• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Taslak Atık yönetimi yönetmeliği taslağı

Tarık Can

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Cançed Çevre Danışmanlık ve Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti.
Bu yönetmelikle bakanlık radikal değişime gidiyor ve neredeyse bütün atık yönetimi yönetmeliklerini tek yönetmelik altında birleştirmeye çalışıyor. Ben de bin tane yönetmelik olacağına bir tane olması taraftarıyım ama bu nedenle yönetmelik taslağının iyice incelenip MUTLAKA görüş bildirmemiz gerektiğine inanıyorum.

Ekli dosyalar

• atikyonyontslk.docx
    203.7 KB · Görüntüleme: 230
  • ayygbf.docx
    17.5 KB · Görüntüleme: 155
valla bende öyle düşündüm dün trt haberin alt yazısında geçiyordu belki yanlış haberdir bende sizelere sorup emin olmak istedim:)

Ben de siz böyle söyleyince araştırdım da zaten resmi gazeteye her gün bakıyorum. Sadece yönetmelikler birleşecek ve taslağa son şekil verilecek diye bir haber okudum ben de yok öyle birşey henüz :)

Arkadaşlar taslak bu hali ile geçerse TAT larda çevre görevlisi şartıda kalkmış olacak, TAT larda dışarıdan danışmanlık hizmeti alabilecek. Bir çok arkadaşımız TAT firmalarında yıllardır çalışıyor, bu durumun karmaşıklıklara neden olabileceğini düşünüyorum.

h) Atıklar, bu maddenin birinci fıkrasının (ç) bendinde belirtilen şartlara uyulmak kaydıyla üretildikleri yerde geri kazanılabilir. Bakanlık, kendi atıklarını, üretildiği yerde, kendi tesisinde enerji geri kazanımı hariç geri kazanan tesisleri çevre lisansı uygulamasından muaf tutmaya yetkilidir. Çevre lisansı uygulamasından Bakanlıkça muaf tutulan tesislerin atık yönetim planında miktar ve türe ilişkin bilgileri vermesi ve atık geri kazanımı, atık yönetimi ile ilgili mevzuat hükümlerine uyması gerekmektedir. Çevre lisansı uygulamasına ilişkin Bakanlıkça atık türü bazında değerlendirme yapılır.

bunu anlamadım ben ya:( var mıydı bu madde hep?

@Evrem Yeşil

(ç) bendi der ki "Atıkların kaynağında ayrı toplanması, geçici depolanması, taşınması ve işlenmesi sırasında su, hava, toprak, bitki, hayvan ve insanlar için risk yaratmayacak, gürültü, titreşim ve koku yoluyla rahatsızlığa neden olmayacak, doğal çevrenin olumsuz etkilenmesini önleyecek ve böylece çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek yöntem ve işlemlerin kullanılması esastır".

(h) bendindeki tek değişiklik "Çevre lisansı uygulamasına ilişkin Bakanlıkça atık türü bazında değerlendirme yapılır" eklenmiş.

10. maddede biyogaz tesislerini ilgilendiren iki madde iptal ediliyor taslakta. Söz konusu iki maddenin iptali de isabetli bir karar olmuştur.

Atık işleme tesislerinin yükümlülükleri
"Çevrimiçi programlara kayıt olmak ve tesisine kabul ettiği, işlediği, bakiye olarak oluşturduğu atıklar ile atık işleme faaliyeti neticesinde oluşturduğu/ürettiği ürünlerin bilgisini içeren kütle-denge bilgisini hazırlamak ve çevrimiçi programı kullanarak bildirim yapmakla " maddesi yürürlülten kalktı diyor. Atık İşleme tesislerinin için Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Tesisleride var oluyor. Yani TAT firmaları bildirim yapmayacakmı? Yapmayacaksa belgelendirmeler neye göre olacak. Bu konu hakkında yorumları olan arkadaşlar varsa paylaşırlarsa sevinirim