atıksu arıtma tesisi asit baz depolama tankı

BüşraSarı

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
30 Nisan 2011
Mesajlar
16
Beğeniler
0
#1
Merhaba arkadaşlar,

Atıksu arıtma tesislerinde sülfürik asit ve sodyum hidroksit tankı aynı yerde üstelik de otomasyon sisteminin olduğu alana koyulabilir mi?
Yeterli derecede havalandırma yapıldığı halde yine de bir tehlike arz eder mi?
Ayrıca 1,5 m. x 1.5 m olan bu tanklarda asit ve baz'ın ağzı açık olur mu? Kapalı olursa patlama riski arz eder mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim..

İyi Çalışmalar..
 

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Mesajlar
3.535
Beğeniler
3.549
Şehir
Astana
#2
Büşra hanım merhaba,

Öncelikle Sülfürik asitten başlayalım. Sülfürik asitin bir şekilde metallerle reaksiyona girmesi sonucu Hidrojen gazı ürün olarak çıkar. Bu gazında herhangi bir alevle teması halinde patlama riski vardır. Ayrıca Sülfürik asit buharının solunması sağlığı olumsuz etkileyecek yada otomasyon olan bir yerde bulundurmanız otomasyon ekipmanlarına zarar verecektir.

Sodyum Hidroksit, bu gazın buharlaşması ile canlı sağlığı olumsuz etkilenecektir. Normalde yanıcı değildir fakat nem veya su ile temas etmesi durumunda ciddi sıcaklıklar ortaya çıkaracaktır buda yanıcı maddelerin tetiklenmesine neden olabilir. Aynı şekilde herhangi bir metal ile temas etmesi durumunda Hidrojen gazı ortaya çıkacaktır.

Asit ve bazik kimyasalları aynı yerde depolamamanız faydalı olacaktır. Bu tarz depolama alanlarında iyi derecede mekanik havalandırma, göz ve tam vücut duşu, kimyasala uygun gözlük vb. diğer kişisel koruyucu malzemeler bulundurmanızda faydalı olacaktır.

Ekte örnek olması için her iki madde ile ilgili MGBF (Malzeme Güvenlik Bilgi Formu) gönderiyorum. Her firmanın ürettiği kimyasal farklılık gösterebilir bu nedenle kimyasalları aldığınız yerden ürünlerin MGBF unuda almanızda yararlı olacaktır.

İyi günler...
 

Dosyalar

BüşraSarı

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
30 Nisan 2011
Mesajlar
16
Beğeniler
0
#3
Merhaba Fatih bey,

Bende MGBF okuduktan sonra yinede danışmak istedim çünkü zaten şu an asit, baz ve otomasyon sistemi aynı yere kurulmuş durumda..Bu bakımdan sanırım en önemlisi tankların dolum haricinde ağızlarının kapalı olması ve gerekli mekanik havalandırma ve iş güvenliği önlemlerini almak olucak.
 

Yukarı Alt