Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atıksu arıtma tesisinde çinko giderim problemi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Mehmet Açıkalın tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmet Açıkalın

  Mehmet Açıkalın CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Merhaba;

  Sodyum hidroksit ile çinko giderimi yapmaya çalıştığımız kimyasal bir proseste çinkoyu çöktüremiyoruz. Giriş çinko değeri 300 mg/l civarlarında ve çıkış değerlerinde neredeyse hiç giderim yapılmadığını görüyoruz. Suda amonyak ta bulunuyor. Sizce giderim yapamamızın sebebi nedir ? Fikri olan paylaşırsa sevinirim.
   
 2. Pınar Esin

  Pınar Esin CMNet Üyesi

  kaç ph ta çalışıyorsunuz?
   
 3. Mehmet Açıkalın

  Mehmet Açıkalın CMNet Üyesi

 4. Alpaslan Yenici

  Alpaslan Yenici CMNet Üyesi

  Kimyasal Arıtma prosesi uygulamanız lazım sadece kostik dozlayacak çinko giderimi yapamazsınız..!!
   
 5. serdaralkan

  serdaralkan CMNet Üyesi

  Kimyasalı aldığınız firmadan jartest talep edin yapmıyorlarsa başka firma araştırın. En uygun koşulda çöktürmeyi uzmanlar tarafından tespit etmiş olursunuz.
   
 6. Alpaslan Yenici

  Alpaslan Yenici CMNet Üyesi

  Serdar Bey kimyasal satan firmalar ne zamandan beri jar testi yapar oldu?? Ya da arıtma konusunda ne zaman bizden daha yetgin oldular?? Arkadaş çinko gideriminden bahsediyor formülünü bilmediği özel bir kimyasala ihtiyacı yok, yanlış yönlendirmeyelim lütfen, Arıtma söz konusu ise konunun uzmanı Çevre Mühendisleridir. Kimyasal satan firmalar değil..
   
 7. serdaralkan

  serdaralkan CMNet Üyesi

  Kimyasal satan firmalarda daha etkin hizmet vermek adına jar test yapabiliyor böyle firma ile karşılaşmamış olabilirsiniz. Ve unutmayın bu kimyasalları satan kimyacılar ve çevre müh. ortak çalışabiliyor. Adamların amaçları artık sadece kimyasalı rastgele satmak değil amacına uygun olarak kullanımını da etkinleştirme yöntemleri geliştirmektedir.

  Ben gidin dükkandan ilk okul mezunundan kimyasalı alıp jar test yapın demedim. jar test için uygun ekipmanlar olmayabilir diye tavsiye ettim. amaç jartesti başkasına yaptırmak değil ama her firmada jar test için gerekli ekipmanlar da olmayada biliyor. Neyse sizin tavsiyenize uysunlar
   
 8. Mehmet Açıkalın

  Mehmet Açıkalın CMNet Üyesi

  Alpaslan bey sadece kostik kullanmıyoruz çinkonun çökmesi için kireç, FeCl3 ve poli nin yanı sıra sonyum hidroksit uyguluyoruz. Yorumlarınız için size ve Serdar beye teşekkür ederim.
   
 9. Alpaslan Yenici

  Alpaslan Yenici CMNet Üyesi

  Mehmet Bey pH 9,5 civarında çalıştığınızı yazmışsınız, pH değerini 10 ila 11 arasında tutarak deneyin ve bence atlanmaması gereken önemli bir konu da pH probunuzuda mutlaka kalibre edin.. pH probu sağlıklı ölçüm yapmıyor olabilir..
   
  serdaralkan bunu beğendi.
 10. Muharrem Kılıç

  Muharrem Kılıç CMNet Üyesi

  Alparslan beye katılıyorum. Yüksek pH da çalışma yapman lazım.
   
 11. kalewra

  kalewra CMNet Üyesi

  polinin en aktif çalıştığı ph aralığı 10.5-11.5 aralığıdır tavsiyem ph=11 de olduğu zamanda polielektrolit kullan