Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık yükleme işinde iş güvenliği talimatı

Konu, 'ARŞİV' kısmında Pınar Pelit Demir tarafından paylaşıldı.

 1. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Arkadaslar Merhaba, tesisimizde tehlikeli ve tehlikesiz atıklar için atık yükleme işlemi sırasında yapılacak işlemler ve alınacak önlemler için iş güvenliği talimatı hazırlamam gerekiyor. Özellikle iş güvenliği uzmanlığı olan arkadaşlardan destek bekliyorum. Konu hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler:)
   
 2. tuba-ak

  tuba-ak CMNet Üyesi

  Bu şekilde çalışması olan arkadaşlar varsa paylaşabilirlerse sevinirim.
   
 3. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Tuğba Hanım, ben ek'te yolladığım şekilde bir talimat hazırladım umarım işinize yarar.
   

  Ekli Dosyalar:

 4. tuba-ak

  tuba-ak CMNet Üyesi

  Arkadaşlar atık ambalaj toplama ayırma tesisi araçları ve taşeron firma araç şoförleri yağmurlu havalarda branda germe vb. amaçla araç ve malzeme üstüne çıkıyorlar. Bu durumda nasıl bir önlem alabiliriz? Bu arada sahamız çok dar ve alan bölümlendirmesi yapmak imkansız gibi. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  2013-12-04 13.49.00.jpg
   
 5. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Tuba hanım yükleme istasyonu gibi bir bölüm yaptırabilirsiniz. Nasıl olabilir burası. Kamyonun iki tarafında gerektiğinde hareket ettirilebilecek platform düşünün yüksekte çalışması gereken işçiler korkuluk vb. önlemleri olan bu platformlara çıkıp çalışsınlar..
   
  Didem Girgin bunu beğendi.
 6. tuba-ak

  tuba-ak CMNet Üyesi

   
 7. Nagihan Arat

  Nagihan Arat CMNet Üyesi

  Tuba Hanım ben Fatih Bey'e katılmıyorum. Çünkü platformlar bazen çok tehlikeli olabilir. Zemin düzgün olmadığında, ayaklar yükseklikle orantılı açılmadığında devrilme ihtimali fazla. Ayrıca iç yönetmeliğinizde yüksekte çalışmada emniyet kemeri uygulaması yoksa düşme riskide var. Öncelikle iç yönetmeliğinize yükleme esnasında kamyonun üzerine çıkmayı yasaklayan bir ibare koyun ve yüksekte çalışma prosedürü hazırlayın (olay daha ehemniyet kazansın). Ben aynı sıkıntıyı şantiyemde hem atık yükleme hemde konteynır kaldırma operasyonlarında yaşıyordum. Bunun en kolay çözümü en yüksek noktayı en az 90 cm. geçecek bir merdiven iş alanı etrafında dolandırılacak ve bir kişi aşağıdan merdiveni tutacak. Merdiven iş alanı etrafında sürekli taşınacak. İşçiler bunun zor olduğunu söyleyeceklerdir ama başlarında durup bu işlemin uygulanmasın sağladığınızda onlarda durumun farkına varıyor.
  upload_2013-12-5_10-56-5.png upload_2013-12-5_10-56-18.png
   
 8. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Arkadaşlar Branda germe gibi çok hareket gerektiren işleri merdivende yaptıramazsınız, yaptırma malısınız. Platformların onlarca çeşidi var aşağıya bazı fotoğraflar ekliyorum. Bunlarda bazı modifikasyonlar ve ek önlemler ile işçiyi rahatlıkla çalıştırabilirsiniz. Doğru bir kurulum yaptırırsanız platformlar durup dururken yıkılmaz, devrilmez.


  1.jpg 2.JPG 3.jpg 4.JPG 5.jpg 6.jpg 7.jpg
   
  Pınar Pelit Demir bunu beğendi.
 9. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Bende size katılamayacağım bazı konularda. Gördüğüm resimde merdivenin korkulukları yok. Merdivenden çıkarken düşme riski ? Birde bu işlem belkide 3-4 saat sürecek neden bir kişi ile yapılabilecek bir işi 2 işçi ile yaparak iş gücü maliyetini arttırıyorsunuz. Ayrıca kişi aracın üstünde dolaşırken düşme risklerini nasıl önleyeceksiniz ? Sonuçta kişi sadece kasaya çıkarken risk yaşamıyor, kamyon üzerindeki hareketlerindede düşme riskleri ile karşı karşıyadır.

  Benim önerim; aşağıdaki ek şekilde basitçe çizdiğim sabit bir platform yeri seçmeliyiz. Buraya sabit merdivenlerle çıkmalıyız. Bu bölgeye yerleştirilmiş olan bir çelik askı borusuna bağlanacak halkalara sırtımızdaki emniyet kemerlerini bağlayarak güvenli bir şekilde kamyon üzerinde hareket edebilir , düşme risklerinide ortadan kaldırabiliriz. Hareket alanı kısıtlandığında kemerini diğer askıya alacaktır. Buradaki yöntem, sabit yükseklikteki kamyon yüklemeleri için daha uygulanabilirdir.

  Önce iş güvenliği !:tskler:

  Branda çekme.jpg
   
 10. Nagihan Arat

  Nagihan Arat CMNet Üyesi

  Bencede bu resimde gördüklerimiz süper fakat iş işverene uygulatmaya geldiğinde emin olun bunları gereksiz görüyor. Bende bu durumda bari elimdeki imkanların en güvenlisini kullanayım diyorum. Ayrıca Tuba Hanım yerlerinin çok dar olduğunu ve bölümlendirme yapamayacaklarını belirtmiş. Bu durumda bana en mantıklı en güvenilir ve en acil uygulama merdivende çalışma geliyor. Yoksa resimlerdekiler harika uygulamalar.
   
 11. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Nagihan hanımın verdiği örnekteki mediven kesinlikle standart değil en kötü ihtimalle sırtlık yok.
  Fatih Çobanın verdiği örnek çok iyi fakat hem maliyet hem sabit olması hemde kullanılacak mahal açısından uygun olmayabilir.

  Fatih Özcan'ın ikinci resimde verdiği iskele platform hem maliyet hemde kullanabilirlik açısından, özelliklede seyyar olması ve istenilen şekilde tasarlanabilir olması en uygun seçenek gibi geldi bana.

  Ayrıca söylediğim resimdeki iskele-platform biraz abartılmış 4 teker üzerine 3 metrelik direkler ve 3mlik çelik kalaslarla daha kolay olur.Ayrıca bütün İSG standartlarına uygun.

  Tabi buda azda olsa bir maliyet çıkarıyor oda ayrı bir konu.

  Konu gözüme takıldı belirtmek istedim :D
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?