• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıksu bilgi sistemi

Recep Demir

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Gülen Danışmanlık Çevre Bilimleri
Arkadaşlar merhaba,
Atıksu bilgi sistemi fosseptiği olan, kanalizasyina deşarj eden işletmeler de dahil herkesin doldurması istemiyle revize edilmiş. Bu sistemin doldurulması nasıl olacak bilgisi olan var mı acaba ? Yıllık mı doldurulacak aylık mı

Bu sistem 31 ocakta kapanacak mı? Bilginiz var mı? Eğer kapanırsa 31 ocaktan sonra danışmanlığını aldığımız tesiste ne yapacağız

Şöyle ki sisteme girişlerde hangi kısımlarda yada bölümlerde sorun yaşıyorsunuz onun hakkında bilgi verebilir misiniz ?

Arkadaşlar merhaba, Tesis henüz işletmeye geçmek üzere ise atıksu bilgi sistemine ne zaman giriş yapmamız doğru olur?

Merhaba arkadaşlar,

Atıksu bilgi sistemine m3/gün olarak miktar girişi yaptım ancak altta da "Arıtılmadan Bertaraf Edilen Atıksular Detayı" kısmı var. Buraya bütün bilgileri yazıyorum kaydet dediğimde kaydetmiyor. Dosya ekle kısmına ne dosyası eklememiz gerekir? Dosya eklemediğim için mi kaydetmiyordur acaba?

Beril Hanım Merhaba,

Arıtılmadan Bertaraf Edilen Atıksular ile ilgili herhangi bir işlem yapılmıyorsa o sekmeyi doldurmanıza gerek yok. Atıksu Konulu Çevre İzni sekmesini eğer muaf iseniz muaf seçeneğini seçtikten sonra muaf olduğuna dair ilgili evrakı yükleyebilirsiniz. Bazen sistemde kaydetme işlemlerinde sıkıntı yaşanmaktadır. Size tavsiyem explorer'dan işlemleri yapmanız. Sistem ile ilgili bir sıkıntı olursa durumu anlatan bir mail yazarak atiksubilgisistemi@csb.gov.tr adresine gönderebilirsiniz.

Merhaba Olgaç Bey,

Atıksu konulu çevre izninden muafız, o sekmeyi işaretledim. Ancak biz hiçbir atıksuyumuza arıtma uygulamıyoruz, evsel atıksuları kanalizasyona veriyoruz deşarj izin belgemiz var, endüstriyel atıksuları ise tankta biriktiriyoruz vidanjörle arıtma tesisine iletiyoruz. Bu ikisinin verisini girmem gerekiyor diye düşündüm. Evsel atıksu için deşarj izin belgesini girebilirim sanırım, ancak vidanjörle arıtma tesisine iletilen endüstriyel atıksu için hangi belgeyi yüklemem gerekir acaba?

@Beril Çataltepe Beril Hanım, hem endüstriyel hem de evsel nitelikli atıksu miktarlarını sisteme girmeniz gerekmektedir. Endüstriyel atıksuları siz herhangi bir arıtma uygulamadan vidanjör yardımıyla çektiriyorsunuz. Bence arıtılmadan bertaraf edilen atıksular detayı kısmına endüstriyel nitelikli atıksu bilgilerini girebilirsiniz. Belgeye gelecek olursak; il müdürlüğü uygunluk yazısında atıksu deşarjından muaftır diye ibare geçmektedir. Sizde o yazı mevcutsa onu yükleyebilirsiniz. Bu atıksularla ilgili @Cem Yılmaz daha bilgilidir. Kendisi de size yardımcı olacaktır. :)

@Beril Çataltepe Merhaba,

Belge kısmına iki dosyayı birleştirip yüklemeniz gerekecek.
1- Evsel atıksuyun kanal bağlantı izni
2- Endüstriyel atıksuyun vidanjörle çekildiğine dair kanıt (sözleşme, vidanjör çekim evrakı v.b. olabilir)

Mutemelen dosya kaydetmediğiniz için oluyor. Bu arada "Arıtılmadan Bertaraf Edilen Sular" kısmını bana İl Müdürlüğü şöyle iletmişti:
"-Kanala verdiğiniz, fosseptikte biriktirdiğiniz en nihayetinde lisanslı bir arıtma tesisine gittiğinden buraya eklemenize gerek yok."

Ancak bu bilgiden yola çıkarak oraya ne yazılır, ne yazılmaz hiç anlam veremedim.

@Cem Yılmaz Dosya yükleyip kaydetmeye çalışıyorum ancak kaydedilmiyor, ana menüye döndüğümde veriler gitmiş oluyor. Sistemsel sıkıntı var sanırım, Şube müdürü Selçuk Bey'e mail attım, dönüş bekliyorum kendisinden.

Ben arıtmamız olmadığı için bu kısmı dolduracağımızı düşündüm. Arıtılmadan bertaraf edilen sular kısmına kanala verilen, AAT'ye iletilen sular girilmeyecek ise hangi sular girilecek? Rastgele alıcı ortama verenlerin buraya girerek kendilerini ifşa etmelerini mi bekliyorlar :)

@Beril Çataltepe Sistem yoğunluktan dolayı son 1 aydır aralıklarla çöküyor, kaydettikten sonra sayfayı yenileyince geliyor. Bazen kendiliğinden silinip, sonra tekrar geliyor vs. Düzelir diye umuyoruz yakında.

Diğer konu doğru olabilir, bu konuda bilgisiz birisinin doldurmasını bekleyip gelen veriler ışığında "nasıl arıtmadan bertaraf ediyorlar" şeklinde sorguya çekebilirler.

Bana göre arıtılmadan bertaraf edilen atıksular vidanjör yardımıyla çekilerek dışarıda arıtılan atıksuların girilmesi gerektiğini düşünüyorum.

@Cem Yılmaz Ancak şöyle bir durum da var, atıksu bilgisi kısmında atıksu konulu çevre izninden muaf olduğumu belirttim ancak orada bu konuyla ilgili bilgi girebileceğimiz başka bir yer yok. Dolayısıyla şuan ben Arıtılmadan Bertaraf Edilen Atıksular kısmına bu verileri girmezsem, benim atıksularımı ne şekilde bertaraf ettiğimi bilmeyecekler. :) Sadece alıcı ortama deşarj edenler girecek desek, onlar da girmezler. Vallahi ben anlamadım :D

@Olgaç Sürmelihindi Konuyla ilgili verdiğiniz mail adresine mail attım, cevap geldiğinde burdan paylaşacağım Olgaç Bey :)

@Beril Çataltepe Merhabalar,

Selçuk Bey ile görüşmem üzerine (firmamda sadece evsel atıksu bulunmakta ve vidanjör ile alınmaktadır.) vidanjör ile alındığını tarafınızla yapılan bir sözleşme yükleyebilirsiniz dedi. (Bize 2017 yılında fosseptik çekimi hakkında bir yazı yazılmış onun yüklenebileceğini) veya çekim yapıldığını gösteren makbuzunda olabileceğini söyledi.
Not: Ben hem 2017 yazılı tarafıma iletilen hem de güncel makbuzu birleştirip sisteme yükleyeceğim

Bunun dışında hem endüstriyel atıksuyu olup hem evsel atıksuyu olan kişiler için su kullanım miktarını yazarken (prosesin ne kadar , kullanım suyun ne kadar olduğu bilinmiyorsa); 10 kişi çalışan için ortalama 50 litre kullanılır vb. hesap ile evsel kullanım suyu bulunup geri kalan proses suyu olarak alınabilir dendi. Bilginize.

Kübra Hanım, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Fabrikamızda hem şebeke suyu hem de kuyu suyu kullanılıyor, bunların miktarlarını bir şekilde hesaplayarak sisteme girdim. Genel kullanım sularımızın tamamını şebekeden, proses suyu için ise şebeke + kuyu olacak şekilde aldım ve miktarları ona göre girdim. (Doğruluğundan emin değilim, ancak onlar da hiçbir zaman emin olamazlar :) )

Belge yükleme kısmında ise şuan sistemden kaynaklı bir hata sebebiyle hiçbir şey yükleyemiyorum. Ancak yükleyebildiğim zaman evsel atıksu için kanal bağlantı izin belgemizi, endüstriyel atıksu için ise sizin de belirttiğiniz gibi atıksu sevk ve kabul pusulalarından birini örnek olarak yükleyebilirim.

@Cem Yılmaz Su kullanım alanında kullanım suyunu veya proses suyunu belirlemek için su faturasına bakıp dediğiniz işlemler yapılacak değil mi? (Ben en güncel faturaya göre işlem yapmayı düşünüyorum doğru mudur?) ?

Firmaya suyun nereden geldiğine göre değişir.
Şebeke suyu -> Fatura/30
Kuyu suyu -> Günlük sayaç okuma verisi
Taşıma su -> Aylık taşıma/30

Çeşitli şekillerde bulabilirsiniz. Zaten size her türlü günlük veri soruyor.

@Cem Yılmaz Teşekkür ederim. Kuyu suyu olan firmam da var atıksular organize sanayi bölgesindeki arıtma tesislerine gidiyor. Orada hesaplama yaparken de faturaya göre yaptım ama yanlış mı olmuş oluyor bu durumda?