Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atıksu arıtma tesisi revize

Konu, 'ARŞİV' kısmında folge tarafından paylaşıldı.

 1. folge

  folge CMNet Üyesi

  Yeni kurulacak bir boyahanede atıksu arıtma tesisi yapılması planlanıyor. Fakat bulundukları yerde daha önceden yapılıp bırakılmış bir tesis mevcutmuş ve bunu değerlendirmek istiyorlar. Literatüre dayandırarak uygun olup olmadığının tespiti gerekiyor.
  Boyahanenin Atıksu debisi: 900 m3/gün (Evsel+endüstriyel)
  SKKY Tablo: 10.3 dahilinde.
  BOİ değeri: 360 mg/lt
  KOİ değeri: 824 mg/lt
  Mevcut olan betonarme havuz boyutları ise:

  --Uzun Havalandırma Havuzu : 1 adet, 36*9*4,2 m, su derinliği 3,6 m – (uygunluğu sağlanamazsa betonarme havuz revize edilecek)

  --Biyolojik Çöktürme Havuzu: 1 adet, derinlik: 3,5 m, havuz çapı: Q 15 m, dairesel betonarme - (uygunluğu sağlanamazsa betonarme havuz revize edilecek)


  Ben uzun havalandırma havuzunun bu verilere göre çok büyük olacağının kanaatindeyim. Literatüre dayandıramadım. Sizinde fikrinizi almak isterim.
  Şimdiden teşekkürler..
   
 2. Noyan Temuçin

  Noyan Temuçin CMNet Üyesi

  Hidrolik bekleme sürelerinide vermen lazım sadece hacimle olacak iş değil
  Mlss
  Mlvss bu değerleri kaç olarak seçtin
  Toplam azot vb..
  nitrifikasyon
  denitrifikasyon
  geri devir
  fazla çamur

  Bunların hesaplarını yaptınmı?
   
 3. Yalçın A.

  Yalçın A. CMNet Üyesi

  Havalandırmada hidrolik bekleme 31 saat. (Havalandırma ekipmanı varsa ve yeterliyse ne ala!)
  Çöktürmede 16 saat.
  Bu sonuncu astronomik bir sayı. Çöktürme havuzunda denitrifikasyon bile görmeye yeter, septikleşme hayli hayli olur. Haftada bir tank temizlemeniz gerekir.
  Havalandırma havuzunun büyük olmasının bir mahzuru yok, sorun çöktürmede. Eğer çöktürmede bir iç duvar ve biraz taban dolgusu düşünülürse, hacim daraltılırsa değerler biraz normalleşir. Belki mevcut sıyırıcılar (eğer varsalar) tadilatla kısaltılabilir.
  Havalandırmanın dışında kalan alan ise (bu noktada biraz doğaçlamadan zarar gelmez) eğer br çamur çürütme yapısı yoksa bunun yerine kullanılabilir. Basit bir dip karıştırıcı, hatta çıkışsız bir dalgıç pompa bile iş görür (dip karıştırıcı tercih sebebi tabii).

  Çöktürmenin fotoğrafı var mı elinizde?
  İyi çalışmalar dilerim.
   
 4. folge

  folge CMNet Üyesi

  evet tabiki yaptım. hatta min ve max tüm değerleri kullandım ve sonuçta en fazla 780m3 lük bir hacime ulaşabildim. bu yüzden havalandırma havuzunu da revize edip küçülttürmeyi düşünüyorum.

  Yalçın bey,
  Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için, çok yararı oldu, hepsini değerlendiricem, sağolun tekrar :)

  havalandırma havuzunda sorun yok demişssiniz evet aslında hidrolik bekleme süresine uygunluk gösteriyor ama ben aat dosya raporunu hazırlarken kullanıcağım kabuller ile bu mevcut olan havaalandıma havuzunun hacmini elde edemiyorum. sorunum bu aslında.
   
 5. Yalçın A.

  Yalçın A. CMNet Üyesi

  Bence kitabına uydurmaya çalışmayın. Hiç gerek yok. Mühendis sizsiniz, nosyon sizde. Aşırı büyük boyutlandırılmış bir havalandırma havuzunun pratikte bazı dezavantajları olabilir ama neticede bütün proses havalandırma üzerine. Havalandırma ayağı sağlamsa tasarım devrilmeyecektir. Eğer illa bir hacim meselesi varsa, dökersiniz bir beton duvar araya (temel yapı müh. kurallarını gözeterek tabii), anoksik, anaerobik ya da adını tamamen sizin belirleyeceğiniz ayrı bir tank haline getirir kendi prosesiniz olarak tescillersiniz. Kimse de bir şey diyemez. Yeter ki yapıda-ekipmanda emniyetli tarafta kalın.
  Kısıtlı tecrübemle ve kısa denebilecek arıtma işleri kariyerimde gördüğüm tesisler tasarımında değil, işletmesi sonrası yapılan bazı revizyonlar sonrasında tam verimine ulaştı. Bu kural mimaride de böyledir mühendislikte de.
  Bu işte yaşayabileceğiniz tüm sıkıntıları lütfen yazmaktan çekinmeyin. Elimden geldiğince yardım etmek isterim. Özel mesajla da ulaşabilrsiniz icap ederse. Kolay gelsin.
   
 6. folge

  folge CMNet Üyesi

  kesinlikle katılıyorum dediğinize, kitaba uydururken saçmalıyoruz çünkü. Ama bakanlığın dosyayı onaylaması için bu değerleri baz almak gerekiyor. Literatüre dayandırmamız isteniyor. Yoksa dosyalarımız teker teker geri dönüyor.
  Yalçın bey çok teşk ederim yardımlarınız için, zorlandığım zamanlarda yazmaya çalışıyorum sizlerden de bilgi almaya çalışıyorum,sağolun :)
   
 7. TecnoB

  TecnoB CMNet Üyesi

  Yazıları okudum profosyonel destek isterseniz tüm aşmalarında yardımcı olabiliriz verdiğiniz bilgilerle net cevaplar verilmesi imkansız...
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.