• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıksu arıtımı yardım

folge

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
abc
merhaba arkadaslar, ilk işime başladım.
önümde koi si 3710mg/lt ve bakır degeri 924mg/lt olan bir atıksu var.
Debi 6 metreküp/gun .

NAsıl bir işlem uygulamayabilirim?

Merhaba.Hayırlı olsun.Ağır metaller yüksek pH'larda çözünür halde bulunmazlar.Suya alkali(kireç,NaOH) ve polielektrolit ekleyerek bakırın kimyasal çökeltimini sağlayabilirsin.Ardından kimyasal çökeltimle KOİ'yi yeterli düzeye indirememişsen biyolojik arıtım yaparsın ki muhtemelen inmez.Bu yüzden olabildiğince kimyasal çökeltim çıkışını pH'ın 6-9 arasında tutacak şekilde alkali dozlamanda fayda var.Aksi takdirde biyolojik arıtma girişinde asit dozlaması yapman gerekir.Debin çok az,paket arıtma üreten bir firmayla görüşsen işini çözerler muhtemelen.

Kimyasal çökeltme ile sorununu halledebilirsin. Dikkat etmen gereken ise çökeltme için kullanacağın kimyasalın suda çözünmemesi ve sadece yumaklaştırmaya yardımcı olması bu yüzden de kireç kullanabilirsin mesela, tabi mevcut olan bir tesis var mı yoksa sen bu değerlere göre bir paket tesis mi ayarlamayı planlıyorsun orasını pek anlamadım