• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıksu

Kenan Şeker

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
BİOKON ARITMA
125 mm çapında 25 metre uzunluğunda yükseklik farkı 16 cm olan bir atıksu borusunda akış hızını ve debiyi hesaplamam lazım. Bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum. Teşekkürler.

Biz sana yol gösterelim sen devamını getir.
  1. ilk önce eğimi bulman gerekiyor. Eğim yükseklik farkının yatay uzunluğa bölümüne eşittir.
  2. Manning formülünü kullanarak hızı bulabilirsin. Bulduğun hızdanda debiye geçeceksin.
  3. Süreklilik denklemini kullanarak debiyi bulman gerekiyor. Q=V.A (Buradaki A borunun kesit alanıdır. (pi).D^2/4)

Genel olarak dikkat etmen gereken birimlerdir. Her birim aynı boyutta olacak. Ayrıca debi demişsin ama burada bulacağın debi tam dolu akıştaki yani bu eğimde taşıyabileceği maksimum debidir.

Mehaba arkadaşlar; Biyolojik arıtmada paket arıtma kullanıyorum, 40 ton/gün lük bir kapasitesi var ve son iki gündür sistem içindeki atık suyun pH ı 4.8 civarında seyrediyor. Sistemde deşarjı kapattım şeker ekleyerek blower yaptırıp dinlendiriyorum. Çamurumun şeklinde de incelme fark ettim bu yüzden şeker ekledim. Fakat pH ı 6-9 arasına getiremedim. Kostik eklesem bi sonuç alır mıyım pH konusunda, ne kadar miktarda eklememi önerirsiniz. Ya da başka bi çözüm önerebilir misiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

Aslında merak ettiğim nokta; Giriş suyundaki pH normal seviyedeyken tank içinde çokh düşük. Bunun sebebi nedir sizce?

Hmmm bence de ama bu konuda ne yapabilirim onu düşünüyorum. pH ayarlaması için kimyasal katmaya devam mı etmeliyim yoksa oluşan reaksiyon için müdahale yollarını mı bulmalıyım ki bu çokh zor gibi duruyor...