamadım ben. Onay yazısı 23.06.2016'da gelmiş, 3 yıllık süre o tarihten itibaren mi başlıyor?

Ekli dosyalar

• APS Endüstriyel Atık Yönetim Planı (Onaylı)-2016.pdf
    6.9 MB · Görüntüleme: 83
@Beril Çataltepe
Eklediğiniz atık yönetim planının geçerlilik süresi 2017 yılında bitmiştir Beril Hanım. Önceden 3 yıl şu şekildeydi geçmiş yıl, mevcut yıl ve gelecek 1 yıl şeklinde. Bu sebepten 2016 mevcut yıl ise açıklamada da belirtildiği üzere 2015-2016-2017 yılını kapsamaktadır. Elinizde barkod vs evrak bulunmaması herhangi bir denetimde evrağın sunulduğunu kanıtlamaz. Bu sebepten inisiyatif doğrultusunda uyarı yapılabilir, ivedi sunmanız istenebilir. Ceza durumu extrem bir durum olmadıkça yazılacağını sanmıyorum.

Beril Hanım merhaba,EAYP nizi inceledim 2017 tarihinde süresi dolmuş olması gerekiyor.3 yıllık planınızda 2015-2016-2017 ve 2018 olarak düzenlemişsiniz zaten.2015 başlangıç yılınız ,2017 yılının sonuda süre bitimi oluyor.Umarım yanlış bir bilgi vermemişimdir.İyi günler.

Merhaba ,

@Beril Çataltepe

Merhaba ,
2018 4. ayda gönderdiğin eayp işleme alınmaz ancak 6 ay süre geçtikten sonra dosya düşüyor tekrar başvuru yapılması gerekiyor. Benim karşılaştığım durum buydu. Dolayısıyla başvurunuzu güncelleyip tekrar yapın. Herhangi bir cezai durum olacağını sanmıyorum açıkçası.

@Orhan Eskicioğlu

@Fatih Koçak

Bu durumda bakıldığında, 2018 yılını EAYP onayı olmadan geçirdiğimiz görülüyor, her ne kadar ben sunmuş olsam da bir onay yok elimde zaten rapor da ortada yok.
Ceza ne gibi durumlarda kesilir ya da kesilmez onu da bilemediğim için, ben nasıl bir yol izlemeliyim? Yeni EAYP hazırlıyorum son 1 2 evrak kaldı, ek olarak gönderilen belgelerin içinde eski onaylı EAYP'nı da istiyorlar. Onu ek olarak ilettiğimde, 2018 yılında geçerli olmadığını farkettiklerinde cezai durum olmaz mı?

@Beril Çataltepe
süresi 2017 yılında bittiği için bir dönem eayp niz olmadan çalışmışsınız. dolayısıyla cezai durum o zaman oluşabilir. Bu artık şansa kalmış oluyor maalesef

@Beril Çataltepe
Sunduğunuz eayp ilgili uzmanı ile konuyu görüşerek durumu çözebilirsiniz. Ceza uygulamazlar büyük olasılıkla..

@Fatih Koçak

@Orhan Eskicioğlu

Elimde Evrağın teslim alındığına dair evrak kayıtta çalışan personelin kaşe ve imzası var ancak bu kanıt olur mu bilmiyorum, çünkü üstünde EAYP olduğuna dair bir şey yazmıyor evrak olarak geçiyor. Az önce yenisini hazırladım gönderdim, dilekçeyi 2 nüsha olarak hazırladım birini barkodlu olarak geri alabilmek için, ve posta ile değil firmanın şoförü ile gönderdim. Bu sefer de problem olmaz umarım.

benim de benzer bir durum başıma gelmişti memur eayp onayını yazana kadar yaklaşık 6 ay geçti ve 2018 eayp onayı olmadan geçmiş gibi oldu. sonra memurla konuşup eayp'yi revize ettik 2019 da onay yazısı yazıldığı için bir yılı daha ekledim, 4 yıllık gibi oldu ama kabul ediyorlar il çevre ile görüşüp durumu açıklarsanız yardımcı olurlar bence.

@Ozgebilgic6526

Ben yeni göndermiş olduğum EAYP'de 2019-2020-2021 yıllarını yazmıştım ancak yanında 2018 yılında onlara ilettiğim ve bana geri dönüş yapmadıkları EAYP'ını da "2018 de iletmiş olduğum Plana olumlu olumsuz dönüş olmamıştır" diyerek gönderdim, yani 2018-2019-2020-2021 için hazırladığım plan bugün onlara ulaşacak. Umarım benimkini de 4 yıllık olacak şekilde onaylarlar.