• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıksu Arıtma Tesisi İşletme

Recep K

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
çalışıyor
Merhabalar, Bir atıksu arıtma tesisi işletilirken o tesis prosesine özel işletme rehberi, çalışma talimatları gibi operatöre yön veren çalışmalar olmalı mı, zorunlu mu? Ya da proje onay dosyası bunlar yerine geçer mi?

Merhaba,

Böyle bir dosya ya da rehber zorunlu değil. Proje Onay Dosyası tam olarak bunun yerine geçmez.
Ancak böyle bir işletme rehberi hazırlamanız, sizin için iyi olacaktır. Olası problemler, rutin kontroller, yasal yükümlülükler gibi pek çok başlıktan oluşan bir rehber hazırlamanızı tavsiye ediyorum.

Merhaba Recep bey,

Yeni yapılan tesisler için, inşaatı yapan firma işletme konusunda eğitim vermekte, tesis içi özellikle otomasyon sistemi kullanımı için döküman hazırlamaktadır. Ama bu eğitim ve bilgiler genelde yüzeysel kalmaktadır. Tesiste mutlaka deneyimli Çevre mühendisleri çalışmalıdır.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
Recep KMerhaba, Tesisin iyi tanınması adına sözleşmeye paralel olarak işletmeci de kendisi için bir kılavuz oluşturmalı. Operatörlere prosesi tanımlayacak akış şeması ve her proses adımının işlevini anlatan eğitim verilmeli. Bunlarla beraber ekipman kullanım talimatları, acil durum planları da oluşturulmalı. Çalıştığınız idare talep etmiyorsa elbette zorunlu değil ancak büyük ölçüde işletme kolaylığı sağlayan konular bunlar.