• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıksu arıtma tesislerinde çalışan teknik personele ilişkin tebliğ

hocam doğru diyosun da dip tarama eğitimi yapıldı sınav olduk ne kadar eleyici bi sınavdı ki. telefona indirdiğim iki mevzuat metni ile yattığım yerden geçer puan aldım

kardeşim niye haber vermiyorsun biz kaçırdık onu :D

Sınav zaten basit olacak arıtma tesisi sınavı eğitimde gösterdiği şeylerden olacak yani çevre mühendisi olmayan birini 2 saatlik eğitim ile AAT sorumlusu işleten personel ilan edecekler.

ve neden eğitim veriliyor eğitim verilmesin sınav olacak desinler zaten hali hazırda tesis işletenler veyahut bilgisi olanlar rahat geçer. Bilgisi veya tecrübesi olmayan elenir.

@KubilayDuman demem o ki yine eğitimler belgeler vs. alınacak harçlar ödenecek hepsi faso fiso. İşi yine bilen yapacak. Keşke şu eğitimleri önce personellerine yapsalar da denetimler layığıyla olsa. Bizim meslek denetime bağlı müdürlükler gelişmeden iş hakkına ulaşamayacak.

@chucker Ama bu faso fiso ile alınan belgeler yarın iş ilanlarında karşımıza çıkacak ve belgesi olmayan iş ilanlarına başvuramayacak

çünkü D den C ye C den B ye kaç yıl çalışırsan çalış geçiş yok

Haftaya beyin yakan bir soru ile başlayalım;

Şimdi değerli arkadaşlar ilgili tebliğ kapsamına giren arıtmalar alıcı ortama deşarj eden artımalar. Bunda hem fikiriz.

Yani tebliğ kapsamındaki alıcı ortama deşarj eden arıtmaları A-B-C sertifikalarına sahip 5-3-1 yıllık tecrübeli personeller işletecekler.

Peki eğer personel 5 yıl kanala deşarj eden bir arıtma çalışmış olsa tecrübe olarak bunu saydırıp A alabiliyor mu ?

Arıtma kapsam dışında kalıyor A sertifikalı bir personelin işletmesine gerek yok ama tecrübe kısmı için yeterli olur mu ?

Yoksa tebliğde tecrübe diye sayılacak şey için alıcı ortama deşarj eden arıtma işletme tecrübesi mi ?

Bir firmada çevre mühendisi olarak çalışıyor olmakla arıtma tesisinde sorumlu olmak aynı olarak mı değerlendiriliyor ? Arıtma tesisinde çalıştığını gösteren kanıt döküman olarak ne gösterilebilir ? Bu tesis sorumlusu belgesi daha önce de var mıydı ? Her ne kadar şu anda başvuru sisteminde ilgili alan açık olmasa da şimdiden nasıl hazırlıklı olabiliriz ? Geri dönüşleriniz için şimdiden teşekkürler

@KubilayDuman Valla hocam ne desem yalan olur :D Bilmiyorum çünkü, Bakanlık da sorduğumuz sorulara cevap vermiyor.

Cem YılmazBenim 2 sanayi tesisim var arıtması olan, biri geri dönüşümlü olarak proses suyunu tekrar üretimde kullanıyor, evsel atıksu da belediyenin kanalizasyonuna gidiyor. Sık sorulan sorulara baktığımda muaf olarak gözüküyor.
Diğer sanayi firması da organize sanayi bölgesinde, boyahanesine ait kimyasal arıtması var ön arıtma yapıp osb nin kanalına deşarj ediyor. Bu noktada bu tesiste muaf mı oluyor? Bu eğitimi OSB bünyesindeki personel alması gerekiyor değil mi?

Önceki cevapları görüntüle…
Bir duyum aldım ama doğruluğundan emin değilim belki bu konuda görüş alan arkadaşlar vardır. Bir firmada çevre görevlisi olarak çalışan bir mühendis bu belgeyi de işletemeyecek ve 2.çevre mühendisi istihdamı gerekecek şeklinde.