• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık yönetimi atık ayrıştırma

Tugceozdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ŞİŞECAM Mersin Cam Ambalaj Fabrikası
İşin içinden çıkamadığım bir durum söz konusu sizlere de danışmak istiyorum. su içtiğimiz plastik bardak bulunduğum kuruluşta evsel atık olarak değerlendirilmektedir ama ben plastik atık kutusuna atılması gerektiğini bu şekilde davranılmasının geri dönüşüme katılabilecek atık miktarını azaltacağını düşünüyorum. sizin görüşünüz nedir lütfen paylaşır mısınız?

Tuğçe Hanım Merhaba,

Çalıştığınız kuruma bu plastik bardakların evsel atık olmadığını söyleyin ve çevre eğitimlerinde bu konuya değinebilirsiniz. Su içilen plastik bardakları ayrı toplayarak ambalaj atığı olarak lisanslı firmalara verebilirsiniz. Hatta plastik bardak yerine çalışanlar plastik şişeler getirebilir. Bu sayede plastik bardak kullanımı azaltılabilir. Çalıştığınız kuruma gelen misafirlere su şişeleri verilebilir ve şişelerin üstüne " Su içtikçe bizi hatırlayın, sıfır atığa değer katın" yazılabilir. Olaya sıfır atık kapsamından bakmak gerekir. Bu durum zor gözükebilir ama yapılırsa güzel olur. Tamamen iş siz de bitiyor. Sıfır atık kapsamında kamu kurumları ve özel sektörde bulunan bazı firmalar yavaş yavaş sıfır atık çalışmalarına başladı. Bu süreç biraz sancılı olacak ama tam anlamıyla çalışma yapılırsa güzel işler çıkar. 😊

TugceozdemirŞahsi fikrim plastik atık olmadığı yönünde. Hele ki şu salgın döneminde kişilerin kullandığı bardakları ambalaj atığı olarak almak ne kadar doğru?? bence

AYRI TOPLANMIŞ FRAKSİYONLAR DAHİL BELEDİYE ATIKLARI (EVSEL ATIKLAR VE BENZER TİCARİ, ENDÜSTRİYEL VE KURUMSAL ATIKLAR)

20 01 39Plastikler

sınıfına girer diye düşünüyorum

Haklısınız pandemi dönemi fakat biliyorsunuz ki bu virüs cansız bir ortamda canlı bir formda bulunamamakta ve atıklar geri dönüşüme nereden bakılsa 3-4günde gitmektedir. Bunun bir biyolojik risk oluşturacağını açıkçası düşünmüyorum. Farklı açılardan da irdelemek isterim pandemi unsuru olmadığını varsaysak yine de geri dönüşüme gönderilmemeli mi?

Bu şekilde kutular yapın. Kapağına sadece bardak atılacak kadar delikler açın ve toplayın.

5555555.jpg

Son düzenleme: