Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık yönetimi yönetmeliği hakkında

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında atiksahasi.com tarafından paylaşıldı.

 1. atiksahasi.com

  atiksahasi.com CMNet Üyesi

  Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı “Atık Yönetimi Yönetmeliğini” Yayınladı
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı atıkların geri dönüşümü, kazanımı, doğal kaynakların tüketiminin düşürülmesi ve yeniden kullanımı konusunda 02.04.2015 tarihinde “Atık Yönetimi Yönetmeliği”’ni yayınladı. Yayınlanan yeni yönetmelik ile beraber; Katı Atıkların Kontrolü Yönetmeliği, Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği, Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği ve Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik yürürlükten kalkmıştır.
  Yönetmelik kapsamında;atık yönetiminin genel durumu, uygulanması gereken temel prensipler, uygulamada ortaya çıkan sorunlar ele alınarak sektördeki aksaklıklar ve zaman kayıplarının giderilmesi hedef alınmış, bu sayede de çevre yatırımlarının ekonomiye olan katkısının arttırılması hedeflenmiştir.
  Yeni yönetmelikle beraber;
  -Oluşan atıkların hammadde olarak kullanılması kolaylaştırılmıştır. Bu sayede herhangi bir endüstrinin atığı başka bir endüstrinin hammaddesi olarak kullanılabilecektir.
  -Evsel nitelikli atıklar, tehlikeli atıklar, ambalaj atıkları, elektronik atıklar vb. tüm üretim sonucu oluşan atıklar tek bir çatı altında toplanmıştır.
  -Yönetmelik sektörün iki tarafında bulunan kişiler için anlaşılır olması hedeflenmiştir.
  -Avrupa Birliği Atık Çevre Direktifi’ nde maddeler ile uyum halinde olması amaçlanmıştır.
  -Belediyelere ise, atıklarının hacminin azaltılması, kısmen enerji veya maddesel geri kazanımının sağlanması amacıyla çevre ile uyumlu teknolojilerin kullanılması amaçlanmıştır.
  Geçtiğimiz aylarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili kurum ve kuruluşlara görüş sormak amacıyla yayınladığı “Atık Yönetimi Yönetmeliği Taslağı” için T.M.M.O.B. Çevre Mühendisleri Odası, İstaç A.Ş. ve Çevko Vakfı ortak bir panelde bir araya gelmiş, ilgili maddelerde itirazlarını ve önerilerini belirtmişlerdir. Yeni Yönetmeliğin mevcut sorunlara çözüm olup olamayacağı önümüzdeki günlerde kendini gösterecektir.
  Daha fazla bilgi için tıklayınız.
   
  Duygu Dilek bunu beğendi.
 2. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  'Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği ve Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik yürürlükten kalkmıştır. ' bu yönetmelik yürürlükten kaldırılmadı. yanlış anlaşılmasın diğer üyeler tarafından. diğer 3yönetmelik kaldırıldı, tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliği bir sene sonra kaldırılacak. düzelteyim istedim.
   
  Ferhat Bağaç ve Nazlıhan TOPÇU bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...