• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıksudaki klorür ve sülfat giderimi

Tarık Can

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Cançed Çevre Danışmanlık ve Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti.
Tuz sektöründe faaliyet gösteren firmamız için;

Klorür konsantrasyonu (mg/lt) : 90.000'den 2000'e
Sülfat konsantrasyonu (mg/lt) : 2135'den 600'e düşürülmesi gerekmektedir.

Farkındayım bu biraz hayal ama istenen kriterler bunlar, sizlerden alternatif arıtım yöntemleri hakkında fikirlerinizi bekliyorum.

Ayrıca atıksu arıtma tesisi projelendiren firmalardan teklifler de bekliyorum.

hocam klorür hakkında bir şey demek istemem ama;
sülfat için baryum klorür önerebilrim,
baryum klorür kullanabilirsin tabi ama burdaki klorür senin klorür miktarını artırımı onun hakkında bir şey demek yanlış olur,

iyi çalışmalar

@CMNet Okuru
diğerleri standartları sağlıyor sorunum burada oldugu için bu iki parametreyi verdim.

Biz de daha önce sülfat problemimizi baryum klorür kullanarak çözmüştük. Hatta tek çözüm bu denebilir benim araştırdığım kadarıyla. Ancak Volkan Bey'in de dediği gibi bu klor oranınızı arttıracaktır.

Adaş merhaba. Arkadaşların bahsettiği gibi baryum klorür iyi bir sülfat çöktürücüsüdür. Reaksiyon sonucu oluşacak klorürü göz önünde bulundurursak senin için çok da yararlı bir çözüm olduğu söylenemez. Bunun için kalsiyum nitrat ile sülfatı çöktürmen daha faydalı olacaktır. Piyasadan dört sulu olarak (Ca(NO3)2x4H2O) rahatlıkla temin edebilirsin. Bildiğim kadarı ile de çok pahalı bir kimyasal değil. Klorür giderimi için de aktif kardon iyi bir tercih olabilir.

@pinarozgen
merhabalar@Volkan Azak

aynen klorür derdim varken arıtmada klorür kullanmak istemiyorum. yine de teşekkürler

@Tarık Durmuş

sülfat için dikkate alacagım kalsiyum nitrat kimyasalını, aktif karbon u ben genelde hatta her yerde içme suyu veya kazan suyu şartlandırmada gördüm atıksuda aktif karbon filtre kullanımı maliyetli olmayacak mı? ve bu filtreden ne kadar kullanmam lazım ki. bunlar hakk. bilgin var mı?

@CMNet Okuru
Zeynep Hanım,

Fiziksel atıksu arıtma tesisi sonrası ölçülen parametreler;

pH. 7,85
AKM 1108
KOİ 2076
Klorür 85.300
Sülfat 2135