• CMNet Online Söyleşiler #1 - Artemis Arıtım insan kaynakları müdürü Sayın Hakan Maden ile Kariyer Basamakları ile başlıyoruz.
    Tarih: 16 Temmuz 2020 Perşembe
    Saat: 20.30
Makale ikonu

Atıksu Bilgi Sistemine Veri Girişleri Nasıl Yapılır ve AAT Kimlik Belgesi Nasıl Alınır? 2020-06-22

indirmek için izniniz yok

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Mühendisi
Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında
Olgaç Sürmelihindi isimli kullanıcı yeni bir makale oluşturdu:

Atıksu Bilgi Sistemine Veri Girişleri Nasıl Yapılır ve AAT Kimlik Belgesi Nasıl Alınır? - atıksu Bilgi Sistemi ve Atıksu Arıtma Tesisi Kimlik Belgesi

05 Mayıs 2015 tarih ve 2015/6 sayılı “Atıksu Arıtma Tesisi Kimlik Belgesi Genelgesi” ve 23.06.2006 tarih ve 2006/15 sayılı “Atıksu Arıtma Tesisleri için İş Termin Planı Genelgesi” yürürlükten kaldırılmıştır.

15.06.2020 tarih ve 2020/17 sayılı Atıksu Bilgi Sistemi Genelgesi yayımlanmıştır.

2020/17 Sayılı Atıksu Bilgi Sistemi Genelgesi ile yurt genelinde her türlü faaliyet sonucunda (Kentsel, Endüstriyel vb) oluşan atıksular için;

• Arıtılarak alıcı ortama deşarj edilen atıksu...
Bu makalenin devamını okumak için tıklayınız...

Glcnnn1190

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kozaçed Çevre danışmanlık
merhaba, hazır beton santrallerinde bulunan çökeltim havuzları da bu genelge kapsamında arıtma sistemi olarak değerlendirilecek ve kimlik belgesi alınacak sanırım. Beton santraalleriyle ilgili bilgisi olan var mı acaba. onu da mı bu şekilde girişini yapacağız

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında
Gülcan Hanım Merhaba, Hazır beton tesisinde çalışırken suyu proseste kullandığımızdan dolayı Üniversitelerin Çevre Mühendisliği bölümüne teknik uygunluk raporu hazırlatıyordum ve AAT kimlik belgesi aldırıyordum.

Glcnnn1190

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kozaçed Çevre danışmanlık
teşekkür ederim. anladıgım kadarıyla o zaman atıksu bilgi sisteminde, atıksuyumuzla ilgili tüm bilgileri dolduracağız sonrasında ise çevre il müdürlüğüne dilekçe vereceğiz ve bir harcı var o harcı yatıracağız sonrasında il müdürlüğü kimlik belgesi verecek doğru mu anladım acaba?

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında
Aat kimlik belgesi için sisteme gerekli bilgileri dolduracaksınız ve harç yatıracaksınız. İşlemlerin nasıl yapıldığı makale içerisinde mevcuttur. 😊👋

Maunvan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çınar Mühendislik Müşavirlik A.Ş.
Atıksu Bilgi Sisteminde bilgilerin hepsini güncellenmesine rağman AAT Kimlik Belgesi başvurusu "Eksik Bilgi" hatası ile karşılaşıyorum. sistemsel bir hata mı yoksa sizlerde de oluyor mu ?

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında
Merhaba, eksik girmiş olduğunuz bir bilgi olabilir. Ya da kaydetme işlemini yapamamış olabilirsiniz. Tekrar kontrol etmenizde fayda var.

yeniçevreci

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
eu
Makalenizin sonunda bulunan örneğinizden yola çıkarak bir şeyler sormak istiyorum @Olgaç Sürmelihindi bey, hem konuyu biraz daha netleştirmek hem de bu vesile ile öğrenmek için (:
" Örnek vererek açıklamak gerekirse; bir tesiste arıtma tesisi bulunmamaktadır ve sadece çalışanlardan kaynaklı evsel atıksu oluşmaktadır. Bu oluşan atıksular Organize Sanayi Bölgesinin kanalizasyon hattına verilerek bağlı bulunduğu bölgede arıtma tesisinde bertaraf edilmektedir. "
1) Örneğiniz gibi sadece org.san.bölg de yer alan bir tesisin AAT kimlik belgesi başvurusu yapmak şart mıdır.
2) AAT kimlik belgesi için harç yatırması gerekmekte midir.
3) Örneğiniz harici bir tesis, şebekeden aldığı ham suyu, kullanım amacıyla arıtıyor ve arıttığı suyu sürekli devir daim halinde arıtıp proses içinde kullanıyor, atıksu oluşturmuyorsa (oluşabilecek kayıplar hariç) ancak çalışanlardan kaynaklı evsel atıksuyu oluşuyorsa 1. ve 2. maddelerde ki durum dahilinde mi değerlendirilir yoksa nasıl değerlendirilir.
İlgi, yardım ve paylaşımlarınız için teşekkür ederim (:

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web Sitesi
www.linkedin.com
Firma
Aktif İş Arayışında
@yeniçevreci Merhaba, geç dönüş yaptığım için kusura bakmayın. Sorularınızı tek tek yanıtlayayım;

1-) Bir firma ister organize sanayi bölgesinde olsun isterse belediye sınırları içerisinde olsun sadece evsel nitelikli su oluşuyorsa ve bu suyu kanalizasyona verirse; kanal bağlantı izin belgesi ya da deşarj kalite kontrol ruhsatı alması gerekir. Burada alıcı ortama deşarj ya da suyu tekrar kendi içinde geri kazanım olmadığından dolayı AAT kimlik belgesi almasına gerek yoktur.

2-) AAt kimlik belgesi alması gereken firmalar Halk Bankasına harç yatırması gerekir.

1593025512208.png

3-) Bu son soru karmaşık yapıya sahip. Atıksu Bilgi Sistemi Genelgesinde aşağıda yer alan ifade geçmektedir;

1593025789974.png

Sizin evsel atıksu haricinde prosesteki suyu tekrar kullanıyorsanız teknik uygunluk raporu hazırlatmanız, il çevreden proje onayı için görüş almanız ve AAT Kimlik Belgesi almanız gerekir.Ancak şöyle bir durumda var; firma proseste kullandığı suyun bir kısmını geri kazanarak tekrar kullanıyor ancak geri kullanamadığı kısmı ise kanal hattına veriyor. Bu firmanın kanal bağlantı izin belgesi var. İşte bu noktada karmaşıklık yaşanıyor. Bu firma teknik uygunluk raporu hazırlatmalı mı ve AAt Kimlik Belgesi almalı mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığında çalışna Selçuk Bozkurt beyfendiye AAT kimlik belgesi için mail attım ve verdiği cevabın ekran görüntüsü yer almaktadır;

1593026185507.png

Hatta Konya'da bulunan sevdiğim bir arkadaşımın geçirmiş olduğu denetimde başına şöyle bir olay geliyor; firmasında atıksular ön arıtmadan geçerek kanala veriliyor. Firmanın bağlantı izin belgesi mevcuttur. Denetime gelen memurlar ile görüşülerek AAT Kimlik Belgesi alınmasına gerek yoktur kararı verilmiş.

Ayrıca size şöyle örnek vereyim;

Gaziantep'te Su ve Kanalizasyon İdaresi deşarj kalite kontrol ruhsatını şu şekilde vermektedir;

-Proses sularını bir kısmını geri dönüşüm ile tekrar kullanan ve diğer kısmını kanala veren firmalara yeşil ruhsat

- Proses suyunu geri devir daim ile tekrar kullanan ve kanala vermeyen firmalar için sarı ruhsat (Granül üretimi yapan tesisler)

- Proses sonucu atıksuyu oluşmayan ve evsel atıksular fosseptikte biriktirildiğinde Deşarj KAlite Kontrol Ruhsatı Gerekli Değildir kararı veriliyor.

Bu benim fikrim; proses suyunun bir kısmını tekrar kullanıp, geri kalan kısmını kanala veren firmaların teknik uygunluk raporu hazırlatmasına ve AAT Kimlik Belgesi almasına gerek yoktur. Kanal Bağlantı İzin Belgesi veya Deşarj Kalite Kontrol Ruhsatı yeterli olacaktır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Genelge'de bu konuya daha ayrıntılı bir yer vermesi gerekir. Yoksa kafa karışıklığı çok yaşanacaktır.

Hayırlı akşamlar :)