• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık Yönetim Planı (Güncel)

tehlikesiz atık kısmında bazı tehlikesiz atıkların geri kazanım tebliğinın ek 2 de yer alan atıklar dahil edilmemesi gerekiyor. bu bağlamda 20 01 41 baca temizliğinden kaynaklanan atıllar, ve atıksuları dahil etmemeniz gerekiyor bence

@CMNet Okuru

Kütahya il çevrede çalışan bir mühendis bana aynı şeyi söyledi. Tebliğ kapsamında olmayan atıklar bu yönetim planına girmiyor. benim merak ettiğim proses atık suları ve küller ''Tebliğ kapsamında olmayan atıklar''a giriyor mu?

atıksu zaten deşarj ediliyor tamam bir atık ama atıksuyu alırsak emisyonuda alalım bence saçma olur o yüzden izin konusu olan atıklar ve Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği ek 2 de geçen atıkları yazılmamalı

atık yönetimi genel esaslarına ilişkin yönetmelik
Kapsam
MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, EK-IV’de listesi verilen atıkları kapsar.
(2) Bu Yönetmelik hükümleri,
a) Atmosfere salınan gaz atıkları,
b) Radyoaktif atıkları,
c) Taş ocağı faaliyetleri ile mineral kaynakların aranması, çıkarılması, işlenmesi ve depolanması sonucu oluşan atıkları,
ç) Hayvan kadavraları ile tarımsal atıkları (tarımda kullanılan hayvan dışkısı ve diğer doğal ve tehlikeli olmayan maddeler),
d) Sıvı haldeki atıklar hariç atık suları,
e) Kullanım ömürleri bitmiş patlayıcıları ve atıklarını,
kapsamaz.
bu kısımdada görüldüğü gibi atıksular ve hava emisyonları kodu yoktur yönetmelik kapsamında değil baca temizliği külleri de" 20 01 41 baca temizliğinden kaynaklanan atıllar"Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği ek 2 geçtiği için atık yönetim planına yazılmamalı

peki bu atık için ne düşünüyorsunuz? bu da bir atık su değil mi sizce?
kafam karıştı
08 01 19*
Organik çözücüler ya da diğer tehlikeli maddeler içeren boya ve vernik sökülmesinden kaynaklanan sulu süspansiyonlar

09 01 01*
Su bazlı banyo ve aktifleştirici solüsyonları
09 01 02*
Su bazlı ofset plakası banyo solüsyonu
09 01 03*
Çözücü bazlı banyo solüsyonları
09 01 04*
Sabitleyici solüsyonlar
09 01 05*
Ağartıcı solüsyonları ve ağartıcı sabitleyici solüsyonlar
vb. daha bir sürü sıvı atık var ama bunlar deşarj değil lisanslı firmalar ile bertaraf ediliyor, ayrıca atık demek

TANIMLAR
MADDE 4
a) Atık: Herhangi bir faaliyet sonucunda oluşan, çevreye atılan veya bırakılan EK-1’de yer alan sınıflardaki herhangi bir maddeyi,
ATIK SINIFLARI

Q1 Aşağıda başka şekilde belirtilmemiş üretim veya tüketim artıkları,
Q2 Standart dışı ürünler,
Q3 Son kullanım süresi geçmiş olan ürünler,
Q4 Dökülmüş, niteliği bozulmuş ya da yanlış kullanıma maruz kalmış olan maddeler (örneğin, kaza sonucu kontamine olmuş maddeler ve benzeri),
Q5 Aktiviteler sonucu kontamine olmuş ya da kirlenmiş maddeler (örneğin, temizleme işlemi atıkları, ambalaj malzemeleri, konteynırlar ve benzeri),
Q6 Kullanılmayan kısımlar (örneğin, bozuk piller ve bitik katalizörler ve benzeri),
Q7 Yararlı performans gösteremeyen maddeler (örneğin, kontamine olmuş asitler, kontamine olmuş çözücüler, bitik yüzey işlem tuzları ve benzeri),
Q8 Endüstriyel işlem kalıntıları (örneğin, cüruflar, dip tortusu ve benzeri),
Q9 Kirliliğin önlenmesi işlemlerinden kaynaklanan kalıntılar (örneğin, yıkama çamurları, filtre tozları, kullanılmış filtreler ve benzeri),
Q10 Makine/yüzey işlemleri kalıntıları (örneğin, torna atıkları, frezeleme kırıntıları ve benzeri),
Q11 Hammadde çıkarılması ve işlenmesinden kaynaklanan kalıntılar (örneğin, petrol sahası slopları, madencilik atıkları ve benzeri),
Q12 Saflığı bozulmuş materyaller (örneğin, PCB'lerle kontamine olmuş yağlar ve benzeri),
Q13 Yasa ile kullanımı yasaklanmış olan ürün, madde ve materyaller,
Q14 Sahibi tarafından artık kullanılmayan ürünler (örneğin, tarımsal, evsel, ofis, ticari ve market kalıntıları ve benzeri),
Q15 Arazi ıslahı ve iyileştirilmesi faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan kontamine olmuş madde, materyal ve ürünler,
Q16 Yukarıdaki kategorilerde yer almayan herhangi madde, materyal ve ürünler.

dir.