Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık yönetimi yönetmeliği taslağı

Konu, 'Mevzuat Taslakları' kısmında Tarık Can tarafından paylaşıldı.

 1. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  arkadaşlar haberi olan var mı dün taslak kabul edildi haberi bir türlü bulamıyorum bulsam ekleyeceğim.
   
 2. Yasemin Kocabey

  Yasemin Kocabey CMNet Üyesi

  Öyle olsa resmi gazetede yayınlanması gerekmiyor mu?
   
 3. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  valla bende öyle düşündüm dün trt haberin alt yazısında geçiyordu belki yanlış haberdir bende sizelere sorup emin olmak istedim:)
   
 4. Yasemin Kocabey

  Yasemin Kocabey CMNet Üyesi

  Ben de siz böyle söyleyince araştırdım da zaten resmi gazeteye her gün bakıyorum. Sadece yönetmelikler birleşecek ve taslağa son şekil verilecek diye bir haber okudum ben de yok öyle birşey henüz :)
   
 5. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  o zaman yalan habermiş :)bende tahmin etmiştim çünkü öyle bir şey olsaydı haber buraya düşerdi diye düşünüyorum :)
   
  Melih Coşar ve Yasemin Kocabey bunu beğendi.
 6. Serdar Harmanyeri

  Serdar Harmanyeri CMNet Üyesi

  Arkadaşlar taslak bu hali ile geçerse TAT larda çevre görevlisi şartıda kalkmış olacak, TAT larda dışarıdan danışmanlık hizmeti alabilecek. Bir çok arkadaşımız TAT firmalarında yıllardır çalışıyor, bu durumun karmaşıklıklara neden olabileceğini düşünüyorum.
   
  Melih Coşar bunu beğendi.
 7. lizzie

  lizzie CMNet Üyesi

  Melis Kara, Melih Coşar ve L.Nergiz bunu beğendi.
 8. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

 9. Ali Kapdi

  Ali Kapdi CMNet Üyesi

  Emine Erdem, Evrem Yeşil ve yusufkoz bunu beğendi.
 10. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  h) Atıklar, bu maddenin birinci fıkrasının (ç) bendinde belirtilen şartlara uyulmak kaydıyla üretildikleri yerde geri kazanılabilir. Bakanlık, kendi atıklarını, üretildiği yerde, kendi tesisinde enerji geri kazanımı hariç geri kazanan tesisleri çevre lisansı uygulamasından muaf tutmaya yetkilidir. Çevre lisansı uygulamasından Bakanlıkça muaf tutulan tesislerin atık yönetim planında miktar ve türe ilişkin bilgileri vermesi ve atık geri kazanımı, atık yönetimi ile ilgili mevzuat hükümlerine uyması gerekmektedir. Çevre lisansı uygulamasına ilişkin Bakanlıkça atık türü bazında değerlendirme yapılır.

  bunu anlamadım ben ya:( var mıydı bu madde hep?
   
 11. Ali Kapdi

  Ali Kapdi CMNet Üyesi

  (ç) bendi der ki "Atıkların kaynağında ayrı toplanması, geçici depolanması, taşınması ve işlenmesi sırasında su, hava, toprak, bitki, hayvan ve insanlar için risk yaratmayacak, gürültü, titreşim ve koku yoluyla rahatsızlığa neden olmayacak, doğal çevrenin olumsuz etkilenmesini önleyecek ve böylece çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek yöntem ve işlemlerin kullanılması esastır".

  (h) bendindeki tek değişiklik "Çevre lisansı uygulamasına ilişkin Bakanlıkça atık türü bazında değerlendirme yapılır" eklenmiş.
   
  hatice kübra ve Evrem Yeşil bunu beğendi.
 12. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  10. maddede biyogaz tesislerini ilgilendiren iki madde iptal ediliyor taslakta. Söz konusu iki maddenin iptali de isabetli bir karar olmuştur.
   
 13. Erdoğan Bayın

  Erdoğan Bayın CMNet Üyesi

  Atık işleme tesislerinin yükümlülükleri
  "Çevrimiçi programlara kayıt olmak ve tesisine kabul ettiği, işlediği, bakiye olarak oluşturduğu atıklar ile atık işleme faaliyeti neticesinde oluşturduğu/ürettiği ürünlerin bilgisini içeren kütle-denge bilgisini hazırlamak ve çevrimiçi programı kullanarak bildirim yapmakla " maddesi yürürlülten kalktı diyor. Atık İşleme tesislerinin için Ambalaj Atığı Toplama Ayırma Tesisleride var oluyor. Yani TAT firmaları bildirim yapmayacakmı? Yapmayacaksa belgelendirmeler neye göre olacak. Bu konu hakkında yorumları olan arkadaşlar varsa paylaşırlarsa sevinirim
   
 14. leroksann

  leroksann CMNet Üyesi

  Taslak için görüş hazırlayan var mı arkadaşlar?
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.