• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıksu Arıtma Tesisi Proje Onay/Muafiyet Belgesi

Gözde.A.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
Merhabalar,

Tesisimize ait ön arıtma uyguladığımız arıtma tesisimizin Atıksu Arıtma Tesisi Proje Onay/Muafiyet Belgesi firmamızda ya da sistemimizde yok ve şuan bulamıyorum. Bu belgeyi il müdürlüğünden ya da belediyeden bulamıyoruz. Tesisi yapan firma kapanmış onlardan da temin edemiyoruz. Belgeyi nereden bulabilirim ?
Bir de kapasite raporumuzun son geçerlilik tarihi 10.01.2020. Yenilenmesi gereken raporu tesisteki tam zamanlı çevre mühendisi mi yoksa bakım onarım ya da üretim den bir yetkili mi hazırlar ?

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
gozdeeeGözde Hanım Merhaba, arıtma tesisleri için alınan AAT Proje Onay/Muafiyet Belgesini İl Çevre Müdürlüğünden almanız gerekir. Bu belgeye başvuru yaparken dilekçenin bir nüshası olması gerekir. Eğer dilekçe de sayı numarası varsa evrak kayıttan sorgulama yaptırabilirsiniz. Ayrıca kapasite raporunu en az 1 ay önceden muhasebeci tarafından yenileme başvurusu yapması gerekir.

Gözde Hanım Merhaba, kapasite raporu ile ilgili şunu ekleyeyim; siz de başvuru yapabilirsiniz. Başvurular bağlı bulunduğunuz ilin ticaret veya sanayi odasına başvuru yapılması gerekir.

Ön arıtma dediğinize göre sanıyorum çıkış suyunuz deşarja değil kanalizasyona gidiyor. Eğer böyle bi durum sözkonusuysa proje onay dosyası hiç hazırlanmamış olabilir. il müdürlükleri sadece alıcı ortama deşarj için proje onay dosyası ister

evet kanalizasyona gidiyor, kanal muafiyet yazısı var sadece , acaba böyle bir durumda onay yazısı çıkmıyor mu ? Sistemde eski evraklarda Proje onay raporu ile ilgili evraklar var fakat bir proje onay raporu yok il müdürlüğü gerek duymadığı için proje onay yazısı yerine muafiyet vermiş etmiş olabilir mi ?

Hayır , il müdürlüğü dışında belediyelerin su ve kanalizasyon birimleri de kanalizasyona bağlantı için proje onay dosyası isteyebilir. Hatta Buski , İzsu ,iski bu konuda kendi yönetmeliklerini oluşturmuşlardır. Eğer bir belediyenin kanalizasyona bağlanan atıksuyun özellikleri , belediyenin belirlediği limit değerleri aşıyorsa bunun için arıtma da isteyebilir . Bu arıtmanın projelendirilmesini talep edebilir.

Arkadaşlar , Kanalizasyona deşarj ile ilgili AAT proje onayını belediyeler talep edebilir. İster Ön arıtma olsun ister başka sistem olsun . Alıcı ortama deşarj edilmesi gerekiyorsa zaten o zaman çevre ve şehircilik il müdürlüğü devreye giriyor . Hatta yeni 2018/14 AAT proje onay genelgesinde ek-1 ek-2 durumuna bakılmaksızın illerdeki başvurular bakanlığa gitmeden müdürlüklere yapılıyor.

@gozdeee Gözde hanım, hem evsel hem de endüstriyel nitelikli atıksularınız kanalizasyona veriliyorsa kanal bağlantı izin belgesi almanız sizin işinizi çözer. benim anlamadığım nokta şu kanal bağlantısı olupta kanal muafiyet yazısı neden verilmiş onu anlamadım? Benim bir tesisimde evsle nitelikli atıksular kanalizasyona veriliyor ve Belediye'den kanal bağlantı izin belgesi aldım. Endüstriyel nitelikli atıksular ise proseste tekrar kazanılıyor ve bunun için teknik uygunluk raporu hazırlattım. 20.11.2018 tarih ve 2018/14 sayılı Atıksu Arıtma/Derin Deniz Tesisi Proje Onayı Genelgesi kapsamında tesislerin kanal bağlantısı olduğu zaman proje onay/muafiyeti için Su ve Kanalizasyon İdaresi bakmakla yükümlüdür. Ben bu tesis için Su ve Kanalizasyon İdaresinden Bağlantı Kalite Kontrol Ruhsatı Gerekli Değildir yazısı aldım. Kısaca sizin işini kanal bağlantı izin belgesi görür.

Kanalizasyon ise Belediyeden talep etmeniz gerekiyor . İl müdürlüğü kanalizasyon bağlantı ruhsatını veremez çünkü . Eğer bulamazsanız yeni bir proje onay dosyası ile belediyeye başvuramanız gerekecek şayet belediye istemez ise sizin endüstriyel arıtmanız için kanal bağlantı izni dilekçesi ile beraber belediyeden numune alması için talepte bulunabilirsiniz .