Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atıksu arıtma tesisi yaptırma yükümlülüğü

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Yasemin Aslantürk Çebi tarafından paylaşıldı.

 1. Hasteneler tıbbi sıvı atıkları haricinde evsel nitelikli atıksuları için arıtma yapmak zorunda mıdır.?
   
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Eğer alıcı ortama deşarj varsa arıtma yaptırmalısınız veya fosseptikte biriktirmeli ve sonrasında bir atıksu arıtma tesisine göndermelisiniz.
  Kanalizasyona deşarj söz konusuysa evsel nitelikli atıksu bulunduğundan sorun yok. Bu konuyla ilgili İstanbul için konuşuyorum, İSKİ GSMR görüşü vermiyor. (hastaneler sanayi tesisi gibi değerlendirilmiyor,kapsam dışında tutuluyor)
   
 3. halimusta88

  halimusta88 CMNet Üyesi

  Belediye kanalına bağlı olduğunda hiç bir şekilde arıtma yapılmasına gerek yok mu diorsunuz yani bu yorumdan öyle anlıyorum ben.
   
 4. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Bazı bölgelerde büyük hastaneler arıtma yapıyor bunun nedeni alıcı ortamın olması (dere vs) .
  Eğer ki kanal varsa ve deşarj parametrelerini sağlıyorsanız ( evsel olduğunu kabul ediyoruz) gerek yoktur.
   
 5. Akın Paker

  Akın Paker CMNet Üyesi

  Atık su tesisleri için flokulant satışı yapabilirim.Firmamız Almanyadan ithal ediyor.
   
 6. Teşekkürler
   
 7. Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkürler ama.....
  kısaca bana
  Evsel Nitelikli Atıksular İçin Deşarj Standartları

  Madde 32 - (Değişik:RG-13/2/2008-26786)

  Evsel nitelikli atıksu kaynaklarından doğrudan ve/veya kentsel arıtma tesislerinden arıtılmış olarak çıkan suların alıcı ortama deşarjında istenen standart değerler bu Yönetmeliğin ekinde yer alan Tablo 21’de verilmiştir.

  Evsel nitelikli atıksular kirlilik yüklerine göre aşağıdaki şekilde sınıflandırılır.

  a) Kirlilik yükü ham BOİ5 olarak 5-120 kg/gün arasında (Eşdeğer nüfus 84 - 2000 arasında).

  b) Kirlilik yükü ham BOİ5 olarak 120-600 kg/gün (Eşdeğer nüfus 2000 -10 000 arasında).

  c) Kirlilik yükü ham BOİ5 olarak 600-6000 kg/gün (Eşdeğer nüfus 10 000-100 000 arasında).

  d) Kirlilik yükü ham BOİ5 olarak 6000 kg/gün’den büyük (Eşdeğer nüfus 100 000 veya daha fazla).

  Nüfusu 2000’den az olan yerleşim yerlerinin; otel, motel, tatil köyü, tatil sitesi, yazlık siteler ve sanayi tesislerinin evsel atıksuları hariç, evsel nitelikli atıksuları için, yerleşim yerinin çevresel ve sosyoekonomik özellikleri dikkate alınarak çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek ve bu Yönetmeliğin ilgili hükümlerini karşılayacak şekilde İl Çevre ve Orman Müdürlüğünce uygun görülecek arıtma ve/veya bertaraf yöntemleri uygulanır.

  Nüfusu 84 kişinin altında olan otel, motel, tatil köyü, tatil sitesi ve yazlık siteler ve sanayi tesislerinin evsel atık suları 19/3/1971 tarihli ve 13783 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Lağım Mecrası İnşaası Mümkün Olmayan Yerlerde Yapılacak Çukurlara Ait Yönetmelik hükümlerine göre yapılacak olan sızdırmaz nitelikteki fosseptikte toplanır ve vidanjör vasıtası ile atıksu altyapı tesislerine verilir.

  Evsel Atık sularını sızdırmaz nitelikteki fosseptikte toplayan ve vidanjör vasıtası ile atıksu altyapı tesislerine veren atıksu kaynakları, Atıksu Yönetimleriyle yaptıkları protokolü ve vidanjörle atıksu bertarafı sonucunda aldıkları belgeleri beş yıl süreyle saklamak ve denetimler sırasında görevlilere beyan etmek zorundadırlar..
  bu maddeyi yorumlayabilirmisiniz.
   
 8. Canan Mete

  Canan Mete CMNet Üyesi

  yasmur hanım, tesisinizin nereye deşarj ettiğini söylerseniz daha kolay bir yorum yapılabilir. yada tesis İSKİ sınırları içindemidir?
   
 9. Trabzon Büyük Şehir Belediyesi sınırları içerisinde belediye kanalına deşarj
   
 10. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Şöyle yorumlayalım; atıksu nereye deşarj ediliyor?
  Tesis kaç kişilik?
  84 kişi aşağısında olan işletmeler fosseptik yapabilir ve deşarj izni alma zorunluluğundan kurtulabilirsiniz.
   
 11. Canan Mete

  Canan Mete CMNet Üyesi

  Trabzon Belediyesinin kanalizasyonları Atıksu arıtma tesisi ile sonuçlanıyor ise Kanala deşarj yönetmeliği mevcuttur ve ona tabisiniz.

  Eğer arıtma tesisi yok ise, sizin nüfus sayınız yada onu hesaplayamıyorsanız debi üzerinden kirlilik yükünüzü bulabilirsiniz. Ona göre tesis ihtiyacınızı yukarıdaki yönetmelikten bakarsınız.

  Ayrıca bu konuda çevre il müdürlüğünün size görüş yazısı yazması gerektiğini hatırlıyorum. Hangi tabloya ne şartlarda tabi olduğunuza dair.
   
 12. Retaw verdiğin bilgiler için teşekkürler Trabzon Büyükşehir Belediyesi kanalizasyonları derin deniz deşarj ile sonuçlanıyor.
  Evet arıtma tesisi yok ve hastaneye gelen giden sürekli değişiyor, 84 kişinin üzerindedir ama kesinlikle "arıtma yaptıracak mı?"
  İl müdürlüğü belediye kanalı olduğu için atıksuya yorum yapmıyor.Ama daha önce sular tablo 25 göre analiz edilmiş.
   
 13. Analiz sonuçları alıcı ortam standartlarını sağlıyor, kafama takılan "Nüfusu 84 kişinin altında olan otel, motel, tatil köyü, tatil sitesi ve yazlık siteler ve sanayi tesislerinin evsel atık suları 19/3/1971 tarihli ve 13783 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Lağım Mecrası İnşaası Mümkün Olmayan Yerlerde Yapılacak Çukurlara Ait Yönetmelik hükümlerine göre yapılacak olan sızdırmaz nitelikteki fosseptikte toplanır ve vidanjör vasıtası ile atıksu altyapı tesislerine verilir." göre 84 kişinin üzerinde olsan ve alıcı ortam standartlarını sağlayan hastane arıtma yaptıracak mı sırf kişi sayısına göre.
   
 14. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  Aksi birşey ifade edilmiyor yönetmelikte yani 84 kişi üzeri herhangi bir zorunluluk yok sadece 84 kişinin altındaki nüfuslarda foseptikleri zorunlu tutmuş ben böyle anladım zaten hastanede 84 kişiden bahsedemezsiniz gün içerisinde bu sayı hastalarla beraber bir hayli fazla olacaktır. belediye ile protokol yapılırsa bu konuda problem yaşanacağını sanmıyorum. emin olmak adına konuyla ilgili il müdürlüğünden yazılı görüş isteyin mutlaka.
   
 15. Canan Mete

  Canan Mete CMNet Üyesi

  yasmur hanım, eğer zaten arıtma standartlarını sağlıyor iseniz, ayrıca arıtma yaptırmanız şart değil, önemli olan verdiğiniz suyun kriterleri karşılaması. Eğer hiçbir arıtma yapmadan şartları sağlaya biliyorsanız yönetmeliklere uyuyorsunuz zaten.
   
 16. il müdürlğü belediye ile halledin diyor:(
   
 17. bencede öyle ama bazı kişiler olaya böyle bakmıyorlar malesf bu gün sağlar yarın sağlamaz yapacaksınız diyorlar.
   
 18. Canan Mete

  Canan Mete CMNet Üyesi

  Hastanenin atıksuyu malesef debi ve kirlilik açısından kirlilik gösterecektir. Atıksu miktarını hastane yatak sayısı ve poliklinik hasta kabul sayısı üzerinden düşünebilirsiniz. Hastanelerde bu miktarlar üzerinden atıksu hesabı yapılabiliyor.
  Ancak kirlilik değerleri değişken olabilir onu bilemezsiniz.
  Şöyle bir yol deneyin. Çevre il müdürlüğünden görüş yazısı isteyin. En azından hangi tabloya bağlı olduğunuzu yazmak zorunda.
  Eğer değerleri sağlamanıza rağmen hala bir tesis isteniyorsa yanlızca dengeleme havuzu yaparak yüksek kirlilik değerlerinde bile, paçallama olacağından deşarjı sağlarsınız.
   
  Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
 19. Okan Öztürk

  Okan Öztürk CMNet Üyesi

  Kanal bağlantı belgesi falan verilemiyor mu size ???
   
 20. :agla::agla::agla: malesef vermiyorlar.
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.