• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıksu arıtma tesislerinde çalışan teknik personele ilişkin tebliğ

Belgeler eğitimler belgeler böyle yaşanmaz bu gözler

Ama belediye AAT lerin başına "referans" ile geçen tecrübesiz çevre mühendisleri biraz daha zorlanacak gibi. Eğitimden zarar gelmez ama yine eğitim ücretleri ve bu eğitim sonunda alınan belge ücreti ciddi rakamlar olunca sıkıntı oluyor. Nedense çevre mühendisliği için bir hep bir belge muhabbeti var.

Bu da değerli büyüğümüz Polat Alemdarın "Önemli olan kazanmak değil kazandığı tescil ettirebilmektir." lafı aklıma geliyor. Bu eğitimleri üniversite müfredatına çekseler de diğer mühendislikler gibi mezun olunca belge ile çok fazla işimiz olmasa mı ?

Kendiniz gerekli yerlerin analizini yaparsınız diye tahmin ediyorum.

Mevcut personel
GEÇİCİ MADDE 2 –
(1) Bu Tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce Bakanlıkça verilen atıksu arıtma tesisi işletmesinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları eğitimini almış kişilere, bu Tebliğin yayımlandığı tarihten itibaren 6 ay içinde başvurmaları halinde 6 ncı maddede yer verilen deneyim koşullarını sağlamaları durumunda çevre mühendisi olma şartı aranmaksızın, atıksu arıtma tesisi yeterlilik eğitimi ve sınavından muaf tutularak tesis sorumlusu belgesi verilir.
Bu yeterli olur sanırım.

OSB'de yer alıp atık su deşarjını OSB Ortak Arıtması'na yapan fakat bunun için kendi bünyesindeki arıtma tesisini de tam kapasite çalıştırmaya devam eden bir tesis, bu tebliğden muaf mıdır? Nasıl yorumladınız, ben bu durumun belirtildiği bir madde bulamadım.

Herhangi bir tesisin bu tebliğden muaf olacağını düşünmüyorum. Sizinki de büyük ihtimal A sınıfı olacak.

Bence mesleki açıdan olumlu bir tebliğ olmuş bildiğim kadarıyla çoğu atıksu tesisinde kimya mühendisi, kimyager, biyolog çalışıyor en azından bundan sonra bu işin çevre mühendislerine ait olması güzel bir gelişme.

deneyim koşulu iyi olmuş yoksa senelerdir bu işi yapan değişik meslek grupları mağdur olabilirdi.

Yani bakanlık burada şunu demiş Atıksu Arıtma işi Çevre Mühendisliği işidir yani buda olumlu bir gelişme.

Şu yorumu yaptığınız için çevre mühendisi olmadığınızı düşünüyorum. Özellikle şu kısmı okuduktan sonra;
Mevcut personel
GEÇİCİ MADDE 2 –
(1) Bu Tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce Bakanlıkça verilen atıksu arıtma tesisi işletmesinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları eğitimini almış kişilere, bu Tebliğin yayımlandığı tarihten itibaren 6 ay içinde başvurmaları halinde 6 ncı maddede yer verilen deneyim koşullarını sağlamaları durumunda çevre mühendisi olma şartı aranmaksızın, atıksu arıtma tesisi yeterlilik eğitimi ve sınavından muaf tutularak tesis sorumlusu belgesi verilir.
Her şey tamam da bu kısım nedir o güzel bakış açınızla açıklar mısınız? Hani çevre mühendisleri iş bulamıyor, farkındasınız değil mi?

Gelişme olumlu ama bunu eğitimi ücretli bir şekilde mezun olduktan sonra almak ne kadar doğru ? Mezun olduktan sonra belge peşinde koşan bir tek meslek grubuyuz belki de. Bu eğitimleri üniversite müfredatına sokarsın mezun olunca da bu eğitimleri almış bir çevre mühendisi olarak çalışırsın.

bi şekilde bu sektöre kanalize olup hayatını bu işe adamış insanların elinden bir anda işini alamazsınız, alsanız dahi dava vs. açılır haklarını geri alırlar diye düşünüyorum. Çevre görevlisi için de aynı durum geçerliydi. 5 sene bu sektörde çalışmış, hayatını kazanmış tecrübeleriyle yeni mühendislere yol göstermiş insanları bir anda silip sadece bu bölümü okudu diye 0 deneyimli kişiyi yerine koymak adil değil bana kalırsa hocam. Ben şahsen bu durumda emekten yanayım ve ben de çevre mühendisiyim merakınız buysa. Bu yönetmeliklerle bundan sonra bu sektörlere dışarıdan alımı kapamamız hedefimiz olmalı.

Ama arıtma tesisinde çalışmış olma şartı biraz fazla geldi bana. Arıtma tesisinde 5 veya 3 yıl çalışmış olacak tecrübeli bir Çevre Mühendisi kolaylıkla nasıl bulunacak bilemiyorum.

a) A sınıfı tesis sorumlusunun asgari özellikleri:
1) Üniversitelerin Çevre Mühendisliği bölümlerinden mezun olmak.
2) İkincil ve/veya ileri arıtma yapan kentsel ve/veya endüstriyel atıksu arıtma tesislerinde toplamda en az beş (5) yıl çalışmış olmak.
3) Atıksu arıtma tesisi yeterlilik eğitimini tamamlayıp eğitim sonunda yapılacak sınavı başarı ile tamamlamış olmak.
b) B sınıfı tesis sorumlusunun asgari özellikleri:
2) İkincil ve/veya ileri arıtma yapan kentsel ve/veya endüstriyel atıksu arıtma tesislerinde toplamda en az üç (3) yıl çalışmış olmak.
3) Atıksu arıtma tesisi yeterlilik eğitimini tamamlayıp eğitim sonunda yapılacak sınavı başarı ile tamamlamış olmak.
c) C sınıfı tesis sorumlusunun asgari özellikleri:
2) İkincil ve/veya ileri arıtma yapan kentsel ve/veya endüstriyel atıksu arıtma tesislerinde toplamda bir (1) yıl çalışmış olmak.
ç) D sınıfı tesis sorumlusunun asgari özellikleri:
2) Atıksu arıtma tesisi yeterlilik eğitimini tamamlayıp eğitim sonunda yapılacak sınavı başarı ile tamamlamış olmak.

Herkese merhaba,

Tebliğ'de, arıtma tesislerine debilerine göre çeşitli personel bulundurma şartları getirilmiş. Bunlardan birisi Tesis Sorumlusu. Tesis Sorumlusunun, a/b/c/d gibi sınıflara ayrılan arıtma tesislerine göre yıl bazında bazı yeterlilikleri sağlaması gerekiyor. Misal benim çalıştığım tesisteki biyolojik arıtma B sınıfına giriyor ve B sınıfı tesisler için sorumlu personelde bulunması gereken teknik şartları aşağıya ekliyorum.

b) B sınıfı tesis sorumlusunun asgari özellikleri:

2) İkincil ve/veya ileri arıtma yapan kentsel ve/veya endüstriyel atıksu arıtma tesislerinde toplamda en az üç (3) yıl çalışmış olmak.

Aklıma Tebliğ'e dair takılan bir çok konudan ilki şu; halihazırda çalıştığımız tesislerde, herhangi bir sınıfa giren arıtma tesisi var ise, burada yıl şartını da sağlayarak çalışmış olmak (b) ön şartını karşılayacak mı?

Merhaba ,

Kendimce bir yorum yapayım.

Tebliğe göre halihazırda veya geçmişte çalışma deneyimini gösteren resmi belgeniz varsa bana göre yıl şartını sağlamış olur diye düşünüyorum.

22911