Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atıkların düzenli depolanmasına dair yönetmelik kapsamında hazırlanacak iyileştirme planı

Konu, 'ARŞİV' kısmında zuhall tarafından paylaşıldı.

 1. zuhall

  zuhall CMNet Üyesi

  Atıkların düzenli depolanmasına dair yönetmelik 2010 da yürürlüğe girdi. Ve yürürlülük tarihi,nden en geç bir sene sonra düzenli depolama tesisleri bu iyileştirme planını hazırlayıp/hazırlatıp bakanlığa sunmakla yükümlü. Şimdi bakanlığın sitesinde bir iyileştirme plan formatı var. Burada iyileştirme planının yetkili kurum ve kuruluşlara yaptırılması diye yazıyor? Peki bu kurum ve kuruluşlar hangileri??

  Bu konuda bilgisi olan var mı acaba?
   
 2. zuhall

  zuhall CMNet Üyesi

  Bu konuda hakkında çalışma yapan ya d danışmanlık yapan yok mu arkadaşlar?
   
 3. Mehtap Işık

  Mehtap Işık CMNet Üyesi

  Zuhal hanım yetkili demiyor uzman kurum/kuruluş diyor.

  maalesef benim konuştuğum il çevrede konudan bi haber
   
 4. zuhall

  zuhall CMNet Üyesi

  Evet bizim il çevredeki arkadaşalrında çok bir bilgisi yok. Çünkü iyileştirme planlarını bakanlık inceleyecekmiş. bakanlıktan görüştüğüm kişi sizde hazırlayabilirsiniz dedi. Ancak her uzman bir kuruluşa hazırlatmanız daha sağlıklı olur dediler. Oldukça detaylı bir iyileştirme plan formatı var haritalar sunulacak gözlem kuyuları açılacak vs.
   
 5. Mehtap Işık

  Mehtap Işık CMNet Üyesi

  bu iyileştirme planı mevcut düzenli depolama tesisleri için geçerli değil mi ? Çünkü bizim sorumlu olduğumuz maden zenginleştirme tesisi için iyileştirme planı istemişler. ama bizim düzenli depolama tesisisimiz yok. ayrıca böyle düzenli depolama tesisi yapmak gibi bir zorunluluğumuz var mı ?
   
 6. Yasin Aslan

  Yasin Aslan CMNet Üyesi

  maden zenginleştirme sonrası oluşan atıklarınızı nerede depoluyorsunuz? Atık barajı kullanmıyormusunuz bu atık barajı
  b) II. sınıf düzenli depolama tesisi: Belediye atıkları ile tehlikesiz atıkların depolanması için gereken altyapıya sahip tesis.
  c) III. sınıf düzenli depolama tesisi: İnert atıkların depolanması için gereken altyapıya sahip tesis.
  kapsamına girmemekte midir?
  Bu kapsamda ;
  LİSANS KONULARI > Bertaraf > Düzenli Depolamaya girmemekte midiR?
  Çevre Lisansından muaf durumda mısınız?

  Eğer muat değil kapsama giriyor iseniz bu konuda İyileştirme Planı hazırlamanız gerekecektir.
   
 7. Mehtap Işık

  Mehtap Işık CMNet Üyesi

  krom zenginleştirme tesisinden çıkan atıklar aslında ekonomik değeri olan yani içerisnde hala düşük oranda da olsa krom cevheri ihtiva eden atıklar. Bu nedenle işletmeciler teknolojinin gelişmesiyle beraber bu atığı tekrar kullanacaklarını düşünüyorlar. geçmiş yıllarda zenginleştirme tesisindenden çıkan atıklar bu şekilde değerlendirilmiş hatta bu atığın bulundğu yerlere zenginleştirme tesisi kuran firmalar bile var. Sorumlu olduğum firma atığı stok alanında depoluyor. Bazen tenorüne göre tekrar zenginleştirme işlemine alıyor. Bu nedenle bu atığı bertaraf etmek istemiyoruz. Sorunumuzda burdan kaynaklanıyor.
   
 8. zuhall

  zuhall CMNet Üyesi

  Mehtap Hanım peki durumu bakanlığa izah edip muafiyet gibi birşey için müraacat ettiniz mi?
   
 9. Mehtap Işık

  Mehtap Işık CMNet Üyesi

  Bakanlıkla bu konuyla ilgili görüme yapmayı düşünüyoruz zaten. Hatta ilgili il çevre siz bakanlıkla görüşün sonucuda bize bildirin dedi :) Ama sizinde bildiğiniz gibi bakanlık taşınma telaşında.. Önümüzde ki hafta bakanlıkla önce yüzyüze görüşüp sonrasında resmi görüş istemeyi düşünüyoruz.
   
 10. Venüs

  Venüs CMNet Üyesi

  Mehtap Hnm,
  Bakanlıkla görüşebildiniz mi?
   
 11. Hüseyin Özçelik

  Hüseyin Özçelik CMNet Üyesi

  atık sahaları iyileştrime planı örneği olan ya da konu hakkında bilgisi olan arkadaş var mı
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...