• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

atıksuda metal analizleri hk

Oze

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Doğa çevre ve danışmanlık Şti
Merhaba ; atıksu numunesinde bakır, kalay ve kurşun ölçümü yapmamız gerekiyor ancak ICP cihazımız çalışmadığı için bu cihazda okuyamıyorum. Bazı metallerin spektorfotometrede de ölçüldüğünü hatırlıyorum ancak bu metallere ait ölçüm yöntemini bulamadım. Bilgisi olan varsa paylaşabilir mi ? Üç metalden herhangi birinin spektroda ölçümünü öğrensem yeterli olacak.

Bakılabilir fakat Türkak denetimerinde sıkıntı olabiir ICP isteniyor genelde , Spektrofotometre de her metal belirli bir dalgaboyunda absorbe edecek ışığı bu yüzden bakılabilir ama denetim için işletme içi metod kabul edimeyebilir.

Onların Kiteri oluyor , Bakırla renkli komplesk oluşturan bir madde eklersin. Ne kadar bakır varsa o kadar renkleniyor daha sonra cihazdan okutulur .
Sadece orda sıkıntı tüm hepsi ile kompleks oluşturuyor mu . Bakır 2 ve 3 değerliki bulunuyor mesela

Krom+6 gibi ICP de toplam çıkıyor Krom+6 ya spektro da baksan çıkınca krom+3 kalıyor ona sonuç veriyorsun ...

velhasıl kelam eksik okumuş olur :koptum:

Ayrıca müsait zamanda Beer Lambert Kanunu açıp okuyabilirsiniz :)