• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atiksu aritma tesisi kimlik belgesi alimi için 4 ay içinde başvuru yapilmalidir.

@E.Kaya

EÜAŞ veya bağlı ortaklık, iştirak, işletme ve işletme birimleri ile varlıklarına ve 4046 sayılı Kanun kapsamında oluşturulacak kamu üretim şirketlerine, bunların özelleştirilmeleri hâlinde de geçerli olmak üzere, çevre mevzuatına uyumuna yönelik yatırımların gerçekleştirilmesi ve çevre mevzuatı açısından gerekli izinlerin tamamlanması amacıyla 31/12/2018 tarihine kadar süre tanınır. Bu sürenin üç yıla kadar uzatılmasına Bakanlar Kurulu yetkilidir. Bu süre zarfında ve önceki dönemlere ilişkin olarak bu gerekçeyle, EÜAŞ veya bağlı ortaklık, iştirak, işletme ve işletme birimleri ile varlıklarında ve 4046 sayılı Kanun kapsamında oluşturulacak kamu üretim şirketlerinde, bunların özelleştirilmeleri hâlinde de geçerli olmak üzere, elektrik üretim faaliyeti durdurulamaz, idari para cezası uygulanmaz.

çok teşekkürler, pazartesi günü bu durumu Bakanlığada soracağım ama şahsi fikrim; kimlik bilgisi konusunda yayımlanan genelge gereği, başvuruda bulunulması zorunlu olmalı. çevre izinlerinden muaf olmasıyla deşarj olmayacağı anlamına gelmiyor. nasıl ki geri dönüşüm prosesi deşarj yapmıyor ancak bir işletmenin AAT si var ve bu nasıl bir AAT, ne yapar ne eder amaçlı bir veritabanı için kimlik uygulaması yapılıyorsa, sizin AAT içinde olması son derece mantıklı. genelgede proje onayına ve geri dönüşüm prosesine atıfta bulunuyor. çevre izninden bahsetmiyor. izni olsun olmasın, işletme resmen AAT kullanıyorsa kimliği olacak. (başvuru yapmayacaklar AATleri yukarıya yazmıştık)

@E.Kaya merhaba,

Atıksu Arıtma /Derin Deniz Deşarjı Tesisi Proje Onayı (2014/7) kapsamında üniversite raporu hazırlatacağım ancak
II. PROJE ONAYI İSTENMEYECEK DURUMLAR
a) Atıksu arıtma/derin deniz deşarjı tesisini 27 Nisan 2004 tarihinden önce kurduklarını veya inşaatına başladıklarını resmi belge ile ispatlayanlar,

bu durumda üniversite raporu hazırlatmayıp resmi belge ile başvurumu yapacağım sadece? Bilginiz var mı bu konuda

@Elmas Maden

evet, (a) bendine giriyorsa resmi belge sunmanız yeterli. il müdürlüğü/Bakanlık yazınıza cevap verecek

@Tuğba Yeşil Yuğba hanım başvuru formunu onlinecevre den mi doldurdunuz? bende sayfa açılmıyor. daha doğrusu 'BAĞLI OLDUĞUNUZ TESİSİN YETKİSİ İL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN kALDIRILMIŞTIR ibaresi yer alıyor. ama tebliğ geldi. parayı da yatırdık. anlamadım ne olduğunu :/ :kötü:

@ritimsiz ekteki başvuru formunu doldurup ön bir dilekçe ile makbuzuda ekine koyarak başvuruda bulunduk ve kimliğimizde geldi.

Ekli dosyalar

• Atıksu Arıtma Tesisi Kimlik Bilgileri1.docx
    426.4 KB · Görüntüleme: 207
Arkadaşlar online cevre üzerinden de AAT yi açtırmak için başvuru formlarını çıkartıyorum şuan onları da açtıracağım değilmi. Çevre Müdürlüğüm açtırın skntı olmaz dedi ama açtırmam gerekiyorsa zaten ne skntı olabilir ki :s

Arkadaşlar forumda net yanıt bulamadım.
Bizim 3 adet arıtma tesisimiz var. Bir adet geri dönüşümlü iki adette biyoloik birisi paket birisi betonarme biz bu durumda ne yapacağız.
Mevzuat çıkaranlar neden bu durumları düşünerek çıkarmıyorlar. İl Müdürlüklerini aradığımızda kafa daha çok karışıyor. Birisi firma adına yatırılır diyor. Birisi kaç adet arıtma varsa o kadar para yatırılır diyor.

Bir tesisimizde organize sanayi bölgesinde geridönüşümlü arıtma tesisimiz var teknik uygunluk raporumuz var osbye bağlantı izin belgemiz var bizim genede başvurmamız gerekiyor mu ?

@Elmas Maden
Merhaba,
"Atık su Arıtma Tesisleri Bilgi Sistemi" atık su deşarjı yapan tesislerinin düzenli olarak bilgi girişi yapmaları gereken bir uygulamadır.
Yayımlanan genelge kapsamındaki AAT Kimlik Belgesi ile bir bağlantısı yok. Atık sularınızı geri dönüşümlü olarak kullanıyorsanız bu uygulamayı arttırmanıza da gerek yok. Rutin iç izleme analizlerinin vb. girişlerin yapıldığı bir sistem çünkü.
İyi çalışmalar.

@Murat Gülen
Murat Bey, Sizin 3 arıtma tesisiniz de aynı işletme içerisinde mi?

@Murat Gülen
Kanal bağlantı izni bulunan arıtma tesisleriniz için başvuru yapmanıza gerek yok; fakat geri dönüşümlü kullandığınız arıtma için başvuru gerekir. Başvuru formunuzu sadece geri dönüşümlü kullandığınız arıtma tesisi bilgilerini baz alarak hazırlayabilirsiniz.

Osb bunyesınde olanlar , kendi içinde atıksularını arıtıp osb'ye verebılır, dırekt kendıleri alıcı ortama deşarj yapmadığından OSB'ye verdiğinden , kimlik belgesini alıcı ortama deşarj yapan osb alır.

@isil aslan
Merhaba,
Başvuru yaptınız mı? Mesela koi verimi verisini takip ediyor muydunuz?
Teşekkürler.

@Çiğdem Selişter
Merhaba Çiğdem Hanım,
Beton santrali için ulaştığınız bir sonuç var mıdır?
Var ise nasıl bir süreç işlettiniz bilgilendirir misiniz?
İyi çalışmalar.

@H. Mustafa Pekçetin
Mustafa Bey, arkadaşlar da size bilgilerini paylaşacaktır mutlaka, ben de küçük notlar aktarmak istedim:
Hazır beton tesislerinde fiziksel bir çökelme işlemi yaptırıyoruz, bu nedenle KOİ veriminden bahsedemeyiz. Bu bölümü boş geçmeniz gerekecektir.
Deşarj yeri, SKKY Sektör tablosu gibi bölümleri de "geri kullanım" yaptığımız için boş geçebilirsiniz.
İyi çalışmalar.

@Melis Kara Hanım,
Teşekkür ederim ilginiz için. İl müdürlüğünden aldığım bilgiye göre kimlik bilgilerini sisteme girerken ek formundaki verileri boş geçmeye izin vermiyor imiş. Bu durumda birşeyler yazılmalı ama ne?
Misalen literatür tarayarak fiziksel çöktürme yapan bir tesisin ortalama verimini yazsak olur mu?
Yani bu yüzden hazır beton tesisi için bu işlemi yapmış canlı örneğe ihtiyacımız var kanımca:)
İyi çalışmalar.

@H. Mustafa Pekçetin benim tesisim beton santreli değil ama bende geri dönüş suyu için kimlik aldım Koi verimi için teknik rapor hazırlatırken giriş ve çıkıştan numune aldırmıştık bu bilgiden yararlanarak Koi verimini bulup yazmıştım il müdürlüğüde kabul ettik kimliğide verdi

@H. Mustafa Pekçetin Bey,
Birçok hazır beton tesisim için bu işlemler ile uğraşıyorum şu aralar. Kimlik belgelerinde bahsettiğim bölümleri "-" şeklinde işlem yaparak sunmuştum ve bu şekilde giriş yapılarak belgelerim düzenlenip bana ulaştı. Çok net okunmuyor ama düzenlenmiş bir belgeyi ekte görebilirsiniz.
Bağlı bulunduğunuz İl Müdürlüğü mutlaka bir değer/bilgi istiyor ise Literatür üzerinden bilgi temin edin derim.

Ekli dosyalar

• AAT KİMLİK BELGESİ.png
    AAT KİMLİK BELGESİ.png
    47.1 KB · Görüntüleme: 111
@Tuğba Yeşil Tuğba Hanım, sizin tesisiniz gibi büyük tesislerimizde zaten periyodik olarak giriş çıkış suları kontrol edildiği için problem yok ama işte kıyıda köşede kalmış ruhsatı dahi olmayan soru sormaya muhatap bulamadığın tesislerde bu bilgiler sıkıntı oluyor. Teşekkürler kolay gelsin.
@Melis Kara Hanım, yukarıda yazdığım gibi bir tesis. Ben görüştüğümde tüm bilgiler dolu olmadan sistem kabul etmiyor dedi hem il müdürlüğü hem bakanlık, sizinkinde görüldüğü üzere demekki sistem izin veriyor. Yalnız siz Proje Onay durumu: var demişsiniz ama maalesef o da yok. Bu yüzden 2004 öncesi tesis falan diyeceğim artık. Teşekkürler örnek için, kolay gelsin.