Atıksu ph sorunu

Kayıt
21 Kasım 2009
Mesajlar
18
Beğeniler
3
#1
İyi günler meslektaşlarım,

Yeni bir tesise geçtim ve bu tesiste de pH ile ilgili sorun yaşıyorum. Tesisteki pH değerleri aşağıdaki gibidir.

Giriş 8.27
Kum tutucu 7.91
Havalandırma 5,83
ÇIKIŞ savak 6.13

Havalandırmada imhoff ölçümü yaptığımda yaklaşık 140 ml çıkıyor. Ve geri deviri artırdığım halde çamur seviyesi artmıyor. Ne gibi önerileriniz vardır. Teşekkürler.
 

ismael

CMNet Üyesi
Kayıt
2 Kasım 2010
Mesajlar
26
Beğeniler
22
#2
Havalandırma ph ı düşük bunun nedenide nitrifikasyon reaksyonunda amonyak nitrata yükseltgeniyor ve ortama Hidrojen iyonu veriyor ve ph ı düşürüyor.. Nitrifikasyon şartları ph 7,5-8,5 sizin tesisinizde havalandırma havuzunda 5,83 yükseltmeniz gerekiyor bunun için de kostik yada kireç ekleyerek ph ı yükselte bilirsiniz.. bu şekilde çözüleceğini düşünüyorum.. eklemeden şimdiki şartlarla ise yapabileceğiniz..

Prosesi yazmadığınız için tam olarak bilemiyorum ama bu değerlerden nitrifikasyon yapan bakterilerin organik maddeyi sentezleyen mikroorganizmalardan daha aktif olduğunu , giriş KOİ düşük olduğunu tahmin ediyorum.. yada giriş N değeri çok yüksek , Havalandırmayı azaltın havalandırma havuzu oksijen değerini azaltarak bi gözlemlemenizi tavsiye ederim ayrıca içsel geri deviri arttırın .. ph ın artacağını düşünüyorum çamuru atmadan geri devrettirin ve imhofftan gözlemlemenizi tavsiye ederim. İyi çalışmalar..
 
Kayıt
21 Kasım 2009
Mesajlar
18
Beğeniler
3
#3
Teşekkürler.

Klasik aktif çamur sistemi prosesim. Geri deviri artırınca ve o2 yi azaltınca bir değişim gözlemleyemedim. Giriş koisi 800 ler civarında. Kostik ve kireç ile de denedim arıtmadı pH.
 

kubiay DUMAN

CMNet Üyesi
Kayıt
17 Şubat 2016
Mesajlar
228
Beğeniler
249
Şehir
SAKARYA
#7
@ehli_vatan kardeşim ilginç olan koi değerin yüksek ve ımhoff taki değerin düşük 140 ml. Sen şimdi geri devirince artırınca imhoff değerin nasıl değişmez. Diyecem ki tesiste bakterin yok o yüzden düşük değer ama koi değeri çıkışta 60. Yani tesisinde bakteride var suyunuda arıtıyor.Temiz su mu basıyorsunuz ? diyecem ama o da değil. ikinci ilginç olan kostik ilavesi yapıyorsun ve ph artmıyor. Cevabını bulursan banada yolla :d
 

Şu anda bu içeriği okuyanlar (Üye: 1, Misafir: 0)