Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atıksular sulama

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında sagapoo tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. sagapoo

  sagapoo CMNet Üyesi

  Arkadaslar merhaba.

  1) diyelim, biryerin atıksuyunu alıp sulama suyu olarak kullanacağız, bu durumda soracağım birşey var.
  bunu gerçekleştirmek için belediyeyle mi anlaşma sağlanıyor? yani biz X sitesinin arıtılmış sularını alıp sulamada kullanacağız diye kimden izin alınır?

  2) diyelimki site, suyunu kanalizasyona veriryor. bunun için bir para öder mi? atıksu toplama bedeli gibi... Yani kilit soru site nasıl ikna olacak suyunu vermeye, alın sulamada kullanın diye
   
 2. serdaralkan

  serdaralkan CMNet Üyesi

  SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ

  Arıtılmış Atıksuların Sulamada Kullanımı
  Madde 28 -
  Sulama suyunun kıt olduğu ve ekonomik değer taşıdığı yörelerde, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği Teknik Usuller Tebliğinde verilen sulama suyu kalite kriterlerini sağlayacak derecede arıtılmış atıksuların, sulama suyu olarak kullanılması teşvik edilir. Bu amaçla uygulanacak ön işlemler ve yapılması gereken incelemeler Teknik Usuller Tebliğine göre yapılır. Bir atıksu kütlesinin bu tür kullanımlara uygunluğu, valilikçe il çevre ve orman müdürlüğü, il tarım müdürlüğü ve devlet su işleri bölge müdürlüğünden oluşturulacak komisyonca belirlenir.

  ATIKSU ARITMA TESİSLERİ TEKNİK USULLER TEBLİĞİ

  Arıtılmış atıksuların kullanım alanları
  MADDE 18 – (1) Arıtılan atıksuların kullanımında; tarımsal, endüstriyel, yer altı suyunun beslenmesi, dinlenme maksatlı kullanılan bölgelerin beslenmesi, dolaylı olarak yangın suyu, tuvaletlerde geri kazanım ve doğrudan içme suyu olarak geri kazanım alternatifleri vardır. Atıksuların geri kazanımındaki teknoloji gereksinimi, geri kazanılacak suyun kullanım maksatları ile ilişkilidir. Kentsel atıksular tarımsal veya yeşil alan sulamasında kullanılacak ise iyi bir şekilde dezenfekte edilmiş biyolojik arıtma çıkışı gerekir. Doğrudan veya dolaylı geri kazanım söz konusu ise membran teknolojileri, aktif karbon ve ileri oksidasyon gibi daha ileri arıtma alternatifleri gerekir. Sulama suyu kriterleri Ek 7’de verilmektedir.

  Prosedürü çok fazla ve suyun çok iyi arıtılması gerekiyor atık suyun sulamada kullanılması için
   
  sagapoo bunu beğendi.
 3. H.Yet

  H.Yet CMNet Üyesi

  1 - Evet . Bakanlık başvurusu yapman gerekiyor. İşletmeden çıkan atıksuyu arıtıp tekrar aynı işletmede proses suyu olarak kullanırken bakanlık yazısı istendi.

  2 - Kanalizasyon için de para veriliyor diye biliyorum. Arıtma bedeli gibi..
   
 4. serdaralkan

  serdaralkan CMNet Üyesi

  Aynen kanalizasyon bedeli ödenir :)
   
  sagapoo bunu beğendi.
 5. Çağatay Atay

  Çağatay Atay CMNet Üyesi

  1) Siz kimseden izin almazsınız arıtma tesisinin mevcut projesi sulama suyunda kullanılacağını kapsıyor olması gerekir. Kapsamıyorsa ve alıcı ortama deşarj varsa projenin revizyonu istenir.
  2) Site için değişen bir durum olmaz siz arıtma tesisinin elektrik giderlerine yardımcı olacağınızı talep ederseniz bence kabul edeceklerdir.
   
  buketfirinci bunu beğendi.
 6. sagapoo

  sagapoo CMNet Üyesi

  yani kanalizasyon için site birşey öder mi?
   
 7. Çağatay Atay

  Çağatay Atay CMNet Üyesi

  Endüstriyel atıksular arıtıldıktan sonra kanalizasyona verilirken aylık debi miktarı kadar ödeme yaparlar. Evsel için kanalizasyona deşarjda ödeme oluyor mu bilmiyorum. Ama arıtma varsa kanalizasyon olduğunu düşünmüyorum kanalizasyona verseler zaten arıtma kullanmazlar direk deşarj ederler. Muhtemelen alıcı ortam deşajı vardır.
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...