• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıksu bilgi sistemi

Recep Demir

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Gülen Danışmanlık Çevre Bilimleri
Arkadaşlar merhaba,
Atıksu bilgi sistemi fosseptiği olan, kanalizasyina deşarj eden işletmeler de dahil herkesin doldurması istemiyle revize edilmiş. Bu sistemin doldurulması nasıl olacak bilgisi olan var mı acaba ? Yıllık mı doldurulacak aylık mı

@cevreciolalım

Olur tabi, belediye ise şebeke bölümüne "Günlük" olacak şekilde su miktarını girmeniz gerekmektedir.

@chucker

Arıtma tesisi yoksa analiz girmenize gerek yok. O sistem, Arıtma Çıkışı ve Arıtma Girişi verileri için mevcut. :harika:

Cem Bey arıtmadan muaf yapıp debi girildiğinde sekmenin altında ''Arıtma olmadan deşarj edilen atıksular'' bölümü var ve sekmeye girdiğimizde tayin verileri girilebiliyor. bu durum kafamı karıştırdı. diğer yandan endüstriyel atıksu oluşmayan firmalar için de hiçbir şekilde numune tayini istenmediği için yapılmış analiz yok normal olarak.

@chucker

Siz kanalizasyona bağlıysanız; "ARITMA VAR MI" sorusuna "Hayır", "AAT YOK İSE BERTARAF YÖNTEMİ" sorusuna ise "Arıtma Yapmadan Kanalizasyona Bağlı" seçeneğini seçmelisiniz. Fosseptikte biriktiliyorsa, "Vidanjörle" seçeneklerinden birini seçmeniz gerekiyor. Bu seçenekleri seçince de analiz sormaması lazım. Acaba bunun yerine "Arıtma İhtiyacı Olmadan Alıcı Ortama Veriliyor" seçeneğini seçiyor olabilir misiniz? :rolleyes:

@chucker

Belediye seçmişsiniz, deşarj yeri adına "... Belediyesi Kanalizasyon Hattı" şeklinde bir açıklama girmelisiniz. Boş onaylamıyor. Ekle sekmesinden de giriş yapmanıza gerek yok, o konu başka bir mevzu. Siz kanala veriyorsunuz, kanaldan şehrin arıtmasına gidiyor. Eğer kanala vermeyip, arıtma da yapmadan direk alıcı ortama deşarj etseydiniz, bahsettiğiniz bölümü doldurmanız gerekmekteydi.

@Cem Yılmaz
Cem Bey gelen mailde eğer arıtma tesisi hayırı seçiyorsak su kullanım alanı boş bırakılıyor diye anladım. Arıtma var mı sorusuna hayır dedim bertaraf yöntemine de arıtma yapmadan kanalizasyona bağlı dedim.su kullanım alanını boş bıraktım. analiz kısmını da doldurdum. yanlış mı yapmışım

@özlem türköz

Su Kullanım Alanı doldurulmak zorunda, sizin tesisinizdeki suyun nereden geldiğini öğrenmeye çalışıyorlar. Analiz kısmını doldurmanız gereksiz diye düşünüyorum, sonuçta arıtma tesisi mevcut değil.

Arkadaşlar merhaba;
Atıksu bilgi sisteminin doldururken birkaç aklıma takılan şeyler oldu.
Geri dönüşüm tesisinde çalışıyorum ve ön çöktürme ve dengelemeden oluşan üç bölmeli bir havuzum var.Artıma ihtiyacı olmadan deşarj edilen atıksular kısmınını doldurmam gerekiyor.

@ftmnryldrm93
Ben resmi evrakımı paylaşayım da :) Sonra demesin kimse "il müdürlüğü gerek yok demişti" diye. Ekteki dosyanın ilk paragrafında gördüğünüz üzere "atıksu oluşturan her tesis" diyor. Eğer il müdürlüğünüz gerek yok diyorsa, resmi bir yazı almanızı öneririm.

Ekli dosyalar

• 2017.07.24-AAT Kimlik Belgesi Dag_t_ml_ Yaz_.pdf
    81.4 KB · Görüntüleme: 104
@özlem türköz

Tabi, bir kez giriş yaptıktan sonra tekrar giriş yapmanıza izin veriliyor. Bunun da başlıca sebebi kullanımdaki azalma-artışlar. Çalışan sayınız 200'den 100'e düşerse bu 15 m³ azalma anlamına geliyor. Ya da 2 adet boya makinesi size 40-50 m³ daha az su kullandırabiliyor. Mümkün olduğunca güncel tutmaya çalışmalısınız.

bütün bilgileri giriyorum ancak kaydet dediğimde beni en başa atıyor, firma bilgilerinin olduğu kısma ve eksiksiz girin şeklinde uyarı alıyorum ancak firma bilgileri zaten otomatik görünüyor kaydet demeden önce , gireyim diyorum firma bilgilerini bu sefer de o kısım doldurulamıyor?? Sizler doldurabildiniz mi neden böyle bi hatayla karşılaşıyor olabilirim?