• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık yönetimi yönetmeliği yayınlanmıştır

Erol DALKILINÇ

Kayıtlı Kullanıcı
Yürürlükten kaldırılan mevzuat
MADDE 27 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren;
a) 14/3/1991 tarihli ve 20814 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Katı Atıkların Kontrolü Yönetmeliği,
b) 14/3/2005 tarihli ve 25755 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği,
c) 5/7/2008 tarihli ve 26927 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik,
yürürlükten kaldırılmıştır.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

@Yasemin Aslantürk Çebi
Bende yakalayamadım bir şey önemli bir değişiklik bulan varmı arkadaşlar.

-Daha önce taslaklarda geçen "yan ürün" konusu eklenmiş.
Yan ürün
MADDE 19 –(1) Üretim prosesi sürecinde ortaya çıkan; ancak asıl amacın bu maddenin üretimi olmadığı, maddeler veya malzemeler;
a) Üretim prosesinin ayrılmaz bir parçası olarak üretiliyor ve kapasite raporunda ürün/yan ürün olarak yer alıyor ise,
b) Gelecekte kullanımına yönelik talep sürekli ise,
c) Doğrudan bir proseste kullanılabiliyor ve üretildiği yerde fiziksel işlemler hariç olmak üzere başka işlemlerden geçmiyor ise,
ç) İkame edeceği maddenin standartlarına uygunluğunun ya da hammadde olarak kullanılması durumunda nihai ürünün ürün standardını bozmadığının belgelenmesi halinde,
d) Kullanımında çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek tedbirler alınıyor ise,
atık olarak addedilmeyerek, yan ürün olarak kabul edilebilecektir.
(2) Yan ürün olarak değerlendirilebilecek, bu maddenin birinci fıkrasındaki özelliklere haiz atıklar için uygunluk almak üzere Bakanlığa başvurulur.

-Geçici depolama izni için bir sınır değer göremedim:
Geçici depolama
MADDE 13 –(1) Atıklar üretildikleri yerde türlerine göre belirlenmiş kriterlere uygun şekilde geçici depolanır.
(2) Özelliğine göre sınıflandırılarak geçici depolanan atığın üzerinde tehlikeli ya da tehlikesiz atık ibaresi, atık kodu, depolanan atık miktarı ve depolama tarihi bulunur.
(3) Atıklar birbirleriyle reaksiyona girmeyecek şekilde geçici depolanır.
(4) Atıkların geçici depolanması işlemi atığın üretildiği tesis/kuruluş sınırları içinde yapılır.
(5) Geçici depolama alanları için il müdürlüğünden geçici depolama izni alınır. Geçici depolama alanında değişiklik olması halinde geçici depolama izni yenilenir.
(6) Belediye atığı, ambalaj atığı ve tıbbi atık geçici depolama alanı/konteynerleri geçici depolama izninden muaftır.
(7) Geçici depolama alanlarına ilişkin esaslar Bakanlıkça belirlenir.

-Tehlikeli Atık Mali Sorumluluk Sigortası için üstüne basa basa "miktara bakılmaksızın" ifadesi de eklenmiş:)

Yan ürün konusu ile, ıskarta fire ürünlerini değerlendiren tesislere bir yükümlülük gelmiş anladığım kadarıyla. Bir de geçici depolama iznini miktara bakılmaksızın herkese zorunlu tutmuşlar. Bir de Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği 1 sene sonra, katı atık ve AYGEİY ise bugünden itibaren yürürlükten kaldırılmış.

Hepimize hayırlı olsun :)

Yönetmelikte aklıma takılan bir nokta var:
* işaretli atıklar tehlikeli atık
A: Kesin tehlikeli atık
M: Muhtemel tehlikeli atık

Şimdi, tüm tehlikeli atıklarda * işareti varsa "m" harfi neden hala mevcut? M harfini önceden analizleyerek tehlikesiz-tehlikeli ayrımı yapılıyordu. Şimdi ne olacak?

@erdincaltun

:) Bende fireleri geri dönüşüme gönderiyordum atık olarak geçmeyecek sanırım eskiden atık olarak niteleniyordu, Söylediğin gibi yaşayarak öğreneceğiz Teşekkürler.

@Melis Kara
@Melis Kara

Tüm tesislere Geçici depolama izni alacağız sanırım bir de ulusal atık yönetim planı geçiyor artık eayp olmayacak mı yeni format yayınlanacak mı? il çevrelerin sayfalarına baktım ancak herhangi bir duyuru yok yönetmelik ile ilgili.

@Melih Coşar

Atık üreticisinin ve atık sahibinin yükümlülükleri
MADDE 9 – (1) Atık üreticisi;
e) Bu Yönetmeliğin ek-4’ünde (M) işareti ile tanımlanan ve ek-3/B’de belirtilen özellikleri içermediği iddia edilen atıkların Bakanlıkça yetkilendirilmiş laboratuvarlarca yapılan analizlerle tehlikesiz olduğunu belgelemekle,

Şimdi benim tam olarak dediğim anlaşılmadı varsayıyorum. * işaretli atıklar tehlikeli olarak sınıflandırılıyorsa "M" muhtemel tehlikeli atıkların analizlerinin bir anlamı kalmıyor.