• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıksu bilgi sistemi

Recep Demir

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Gülen Danışmanlık Çevre Bilimleri
Arkadaşlar merhaba,
Atıksu bilgi sistemi fosseptiği olan, kanalizasyina deşarj eden işletmeler de dahil herkesin doldurması istemiyle revize edilmiş. Bu sistemin doldurulması nasıl olacak bilgisi olan var mı acaba ? Yıllık mı doldurulacak aylık mı

@kubraeren Yanlış demeyelim aslında, öyle bir sistem ki birden fazla doğrusu var. Eğer sayacınızdan okuma yapabiliyorsanız tabi ki daha garanti yöntemdir. Yok hiç o işlerle uğraşmayayım diyorsanız, faturadan da çekersiniz. Sonuçta aynı veriye erişiyor olacaksınız. 2x2 ve 2x(2) gibi.

Merhaba; organize sanayide bulunan firmanın atıksuları osb kanalizasyon hattına gitmektedir. Bunun için kişi sayısı önemli midir ? Yani 84 kişiyi geçince arıtma tesisi zorunluluğu var mıdır ?

Merhaba,

Kanal bağlantısı mevcutsa ve oluşan tüm atıksular buraya veriliyorsa zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

@Simge AÇIKGÖZ Özel bir maddesi yok diye düşünüyorum. Hiç karşılaşmadım ancak İl Müdürlüğünüz de aynı cevabı verecektir. Sizin arıtma tesisi kurma amacınız, kanala bağlı olmamanız ve arıtmadan bertaraf edemeyeceğiniz nedeniyledir. Bir kanala bağlandıktan sonra, arıtma kurma zorunluluğu haliyle ortadan kalkmaktadır.

@Simge AÇIKGÖZ Evsel atıksu bağlı ise sıkıntı yok. Evsel atıksu kanala bağlı ise, o kanalın arıtma tesisine bağlı olup olmaması sorun değil. Ama endüstriyel için aynı kesinlikte konuşamayacağım. Devlet bu durumda kanal kurulumuna nasıl izin veriyor?

@Simge AÇIKGÖZ cem hocamın dediklerine ek olarak su kirliliği kontrolü yönetmeliğinde şu ifade geçmektedir;
Atıksu Bağlantı İzni ve Belgesi
Madde 44 -
Bir şehir ve/veya sanayi bölgesinde parsellerin, kurum, kuruluş ve işletmelerin atıksularını atıksu altyapı tesislerine bağlayabilmeleri, atıksu altyapı tesisleri yönetimince verilecek olan atıksu bağlantı iznine tabidir. Atıksu bağlantı izni, evsel atıksuların yazılı bir belge karşılığında; endüstriyel ve karışık atıksuların ise düzenlenecek bağlantı kalite kontrol izin belgesindeki koşulları sağlaması halinde, atıksu altyapı tesisleri yönetimi tarafından verilen izindir. Bağlantı kalite kontrol izni; atıksu altyapı tesisleri yönetimi tarafından, endüstriyel atıksuların kanalizasyon sistemine bağlantı şartlarını belirleyen bağlantı kalite kontrol izin belgesi ile verilir. Bu izin ve belgeler 45, 46, 47 ve 48 inci maddelerde açıklanan hususlara uyulması şartıyla verilir.

Merhabalar,
Tesislerin aldığı kanal bağlantı belgelerinde günlük atık su değerleri yazılmaktadır. Şimdi atıksu bilgi sisteminde bu belgeyi yüklediğimizde belgede geçen atıksu miktarını mı girmek daha doğru olur yoksa güncel faturadan alınan değerin günlüğünü hesaplayarak mı girmek gerekir? İki değerinde farklı olması sorun yaratır mı?

Kübra Hanım Merhaba, faturalardaki kullanılan su miktarları değişkenlik gösterebilir. Faturada ortalama bir değer alabilirsiniz. Ancak kanal bağlantı izin belgesinde ki atıksu miktarını da baz alabilirsiniz. Ben de bağlantı kalite kontrol ruhsatında ki atıksu miktarını baz alarak yapmıştım. herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

@kubraeren Şöyle diyeyim, aylık değerlendirme raporu vb. belgeleri hazırlarken hep kişi sayısı ile şehrin tüketilen su miktarını baz alarak yapıyorum. Diğer türlü faturayı takip ederek de yapılabilir ama muhasebeciler yorabilir :)

Merhaba atıksu bilgi sisteminde analiz sonuçlarını girerken < ifadesini kullanamıyorum. Değeri yazarken nasıl yazmamız gerekiyor?