• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Atıksu arıtma tesisi renk hakkında!

Ali Kapdi

CMNet Üyesi
Kayıt
31 Mart 2011
Mesajlar
74
Beğeniler
35
Şehir
Denizli
#1
Merhabalar;
Konunun asıl yeri burası olmayabilir ama durum acil olduğu için mecbur kaldım. Şimdiden affınıza sığınıyorum.
Spektrofotometre cihazı rengi 1/M biriminde okuyor. Bunu standart birim olan Pt-Co 'a çevirmek istiyorum. Ne yapmalıyım?
Deşarj suyumun rengi; 14.8 1/M çıktı.
Şimdiden teşekkürler.
 
Kayıt
15 Mart 2010
Mesajlar
34
Beğeniler
36
Şehir
Tekirdağ
#2
Merhabalar, Hangi metodu kullanıyorsunuz, analizi neye göre yapıyorsunuz o önemli ama şunu söyleyebilirim ki renge Pt-Co biriminde bakmak istiyorsanız görsel metotla bakmanız gerekmektedir, spektrofotometrede baktığınız renk 'mes' birimi ile ifade edilir ve tek okuma ile ve tek dalgaboyu değil birkaç dalgaboyunda analiz etmelisiniz ve hesaplamalarını yapmalısınız.
 

Ali Kapdi

CMNet Üyesi
Kayıt
31 Mart 2011
Mesajlar
74
Beğeniler
35
Şehir
Denizli
#4
Kullandığım spektrofotometre cihazı Pt-Co biriminde ölçüm yapma donanımına sahip değil.Cihaz merck sq 118 Metot 139 ; 50'lik küvetlere kör(destile su) ve örnek koyarak yapıyoruz.