• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıksu arıtma tesisi eğitim programı

gamzegül

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
BTS MÜHENDİSLİK
Arkadaşlar Merhaba.Atıksu arıtma tesisinde işe girdim ve tesisde çalışan 2 kişiye ve belediyede bağlı tesisle ilgilenecek 2 teknikere eğitim vericem. Daha önce eğitim vermiş olan var mı ? Beni yönlendirebilecek tavsiye verebilecek olan varsa çok sevinirim.Tesiste benimle birlikte çalışacak olan 2 kişinin eğitim durumları yok ve yaşları var onlara nasıl anlatacağımı inanın bilmiyorum ...

Eğitimin Adı

Hangi ildesiniz bilmiyorum ama, aşağıda çmo'dan gelen bir eğitim duyurusu var belki işinize yarar.

ATIKSU ARITMA TESİSİ İŞLETİLMESİ VE KARŞILAŞILAN

İŞLETME SORUNLARI

Eğitimin Verileceği Tarihler

20-21 EYLÜL 2014 CUMARTESİ - PAZAR
09. 00 – 17. 00

Eğitimi Veren Birim

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Mersin İl Temsilciliği

Eğitimin Verileceği Adres

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şubesi Eğitim Salonu

Limonluk Mah. 2417 Sk. No: 5 (Carrefour Sa Yanı)

Yenişehir / Mersin

Katılımcı Sayısı

25

Eğitim Ücreti

ÇMO Üyeleri : 600 TL

BTB li firmalarda çalışanlar: 750 TL

Diğer : Bu kapsamdaki kişilerin birimle iletişime geçmesi gerekmektedir.

MERSIN IL TEMSILCILIGI TURKIYE IS BANKASI-MERSIN UNIV. SUBESI

6609 30457 IBAN TR400006400000166090030457

Eğitim Ücretine Dâhil olanlar:

Katılım Belgesi, Öğlen Yemeği ve Diğer İkramlar

Ön Kayıt Bilgileri

Ön kayıtlarınızı cmomersin@cmo.org.tr adresinden veya 324 328 93 03

—324 328 83 02(faks) numaralı telefonlardan yapabilirsiniz.

EĞİTİME KİMLER KATILABİLİR

• Çevre mevzuatı kapsamında; atıksu yönetimi, yasal yükümlülükler ve uygulamalar hakkında genel bilgi almak isteyen teknik personel ve ilgili kişiler,
  • Atıksu yönetimi konusunda bilgi edinmek isteyen teknik personel
  • Atıksuların arıtılması konularında hizmet veren firma yetkilileri ve personeli,
  • Kamu Kuruluşları, Yerel Yönetimler, Sanayi tesisleri bünyesinde görev yapan Çevre ve İş Sağlığı ve Güvenliği sorumluları, arıtma tesisinin işletilmesinden sorumlu personel.

EĞİTİM PROGRAMI

Türkiye`de Atıksu Arıtma Tesislerine Genel Bakış

Ön Arıtma Ünitelerinin İşletimi

Biyolojik Arıtma Ünitelerinin İşletimi 1

Biyolojik Arıtma Ünitelerinin İşletimi 2

Çamur Susuzlaştırma İşlemleri

Çamur Stabilizasyon ve Kurutma İşlemleri

Atıksu Arıtımında Kimyasal İşlemler

Atıksu Arıtımında Bakım ve Onarım Süreçlerinin Planlanması

Atıksu Arıtımında Laboratuar Yönetimi

Atıksu Arıtımında İşçi Sağlığı ve Güvenliği

Atıksu Arıtımı ve Yasal Mevzuat

İletişim Bilgileri

TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI MERSİN TEMSİLCİLİĞİ

Adres: İnönü Mah.1402 Sokak.Tokatlı Apt. No:19 Kat:1 Daire:1

Pozcu (Yenişehir) /MERSİN

Tel : 0 324 328 93 03

Fax: 0 324 328 83 02

e-posta : cmomersin@cmo.org.tr

valla bu tarz eğitimler ya ankarada izmirde mersinde oluyor ben çorumdayım işi bırakıp gitme gibi şansım yok daha yakın illerde de olsa gidilir :)

odanın vb yerlerin kitapları var arıtma tesisi işletilmesi ile ilgili olarak onlardan faydalanabilirsin.bende olucakti bir kac dokuman bulabilirsem burdan paylaşırım.
bu arada eğitim çok pahalı ya

@gamzegül
Gamze Hn,

Arıtmanın temel çalışma prensiplerini anlatıp, özellikle çevre mevzuatı - bağlı yönetmeliklerden sizi ilgilendirenleri ve çıkış değerlerini sağlamanın önemini anlatın. Çalışırken iş güvenliği açısından uymaları gereken kuralları mutlaka , üzerine bastıra bastıra belirtin.. ekli belge işinize yarayabilir...

Ekli dosyalar

• Atıksu Arıtma Tesislerinde Güvenlik Tedbirleri.pdf
    1.3 MB · Görüntüleme: 185
çorum sungurlu atıksu arıtma tesisimi çalıştığınız tesis
kısaca yazacağım fazla zamanım yok
öncelikle işletme bakım talimatnamesini kendin büyük bir içtenlikle oku daha sonra önüne p&ı saha borulama , genel yerleşim ve mekanik elektrik projelerini al
işçilere ve teknikere suyun tesise giriş v e çıkışını ve ünitelerden geçen hatları bir bir anlat saha borulama
düz işçilere tesisteki vanaların nereye ait olduğunu hangi vananın yada penstoğun hangi ünitenin suyunu yada havasını kestiğini göster
teknikerlerde zaten bakım talimatnamesi vardır kabulden önce onaylanır
mekanik teknikere yada teknisyene tesis içindeki mekanik ekipmanları ünite ünite göster bunu günlere böl
elektrik teknikerine trafodan çıkan hatları ve mcc panolarına bağlanan hatları ve mcc panosundan mekanik ekipmanlara gelen hatları projesi üzerinde bir bir izah et daha sonra tesiste ünite ünite göster

düz işçilerine makine ekipmanlarının günlük haftalık aylık bakımlarını anlat elindeki makine ve ekipmanların manuellerini çok iyi oku ve işçilerine anlat
örneğin blowerların yağ değişimi hava emiş filtre değişimi pompaların yağı ve soğutucu sıvılarının değişimi az çok mekaniktende elektriktende anlaman lazım

kendime not:zamanım olunca düzelt ve ekleme yap

hayır sadece ekap taki iş tamamlanma tarihine bakarak söyledim

ayrıca sizden ricam arkadaşın konusunu bölmeyelim mesajlaşma sisteminden devam edebilriz belki daha detaylı yardım edecek arkadaşlarımız bu başlığı görebilirler