• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıksu arıtma tesisi tasarımı

Saygı Keser

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar herkese iyi çalışmalar diliyorum. Yalnızca debisi belli olan bir atıksu (yüksek oranda kirli) için arıtma proje örneğine ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim...

Sayın Saygikeser,
Atıksu arıtma sistemlerinin genel yapısını belirleyen en önemli parametre suyun karakteristiğidir. Biraz daha ayrıntı verebilirsen iyi olur. Örneğin içinde ağır metal olan atıksuların arıtımı için kimsayal yollar denenmelidir. Suyun içinde ağır metal yoksa, biyolojik sistemler daha uygun olur. Fakat özellikle atıksular için genel bir arıtma planından bahsetmek mümkün değildir.

Doktora gittiğimizde nasıl ki tahlil, röntgen vs. gibi raporlar isteniyor, suyun tahlili olmalı ki ona göre reçete yazılabilsin ' den yola çıkarak;
Arıtma tesisleri kirlilik yüklerine göre projelendiriliyor debi sadece bu yükün belirlenmesinde bir çarpanı oluşturmakta diğer çarpan boş. Daha açıklayıcı olabilirseniz, daha fazla yardım almanz mümkün olacaktır.

suyun ne kadar arıtılacağıda önemli bir parametredir, tesis OSB içerisinde ise başka kanalizasyon deşarjı yapacaksa başka yöntem düşünülebilir

Örnek proje isteğinizin projelendirme yapmak üzere istediğinizi varsayarak;
Affınıza sığınarak sormak istiyorum..'Yüksek oranda kirli atıksu' ne demektir.! Kime neye göre kirliliği yüksek.. (Hangi sektöre,hangi standartlara göre) Ayrıca evsel atıksu mu endüstriyel mi? Endüstriyel atıksu ise zat-ı şahaneleri hangi sektöre girmektedir ?Suyumuzun kirlilik parametreleri ve değerleri nelerdir? Hangi standartlara getirilmek üzere projelendirilecektir.? Bu bilgiler olmadan (ki bunlar bile yeterli değil) arıtma tesisi projelendirilemez. Biraz daha teknik konuşmakta fayda var...