• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Taslak Atık yönetimi yönetmeliği taslağı

Tarık Can

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Cançed Çevre Danışmanlık ve Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti.
Bu yönetmelikle bakanlık radikal değişime gidiyor ve neredeyse bütün atık yönetimi yönetmeliklerini tek yönetmelik altında birleştirmeye çalışıyor. Ben de bin tane yönetmelik olacağına bir tane olması taraftarıyım ama bu nedenle yönetmelik taslağının iyice incelenip MUTLAKA görüş bildirmemiz gerektiğine inanıyorum.

Ekli dosyalar

• atikyonyontslk.docx
    203.7 KB · Görüntüleme: 230
  • ayygbf.docx
    17.5 KB · Görüntüleme: 155
Yeni atık yönetimi yönetmeliğinde;8.madde (c)bendinde belediyelere bakanlıkça yetki devri yapılması halinde denetim ve idari yaptırım uygulama yükümlülüğünün getirilmesi ile belediyelerde daha çok çevre mühendisi istihdam edileceği sinyalini verdi sanki.en çok bunu beğendim:harika:

Arkadaşlar asıl bomba yönetmelik için çalışmalar devam ediyor. Uçucu organik bileşiklerin ( VOC) kontrolü yönetmeliği adında 2 yönetmelikte yürürlüğe girecek.

bu yönetmeliği bende inceledim ama bence biraz daha kapsamlı olmalıydı eğer bu yönetmelik yayınlanırsa çok açık olacağını düşünüyorum. Ambalaj atıkları kısmına baktım öncekinde alışveriş merkezleri limanlar vs. gibi amblaj atığını belediyenin anlaşmış olduğu firmaya vermelidir gibisinden bir ibare vardı ama şimdi bu konuda hiç bi bilgi ben göremedim gözümden kaçmış da olabilir belki ama rastlayamadım:( eğer böyle olursa çok sıkıntı yaşanacağını düşünüyorum:(

Atık miktarına bakılmaksızın geçici depolama alanı ile ilgili izinden bahsediyor madde 16'da.En azından konu ile ilgili bir netlik var mevcut taslakta.Arkadaşlara katılıyorum,tek yönetmelik iyi olmuş fakat diğer yönetmelikler ayrıntılı idi.Burada bir belirsizlik var diye düşünüyorum.Tüm atıkları içeren ayrıca bir yönetmelik çıkartmayı düşünmüş olabilirler mi?

Düşünmüşlerse de beraberinde taslak olarak sunmaları daha mantıklı olurdu. Çok fazla açıklık var maalesef. Peki görüşlerimizi en son ne zamana kadar bildirebiliriz. Bilgisi olan var mı?

Öyle ise tek bir çatı altında toplanma ihtimali bizim arzumuz olarak kalıyor.Taslakta bunu gösteren bir ifadeye rastlıyor muyuz?O zaman yönetmelikler tekrar tek tek revize edilip yürürlüğe girecek.

Bu yönetmelik maddelerine göre atıfta bulunarak bir çok tebliğ çıkacak gibi görünüyor.

bence en büyük handikap belediyelere yetki devri ile denetim yetkisi verilmesi; pardon ama çevre şehircilik sadece yönetmelik mi yayımlıcak bundan sonra, belediyelerin denetim yapması demek eşittir: ceza kesmeleri, sizce adil işleyiş olur mu? ben bu maddeye itiraz görüşü yazıcam.

15 01 10*
Tehlikeli maddelerin kalıntılarını içeren ya da tehlikeli maddelerle kontamine olmuş ambalajlar

Enerji kazanmak için yakabilirler heralde.