Atıksu arıtma tesislerinde çalışan teknik personele ilişkin tebliğ

burhaneddin

Daimi üye
Firma
Atıksan geri dönüşüm-- Bilçev Proje--Doğaçev Çevre Danışmanlık
Senelerdir Danışmanlık sektöründe çalışmış benim gibi danışmanlar eğitim alarak D sınıfı tesislerde sorumlu olabilecek mi? Çünkü benim hayalimdi açıkçası ama bir türlü böyle bir imkan olamamıştı. Şimdi olur mu ki?

KubilayDuman

Daimi üye
Firma
Della Plastik San. Tic. Ltd. Şti.
D sınıfı arıtma tesisi bulmak bence o kadar kolay olmayacak

burhaneddin

Daimi üye
Firma
Sanki küçük endüstriyel tesislerin aritmalari d sınıfı arıtmaya dahil olur diye düşünüyorum ama bilemiyorum.

Firma
Kozaçed Çevre Danışmanlık Ltd. Şti.
f) D sınıfı tesis: Kentsel atıksular için doğal arıtma sistemlerini ve tasarım nüfusu 2000 kişinin altında olan atıksu arıtma tesislerini, münferit sanayi tesisleri için sadece fiziksel arıtma yapan atıksu arıtma tesislerini,

Burada kentsel atıksular için doğal arıtma sistemleri kısmında 2000 kişi altında bulmak zor ama münferit sanayi tesisleri içim sadece fiziksel arıtma yapan atıksu arıtma tesisleri neleri kapsayacak mesela

burhaneddin

Daimi üye
Firma
Eğitim açılınca alırım eğitimimi 🤗 sonuçta bir şans olduğu kesin. Dediğim gibi çok istediğim birşey bakalım hayırlısı tabi ki 😉

@Canpolat Göreceğiz özellikle benim bulunduğum şehir çevresinde çok fazla tekstil icin kumaş boyama İşletmeleri var, bunların atıksuyu aritmada aritilip deşarj ediliyor. Fiziksel artima

KubilayDuman

Daimi üye
Firma
Eğitimi alacaklara beni de yazın :D Birde şahsi olarak bakılabilir mi yoksa danışmanlıkta gibi şirket personel sayısı vb. şartlar olur mu bilemiyorum

H.Yet

Daimi üye
Firma
Ege
Açılacak eğitimin ücreti ve verimliliği konusunda kafamda soru işareti var. Eğitim adı altında gelip bir iki yönetmelik okunup giderse hala rantçı politika işletilmeye devam ediliyor demektir. Ha, yok bu çalışmalar aslında işin ehli personelce yapılması gereken işleri kapsıyor, amaç da sadece çevreyi korumak vs. ise tekniği bol ve anlaşılır bir eğitim açılmasını umut ediyorum.

GKSN

Daimi üye
Firma
GÜN-LAB
ÇMO Genel Başkanı şuan canlı yayında arkadaşlar. Konu ile ilgili açıklama yapıyor.
Adsız.png

burhaneddin

Daimi üye
Firma
Bu d sınıfı tesis sorumlusu 30 aat ye çalışabilir diyor aynı zamanda c tesis sorumlusu 5 tesiste çalışabilir diyor. Şimdi burada bu iş Danışmanlık işine dönmez inşallah.

mudoly

Aktif üye
Firma
kamu
teknik sorumlu nedir /ayak bağımı?/çevre mühendisi tesis sorumlusu olarak her işi yapacaksa bu arkadaş ne iş yapacak ?İşin ilginci hiçbir görev ve yetki de tanımlanmamış..

Demet Akman

Daimi üye
Firma
ESAS ÇEVRE DANIŞMANLIK-ÇORLU
Arkadaşlar
Bence önemli bir madde daha var (özellikle danışmanlar için);
MADDE 10 f de "çevre izni süreci çevre görevlisi ile birlikte takip edilir "diyor .Yani A,B olarak tesiste tam zamanlı çalışan bile çevre mühendisi olsan bile , çevre görevlisi işlemlerini yapamıyorsun. Farklı bir çevre görevlisi ile işleri yürütmen gerekiyor, ister danışman ol, ister çevre yönetimde görevli çevre görevlisi ol A,B başka çevre izni süreci başka kişilerde olması gerekecek.

Alibey

Daimi üye
Firma
Alibey
Şimdi benim anlamadığım mevcut tesiste çalışan çevre mühendisleri 5 yıllık tecrübesi yok arıtma tesisinde fakat tesis a gurubu nasıl olacak anlayamadım?

Firma
-
benim anladığım kadarıyla. 3 yıl içerisinde tamamlanması gerekiyormuş bu taleplerin. 6. bölüm Geçici Madde 1 de mevcut AAT lerinde bu tebliğ yayınlandığı tarihten itibaren 3 yıl içerisinde asgari sayı ve nitelikte ki personeli çalıştırmakla yükümlü diyor.

hersanlioglu

Daimi üye
Firma
Kağıt-Karton Sektörü
KONU HAKKINDA BİLGİSİ OLAN VAR MIDIR?

OSB'de yer alıp atık su deşarjını OSB Ortak Arıtması'na yapan fakat bunun için kendi bünyesindeki arıtma tesisini de çalıştırmaya devam eden bir tesis, bu tebliğden muaf mıdır?

Hazel A.

Daimi üye
Firma
çiftay inşaat taahhüt ve ticaret a.ş
Konu hakkında net bir bilgim olmamakla beraber sadece görüşüm sizin kendi bünyenizde arıtma tesisinizin bulunması ve sizin çalıştırıyor olmanızdan dolayı muaf olunacağını düşünmüyorum.

Murat Çelebi

Konya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
Kombassan Kağıt A.Ş
Muaf olmaması lazım hali hazırda çalışan bir tesis var ama bunu sorup size dönüş yapacağım

Hali hazırda çalışan için Yıl şartı mevcut, proses diyor sanayi sanayi sektörü olarak düşünün hangi alanda çalışıyorsanız örnek veriyorum metal dolayısı ile 50 -1000 scalasına girer tesisiniz

Alibey

Daimi üye
Firma
Alibey
Şimdi bu tebliğde bir hak gaspı söz konusu mevcut personel korunmalıydı tesis sorumlusu 5 yılı 3 yıl içinde dolduramaz ise işsiz kalması söz konusu sonuçta insanlar işe girerken a gurup b gurup söz konusu değildi bu hata düzeltilmeli ayrıca 5 yıl yeni mezun birisi nasıl tecrübe kazanacak orasıda ayrı bir muallak. Tesis teknik personeli olarak calışarak tecrube kazanacagı söyleniyor yani yine ezilen çevre mühendisi herkese yine yol açılmış.

merved2501

Aktif üye
Firma
Zorlu Holding
Bakanlığa eğitim tarihlerini ve planını sordum. Henüz belli olmadığı cevabını aldım. Bir şey soracağım, 2014 yılında
11-16 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul’da “Atıksu Arıtma Tesisi İşletmesinde Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Yolları Eğitimi” ile “Düzenli Depolama Tesisleri Saha Yönetimi ve İşletme Eğitimi” düzenlenmişti. Ben katıldım fakat düzenli depolama tesisleri saha yönetimi belgem mevcut. Atıksular için aynı yerde ayrı eğitim mi olmuştu yoksa 2 sertifikayı da vermişlermiydi hatırlayamadım? Katılan var mı 2014 yılında bu eğitimlere?

Env Eng

Daimi üye
Firma
Atıksu Arıtma Tesisi
Arkadaşlar hemen hemen çoğu kişi hemen itiraz etmiş ama;

Bu konu hakkında şuana kadar hiç bir yönetmelik ve zorunluluk yokken biz çevre mühendislerinin avantajına bir gelişme yaşanmış,
Her ne kadar detaylarda daha iyi olabilecek şeyler varsa da sonuçta bir yönetmelik bundan sonra çevre mühendisi dışında kimse arıtma sorumlusu olamaz demiş,
Çıkan yönetmelik ile sanayi tesisleri dahil binlerce arıtma tesisi kapsama alınmış,
A ve B sınıfı tesislerde tesis sorumlusunun yükünü hafifletmek için yardımcı teknik sorumlu şartı konulmuş,
Bir çok arıtma tesisinde görevli arkadaşın zorluğunu bileceği çalışan personele yetkinlik şartı getirilmiştir.

Evet, belki daha iyi olması gereken maddeleri de konuşabiliriz ama bana göre öncelikle bu tebliğ bizim için büyük bir kazanımdır. Emeği geçen herkesi tebrik ederim. 👏👏👏

KubilayDuman

Daimi üye
Firma
Dezavantajları yok sayılamayacak düzeyde;
1- Yeni mezun yada artıma konusunda bir kaç yıl tecrübeli insanlar artık belgesiz çalışamayacaklar ekstra bir belge alma sorumluluğu geliyor.
2- Mesela şuan kapasite olarak A veya B sınıf tesislerde çalışabilecek tasarım konusunda deneyimli çevre mühendisleri D sınıfından başlamak zorunda kalacaklar. Ki D sınıfı 2 bin kişinin altında Kentsel AAT bulabilirlerse sınıf yükselebilecekler. Mesleğinde yeni yada 1-2 yıl deneyimli çevre mühendisleri için yıl şartı kısıtlayıcı olmuş.
3- Gördüğüm en büyük avantaj sanayi arıtmaların da çevre mühendisi tarafından işletilmesi zorunluluğu. Bunu inşallah çevre mühendisleri şahsi olarak yapabilirler. İş şirket olayına dönerse yeni bir danışmanlık sektörü açılmış olup firmalar her zaman olduğu gibi danışmanları tercih edeceğinden yine istihdama ciddi bir katkısı olmayacaktır.

Firma
goltas
Merhabalar;

Tesis sınıflaması yaparken; tasarım nüfusu mu yoksa debi mi baz alınacak? örneğin;

*debisi 50 ile 1000 m3/gün arasında olan prosesin herhangi bir aşamasında biyolojik aıtma yapan B sınıfı tesis
*tasarım nüfusu 2000 kişinin altında olan atıksu arıtma tesislerini D sınıfı tesis

debim 100 m3/gün tasarım nüfüsum 500 hangisine giriyor? ayrıca paket arrıtma tesisleri (kesikli sistemde çalışan) için ayrı bir madde olmalı diye düşünüyorum. Birde mevcuttta çevre yönetim biriminde çalışan tesis çevre görevlileri eğitimi tamamlamak şartıyla tesis sorumlusu olabilirmi?

HTM

Daimi üye
Firma
İŞSİZ
odanın bunu kutlaması da ayrı bi saçmalık. yine diploma bi işe yaramayacaksa yine 3 5 günlük eğitimle belgeyle iş yapacaksak diplomanın ne anlamı var. keşke eskisi gibi kalsaydı en azından sadece diploma ile iş bulan bir iki kişi vardı şimdi o da kalmadı. kaç yaşıma geldim iş bulamıyorum görüşmelerde hesabınıza 2000 para yatıracağız ama maaşınız 1250 olacak siz bize iade yapacaksınız diyen firmalar var. asıl ilgilenilmesi gereken konu maaş olmalı ve artık bölüm kapatılmalı kimse okumasın mevcut mezunlar bile en az 10 sene ihtiyacı görür.

Siniori

Daimi üye
Firma
SASKİ
Bölümlerde öğrenci sayısı her geçen gün azalıyor, sistemden dolayı. Yeni mezun olmanın çok ta anlamı olmayacak. Bu belge, bölümü tercih edecek bilinçli öğrenci için caydırıcı.

Şimdi ben Çevre Müh. Diplomasına sahibim. Yeni mezun bir adamsam, belge haraç sistemine maruz kalmaya devam edeceğiz.

Bunlardan bağımsız olarak kötü bir gelişme değil. Burada artık başka mesleklerden insanlar olmayacak, işin ehli insanlar çalışacak, lakin Çevre Görevlisi olayı gibi olacaksa hiç olmasın. ÇMO için bunu bayram ve kazanım gibi görmek yanlış, her belgelendirme, mesleğin itibarsızlaştırılması demek, çünki burası Türkiye. Kimsenin zaman kaybına tahammülü yok. Üstteki mevzuları daha da derinleştiren bir tebliğ oldu. Kısacası bu işte çalışan Çevre Mühendisi olan ceya olmayanlara iyi, yeni mezunlara kötü oldu.

D

deleted25658

ÇMO kasası dolacak ... Somut adımlar havada kalacak ..

Maunvan

Daimi üye
Firma
Çınar Mühendislik Müşavirlik A.Ş.
Oda bundan para kazanamayacak, eğitim bakanlık tarafından gerçekleştirilecek. Kaş yaparken göz çıkarma gibi bir şey oldu bu.

Yukarı Alt