Atıksu arıtma tesisleri için deşarj izni

Aslı Boyacı

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
22 Ekim 2010
Mesajlar
50
Beğeniler
5
#1
paket arıtma tesisleri tasarımı yapıldıktan sonra deşarj izni almak için danışman firmayla anlaşmak mı gerekir yoksa arıtma tesisini yapan firma deşarj iznini alabilir mi?
deşarj iznini almak için, çevre izin ve lisanları yönetmeliği kapsamına giren yada girmeyen tesisler için ,ne yapılması gerektiği hakkında bilgisi olan var mı?(danışman firma olmak gerekir mi?)
 

ibrahim87

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
18 Mart 2011
Mesajlar
11
Beğeniler
1
Şehir
Kütahya
#2
Eğer bir firmaının deşarjı olup deşarj izni alma gibi bir durum ile karşı karşıya ise o firma yönetmelikte Ek-2 kapsamında diğer kısmında muhakkak bir maddeye giriyordur.( 10. maddedeki S.K.K.y tabi tesisler kapsamına giriyordur muhtemelen ) diğer sorunuza gelince yönetmeliğe tabi ise ister arıtma sistemini kuran danışmanlık firması ile anlaşır isterse sizinle anlaşır ama muhakkak birisi ile anlaşmak sözleşme imzalamak zorunda.
 

Melike İlbilgi

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
26 Temmuz 2010
Mesajlar
166
Beğeniler
170
Şehir
ANKARA
#3
Aslı Hanım (Aslıcım) :) , arıtma tesisini projelendiren firmanın danışmanlık yapabilme yetkisi var ise, projesini yaptığı tesisin deşarj izni alabilmesi için başvurabilir. Eğer yok ise başka bir danışmanlık firmasıyla anlaşmak zorundadır.
 

Aslı Boyacı

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
22 Ekim 2010
Mesajlar
50
Beğeniler
5
#4
teşekkürler,teşekkürler melikecim;)
 

Seçkin Veral

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
14 Şubat 2011
Mesajlar
34
Beğeniler
9
Şehir
Kocaeli
#5
Paket veya herhangi bir arıtmanın deşarj izni zorunluluğu vardır. Genelge 2005/5' e göre proje onay dosyası hazırlanır. Deşarj izni için gerekli olan proje onay dosyasının hazırlanması gerekmektedir. Proje onay dosyası için de; oda kaydı olmak şartı ile çevre mühendisi, inşaat mühendisi, elektrik mühendisi ve makine mühendisine ihtiyaç vardır. Ayrıca firmanın büro tescil belgesine de ihtiyacı vardır. Genelde sistemi kuran firmalar proje onay dosyasını hazırlarlar. Ancak saydığım gereklilikler eksik ise dışarıdan destek alabilirsiniz. Hazırlanan dosya ilgili idareye gönderilir ve idare onaylar.
Saygılarımla
 

Ahsen Çadıroğlu

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
13 Ocak 2011
Mesajlar
19
Beğeniler
4
Şehir
-
#6
Atıksu arıtma tesisi deşarj noktası alıcı ortam olarak dere(kuru dere) gözükmekte. İl Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmede ilerde arıtma tesisinin deşarj noktasından kaynaklanacak koku problemlerinin olabileceği için hattı 900 metre uzatıp Kızılırmak'ın bir koluna bağlanmamızı istiyorlar. İlerde şikayetlere neden olabileceğini düşünüyorlar. Hattı 900 metre uzatmak ise ekstra maliyet oluyor belediye'ye. Yasal olarak alıcı ortama deşarj etmemize rağmen her hangi bir cezai işlem uygulanabilir mi? Başka bir önerisi olan var mı?
 

Turan Elieyioğlu

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
11 Ocak 2013
Mesajlar
94
Beğeniler
14
Şehir
ZONGULDAK
#7
Arkadaşlar Merhabalar,

Mobilya boya fabrikasında boyahane ünitesinde, atık boya havuzları bulunmakta ve bu havuzlarda çöktürülmektedir. Burada kullanılan su tekrardan sisteme geri beslenip tekrar kullanılmaktadır(Kapalı Çevrim olarak)

Atık su deşarjı söz konusu değildir ve bu konu ile ilgili rapor hazırlattırmam gerekiyor. Bu sudan deşarj olmadığı halde analiz yapılması isteniyor. Acaba SKKY nin hangi tablosuna göre analiz yapılması gerekiyor...


Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımın acilen yardımlarını bekliyorum...

İyi çalışmalar...
 

Yukarı