Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık Yönetim Planı Yardım...

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Orhan Şeker tarafından paylaşıldı.

 1. Orhan Şeker

  Orhan Şeker CMNet Üyesi

  Arkadaşlar iç tetkik raporu hazırlıyorum ve çok kapsamlı bir rapor olduğundan yönetmelikleri daha derinden inceleme şansı buldum.

  Şimdi bir firmamız ahşap kaplama ,sunta üretimi yapıyor ek2 kapsamına giriyor ve Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğinin” Atık Listesi (Ek IV) kapsamında bulunan “03 01 05” kodlu atığı üretiyor.

  03 01 05 = 03 01 04 (tehlikeli atık ıceren) dışındaki talaş, yonga, kıymık, ahşap, kontraplak ve kaplamalar

  yani tehlikesiz atık uretmekte. ve bu atığı kendı bunyesındeki kızgın yağ kazan larında yakıt olarak kullanmaktadır. şimdi bizim bu atık inin yönetım planı hazırlamamız gereklımı veya bu atıkları yaktıgımıza dair bakanlıkla bir yazışma yapmamız gerekmektemı bunları bılmek ıstedım arkadaşlar . ve başlıktada goruldugu gubu sadece bu atık için atık yönetim planı hazırlamama gerek varmı ?
   
 2. Orhan Şeker

  Orhan Şeker CMNet Üyesi

 3. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Benim bildiğim kadarı ile o atığa özel bir atık planı zaten olmaz. Atık planı firmanın tüm atıklarını kapsar (tehlikeli -tehlikesiz vs) dolayısı ile talaş atığınız dan yönetim planında, bahsettiğiniz şekilde geri kazanımı yapıldığına dair bahsedilmesi gerekir. Tabi bu yanma işlemi sonucu oluşan ısı ve emisyonları da göz ardı etmemek lazım diye düşünüyorum.
   
 4. Orhan Şeker

  Orhan Şeker CMNet Üyesi

  Yakma sonucunda zaten emısyon ıznıne tabi firma, emisyon izni için basvuracaz. Fakat atık yönetim planını hazırlamam gerekırmı cunku uretımden kaynaklı herhangı baska bır atıgım bulunmamakta tehlikeli zaten yok. çöpler dahil, atık yağ imiş, ötl imiş onlarıda ekleyıp bır atık yonetım planı hazırlamam mı gerek. sonucta yağlar lastıkler sozlesmelı bır fırmaya verılıp bertaraf edılıyor.
   
 5. Murat Akyüz

  Murat Akyüz CMNet Üyesi


  ATIK YÖNETİMİ GENEL ESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK


  Lisans alma yükümlülüğü
  MADDE 9 –

  (5) Bakanlık, atık yönetim planlarında türü ve miktarı belirtilmek suretiyle atığın üretildiği yerde kendi atıklarının geri kazanımını yapan ve piyasaya sürmemek üzere geri kazanılan ürünlerin tamamını aynı tesis içerisinde tekrar kullanan tesis veya kuruluşları lisans uygulamasından muaf tutmaya yetkilidir. Ancak bu tesis veya kuruluşlar Bakanlık tarafından kayıt altına alınır. Geri kazanımın üreticinin kendisi tarafından yapılması durumunda 5 inci maddenin birinci fıkrasının (c) bendinde belirtilen esaslara uyulması zorunludur.
  TEHLİKELİ ATIKLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ


  Atık üreticisinin yükümlülükleri
  Madde 9 - Atık üreticisi;

  o) (Değişik:RG-30/3/2010-27537) (1) Bu Yönetmelik hükümlerine uygun olarak geri kazanım ve bertaraf tesislerine gönderilmeden önce kendi atıklarını gerekli önlemleri alarak fiziksel, kimyasal veya biyolojik işlemlerle zararsız hale getirmek, bakiye atık oluşuyor ise uygun şekilde çevre lisansı almış bertaraf ve geri kazanım tesisine götürmekle veya gönderilmesini sağlamakla,
   
 6. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Atık yönetim planında her türlü atıktan bahsetmelisiniz (evsel-tehlikeli(akü-pil-yağ-tıbbi)-geri dönüşümü mümkün atıklar) vb. Ayrıca bahsettiğiniz şekilde eğer yağ ve lastik atık oluşumu var ise tehlikeli atığım yok da diyemezsiniz çünkü bertarafını lisanslı bir firma da yapsa bu tip atıkların nihai bertarafa gönderildiğini UATF ile belgelemek ve bakanlığa bildirmek sorumluluğu size ait. Kısacası tüm bu atıklarınızın atık yön. planın da geçmesi gerekir.
   
 7. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Tamam ama burada bu atıkları atık yönetim planına işlemek zorunda değilsiniz demiyor :)
   
 8. Orhan Şeker

  Orhan Şeker CMNet Üyesi

  benım iç tetkık raporumdaki bir yazımı gostereyım bu konuda;

  Tesiste, üretim kaynaklı olarak çıkan “03 01 05” kodlu atık tehlikesiz ve geri kazanıma uygun olduğu için yönetmeliğim 9. Maddesinin 5. Fıkrasına göre tesis içinde bulunan kızgın yağ kazanlarında yakıt olarak kullanılmaktadır.

  yani arkadasın gosterdıgı yonetmelıklerden haberım var ve orda Bakanlık, atık yönetim planlarında türü ve miktarı belirtilmek suretiyle atığın üretildiği yerde kendi atıklarının geri kazanımını yapan ve piyasaya sürmemek üzere geri kazanılan ürünlerin tamamını aynı tesis içerisinde tekrar kullanan tesis veya kuruluşları lisans uygulamasından muaf tutmaya yetkilidir. yazısı uzerıne bu yazıyı yazdım. Fakat sonradan bana atık yonetım planı soracakları aklıma geldi o yuzden sızle paylasmak bılgı almak ıstedım.

  Eğer içtetkik raporu hazırladıysanız bılırsınız tum yonetmelıklere gore degerlendırme ıstıyor ve gercekten cok ınce ayrıntılar ortaya cıkabılıyor.
   
 9. Murat Akyüz

  Murat Akyüz CMNet Üyesi

  Sizin dediğinizi onaylar bir yazı zaten benimki :)) Sadece yönetmelik maddelerini koydum.
   
 10. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  ben sizi konuyu açan arkadaş olarak gördüm. benim körlüğüm :)
   
 11. Murat Akyüz

  Murat Akyüz CMNet Üyesi

  Estağfurullah.
  Bu arada Orhan Bey, benim kanaatim Ahmet Bey'in de dediği gibi bu tehlikesiz atığınızı Atık Yönetim Planına işleyin ve bakanlıktan bir görüş alın. Oluşan tehlikesiz atık tesisimizde yakıt amaçlı kullanılarak geri kazanımı sağlanmaktadır gibi yazarsanız yeterli olur diye düşünüyorum Atık yönetim planına.
   
 12. Orhan Şeker

  Orhan Şeker CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim Murat Bey anlamış bulunmaktayım sanırım bi atık yönetim planı hazırlayacam. hazır bı çoğunluk yakalamışken ben onceki cevaplarımda ötl atık yağ var dedim fakat şimdi işverenimle çelistim suan o yoktur dıyor işverenım cevre muhendısı cevre gorevlısı bu arada. Firmada makina teçhizat yok bir kaç kucuk iş makınası var açıkçası oyle toplanacak kadar bir yağ oluşumu ve ötl bulunmamakta bu atıklar için içtetkık raporumda oluşmamaktadır dıyebılırmıyım bi forklift var diye ötl atığı var demelımıyım sizce.
   
 13. Murat Akyüz

  Murat Akyüz CMNet Üyesi

  Forkliftten kaynaklanan ÖTL servis tarafından değiştirilerek servise iade edilmiştir diyebilirsiniz. Ancak bir servisten bu oluşan ÖTL'leri lisanslı firmaya verdiğine dair bir Ön Dilekçe ekinde UATF'leri almanız gerekmektedir.
  Atık yönetim planı zaten önümüzdeki 3 yıl için tahmini değerlerdir. Sistemde değişiklik olmuştur atık artık çıkmıyordur yapacak bir şey yok.

  Bunlar benim kanaatim farklı fikirleri olan arkadaşlar varsa saygı duyarım :)
   
 14. Orhan Şeker

  Orhan Şeker CMNet Üyesi

  Belki serviste uatf olmayabılır ama tam bır fıkrım yok yınede bu soyledıgınızı denetım esnasında karsımıza gelırse sevıs degıstırıyor servıs ılgılenıyor dıyerek gecıstırebılırız ozaman .
   
 15. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  ÖTL atığı yok diyebilmeniz için forkliftinizin olmaması lazım bence :). Atığınız var ama oluşma frekansı uzun diyebiliriz. Yani planda bu atıktan bahsederken oluşma sıklığını uzun tutabilirsiniz ve yine planınızda oluştuğunda nasıl bertaraf edildiğini Murat beyin bahsettiği şekilde açıklayabilirsiniz.
   
 16. Murat Akyüz

  Murat Akyüz CMNet Üyesi

 17. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Konuya bu şekilde yaklaşırsanız naçizane fikrim hata yaparsınız bence; çünkü denetçi mutlaka soracaktır sormayacak ise bile siz neden böyle bir risk alasınız? Ayrıca yetkili servis ise (TSE den yetki belgesi almış) mutlaka bu formlardan mevcuttur bence servisle bir görüşmenizde fayda var.( Bu arada servisler bazen bu talepler karşısında şaşırabiliyorlar, bunu istemek sizin en doğal hakkınız ve göreviniz. Servis de bu formu size vermek zorunda bunu unutmayın. Servisle konuşurken bakanlık denetimde bunu bizden istiyor şeklinde konuşmanızda fayda var.)
   
 18. Orhan Şeker

  Orhan Şeker CMNet Üyesi


  Size katılıyorum ahmet bey bizım suan sırketlerımızle ılgılı cok seyımızın eksık oldugunu farketmıs bulunmaktayım. fakat daha bu sırketın gfb sı bulunmamakta şirket yonetıcılerıde acele etmemektedır nedendır anlamış degılım.


  iç tetkik raporun da istenilen yonetmelık degerlendırılmelerınden ötl yonetmelıgı degerlendırmem bu sekılde ;

  Tesiste, çevre mevzuatlarında belirtilen ve “Ömrünü Tamamlamış Lastik” olarak nitelendirilen atık oluşumu iş makinelerinden kaynaklı olup oluşum frekansı yüksektir ve değişimler iş makinesinin bağlı olduğu servis tarafından gerçekleştirilir.

  fakat dedgınız gıbı eksıkler var ve hazırlanamıyor .
   
 19. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Eksiklikler olması doğaldır, önemli olan sizin çabalarınız diye düşünüyorum. ÖTL değerlendirmeniz mantıklı bence ama frekans ve miktar belirtip bir de dediğim gibi birde servisten alacağınız UATF altına eklerseniz sağlam bir doküman olacaktır diye düşünüyorum. Bu arada aklıma gelmişken atıklarınızı o yetkili servise verdiğinize dair servis sözleşmesi ve o servisin yetki belgesini de isteyebilir denetçiler bilginiz olsun.
   
 20. Orhan Şeker

  Orhan Şeker CMNet Üyesi

  Bu durumu anlatıyorum yada anlatamıyorum gereklı kişilere . Ama dedıgınız cok mantıklı ben eksik olarak notlarma ekliyecem bu soyledıklerınızı yardımlarınız icin cok tesekkur ederım Ahmet Bey ve Murat Bey .
   
  Murat Akyüz bunu beğendi.